category

Як отримати спадщину

Статья № 116
Украина
Як отримати спадщину

Порядок успадкування врегульовано Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат», а також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 та Порядком здійснення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування (затверджений наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 № 3306/5).

Згідно зі статтею 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Часом відкриттям спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця не відоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна, а за його відсутності — рухомого майна.Якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або тимчасово окупована територія, тоді місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, яка свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Законодавством визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від неї це право одержують особи, визначені Цивільним кодексом України (спадкоємці за законом).Спадкоємець має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем, автоматично приймає спадщину, якщо він упродовж 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

Водночас спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

З метою заведення спадкової справи необхідно звернутися до нотаріуса протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини із заявою про прийняття/відмову від спадщини.

Разом із заявою необхідно мати наступні документи:

1.свідоцтво про смерть спадкодавця;

2.довідка про останнє місце проживання спадкодавця на момент смерті;

3.заповіт (за його наявності);

4.документи, що засвідчують особу спадкоємця;

5. якщо в спадщину спадкоємець вступатиме згідно із законом, то потрібні документи для підтвердження родинних зв'язків, наприклад, свідоцтво про народження або свідоцтво про шлюб.

Якщо всі перелічені вище документи наявні, то спадкова справа відкривається. Після цього нотаріус повинен зареєструвати вашу спадкову справу в Спадковому реєстрі. Якщо в процесі реєстрації раптом з'ясовується, що інший нотаріус вже відкрив таку спадкову справу, то нотаріус не має права відкривати ще одну справу, а повинен направити спадкоємця до того нотаріуса, який вже відкрив цю спадкову справу.

У разі заведення спадкової справи та встановлення складу спадкового майна нотаріус надає спадкоємцю письмову довідку щодо переліку документів, необхідних для оформлення спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину, із зазначенням розміру плати за вчинення відповідних нотаріальних дій, яка визначена державним нотаріусом або щодо якої було досягнуто домовленості між приватним нотаріусом та спадкоємцем до заведення спадкової справи.

Перелік документів для отримання свідоцтва про право на спадщину:

1.документи, що засвідчують особу спадкоємця;

2.документи на майно, свідоцтво на яке ви хочете отримати (свідоцтво про приватизацію квартири або ж договір купівлі-продажу квартири, а також технічний паспорт на квартиру, техпаспорт на автомобіль, тощо);

3.оцінка нерухомого майна або транспортного засобу (у разі, якщо спадкоємцю треба буде платити податок при оформленні спадщини);

4.довіреність, якщо від спадкоємця діє представник;

5.документи, що засвідчують особу представника за довіреністю.

Однак даний перелік є примірним і залежить від спадкової маси.

Для отримання консультації та подальшого оформлення спадщини необхідно звернутися до державної нотаріальної контори чи будь-якого приватного нотаріуса за останнім місцем проживання померлого.

Понравилась статья? Расскажи друзьям:

Похожие статьи

Реклама
Мой ответ