category

Коли рішення контролюючого органу є прийнятим не у відповідності до вимог чинного податкового законо

Статья № 206
Украина
Коли рішення контролюючого органу є прийнятим не у відповідності до вимог чинного податкового законо

04 серпня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (надалі - Верховний Суд) розглянув справу №0840/4088/18.

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» (надалі - Позивач та/або ТОВ «Промелектроніка») звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - Відповідач 1 та/або ДФС України), Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (надалі - Відповідач 2 та/або ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування рішень Відповідача 2 про відмову у реєстрації податкових накладних та зобов`язати Відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.

Позов обґрунтовано тим, що оскаржувані рішення були прийняті контролюючим органом всупереч та не у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки Позивачем до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено/відмовлено було подано у повному обсязі належні документи на підтвердження відповідних господарських операцій, а оскаржувані рішення контролюючого органу за змістом не відповідають встановленим податковим законодавством вимогам.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано ряд рішень Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про відмову у реєстрації податкових накладних. Зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні Позивача.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2019 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року залишено без змін.

Верховний Суд касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» задовольнив. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2019 року у справі № 0840/4088/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промелектроніка» до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії в частині відмови у задоволенні позовних вимог скасував та в цій частині прийняв нове рішення, яким визнав протиправними та скасував ряд рішень ГУ ДФС у Запорізькій області про відмову в реєстрації податкової накладної. Зобов`язав ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.

При розгляді даної справи Верховний Суд зазначає:

Колегія суддів зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.Так, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, тоді як вживання контролюючим органом загального посилання на відповідний пункт Критеріїв ризиковості платника податку, без наведення відповідного положення, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження прав платника податків. 

Таким чином, якщо таке рішення контролюючого органу не містить та/або відповідним контролюючим органом чітко не вказано якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав такий платник, а також не зазначено документів, яких платником податків не було подано контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, то таке рішення контролюючого органу є прийнятим не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.

У справі, що розглядається судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що контролюючим органом не зазначено про надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а було лише зазначено, що реєстрація спірних податкових накладних була зупинена у зв`язку з їх відповідністю, як зазначено контролюючим органом, підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Суди дійшли обґрунтованого висновку, що контролюючий орган був зобов`язаний у відповідних Квитанціях чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку (Лист Державної фіскальної служби України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року «Критерії ризиковості платника податку»), а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників. Крім того, контролюючим органом також не надано суду ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, ані матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку. Суди також обґрунтовано зазначили, що відповідних мотивів та підстав віднесення ТОВ «Промелектроніка» до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року оскаржувані рішення контролюючого органу не містять.

З повним текстом Постанови Верховного Суду по справі №0840/4088/18 можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3iZcmaO .

Понравилась статья? Расскажи друзьям:

Реклама
Мой ответ