category

Відпустка без збереження заробітної плати на період дії військового стану: коли роботодавець не може

Статья № 214
Украина
Відпустка без збереження заробітної плати на період дії військового стану: коли роботодавець не може

Воєнний стан вніс свої корективи в організацію трудових відносин в Україні, що зумовлено зупиненням роботи в районах ведення бойових дій, вимушеною організацією дистанційної роботи, виїздом великої кількості працівників за межі України або ж на території України, які є більш безпечними і подалі від активних бойових дій. З часом, роботодавці почали відновлювати функціонування установ, підприємств та організацій у звичному режимі, проте є працівники, які і надалі перебувають далеко від робочих місць і не бажають повертатися через небезпеку для власного життя та життя своїх дітей, і не бажають звільнятися. Як діяти працівнику в таких умовах?

Так, під час дії воєнного стану трудові відносини між працівниками та роботодавцями регулюються Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". До цього закону були внесені зміни, зокрема ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 року.

З 19.07.2022 року законодавець запроваджує новий вид відпустки без збереження заробітної плати - відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 90 календарних днів у зв'язку з виїздом за межі території України у період дії воєнного стану, на підставі ч. 4 ст. 12 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Така відпустка надається на прохання працівника і не може бути не погоджена роботодавцем. Якщо працівник, перебуваючи за кордоном, за погодженням з роботодавцем перебував у відпустці без збереження заробітної плати за угодою сторін на час дії воєнного стану по 23.08.2022 року, то ця відпустка не може включатися в тривалість нової відпустки за ч. 4 ст, 12 ЗУ Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

Тобто, відтепер працівник має право скористатися новою відпусткою і надає підтверджуючі документи про своє перебування за кордоном, пише заяву і пересилає її за допомогою електронних засобів зв'язку. Ця відпустка може надаватися частинами за різними заявами, але не більше, ніж на 90 днів.

Не забуваємо, що потрібно також звернутися до роботодавця із заявою з проханням про обмін документами за допомогою електронних засобів зв'язку, адже відповідно до ст. 7 даного Закону у період дії воєнного стану можуть використовуватися альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин, будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.

Таким чином, після 23.08.2022 року працівник має право, а роботодавець зобов'язаний погодити працівнику відпустку без збереження заробітної плати на 90 календарних днів на період дії воєнного стану. Щоправда, така відпустка не включається до стажу, що дає право на щоірчну відпустку. По суті, з переваг такої відпустки вбачається лише те, що за працвником зберігається місце роботи.

Понравилась статья? Расскажи друзьям:

Похожие статьи

Реклама
Мой ответ