category

Медіація в сучасному житті

Статья № 6
Украина
Медіація в сучасному житті
Медіація в сучасному житті

Нині в Україні планують врегулювати законом процедуру медіації, хоча швидкість розгляду проекту закону про медіацію говорить про небажання запровадження такої процедури на законодавчому рівні, адже до цього часу закон про медіацію готується тільки до другого читання, тоді як сам закон був зареєстрований у Верховній раді України ще в грудні 2015 р.

Відсутність нормативно-правової бази врегулювання процедури медіації не перешкоджає фактичному існуванню такої процедури в Україні.

За незвичним словом «медіація» приховується метод вирішення спорів, за допомогою якого сторони спору намагаються за участі медіатора досягти вирішення їх спору, знайти альтернативне рішення в спорі, яке задовольнить кожну сторону.

Вільна енциклопедія «ВікіпедіЯ» дає наступне визначення слова медіатор - посередник, незалежна, третя особа, що здійснює допомогу сторонам у вирішенні конфлікту в процесі медіації.

В сучасному житті медіатором в України виступає юрист чи адвокат, який стає посередником між своїм клієнтом та іншою стороною спору, однак в такому випадку не зберігається принцип нейтральності. До того ж не всі правники пропонують своїм клієнта мирне врегулювання спору через бажання якнайбільше заробити на судовому процесі.

                                                      

Розглянемо найголовніші переваги медіації перед розглядом спорів в суді:

  • зменшення вартості вирішення спору. Особі, що планує звернутись до суду за захистом своїх прав необхідно сплатити судовий збір розмір якого залежить від суті справи та вартості вимог. Останніми змінами до законодавства було значно збільшено ставки судового збору та скорочено перелік осіб, які звільняються від його сплати. Крім того, в більшості випадків спір потребує кваліфікованого супроводу юриста чи адвоката, що також тягне за собою витрати. В ході розгляду справи в суді може виникнути необхідність оплати за проведення експертизи, залучення перекладача та ін. Витрат при розгляді справи не уникнути та стороні справи до якої було подано позов.
  • швидкість вирішення спору. Відповідно чинного законодавства України суд має розглянути справу протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі. Однак на практиці навіть незначний спір може розглядатись в суді першої інстанції більше ніж шість місяців. До того ж найчастіше на рішення першої інстанції подається апеляційна скарга, що затягує розгляд справи мінімум ще на три місяці та не дає можливості виконувати рішення першої інстанції, оскільки в такому випадку воно не набирає законної сили.
  • збереження нервів. Навіть якщо Ваші інтереси в суді буде представляти правник хвилювань Вам не уникнути.
  • конфіденційність. У випадку звернення до суду інформація про суть спору та сторін в справі стане загальнодоступною оскільки буде розмішена на офіційному сайті судової влади України до якого має доступ будь-яка особа з Інтернетом. До того всі рішення по Вашій справі будуть доступні в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Якщо ви звертаєтесь до медіатора інформація щодо Вашого спору буде розголошена лише медіатору.
  • виконання рішення. За статистикою, близько 90% спірних ситуацій, розглянутих за допомогою медіації, вирішуються успішно для сторін, що конфліктують. Якщо ви звертаєтесь до суду і нарешті отримуєте рішення суду, яке потребує примусового виконання Вам доведеться звертатись до державного (приватного) виконавця, який і буде передбаченими законодавством методами виконувати рішення суду. До того ж не так давно було змінено законодавство про виконавче провадження і тепер за звернення до державного (приватного) виконавця необхідно авансувати виконавче провадження.
  • відсутність корупції. Рішення в спорі приймають сторони за участі медіатора і без участі суддів, які на жаль не мають репутації прозорої гілки влади.

                      

Врегулювання процедури медіації на законодавчому рівні дозволить:

  • контролювати осіб, які надають послуги медіації;
  • покращити якість надання таких послуг;
  • встановити відповідальність медіатора за порушення процедури медіації;
  • популяризувати медіацію в Україні, що дозволить зменшити завантаженість судів.

                                       

Сучасний ритм життя вимагає швидкого вирішення спірних питань та економії всіх ресурсів чого можна досягти при вирішенні спору в процесі медіації. 

Понравилась статья? Расскажи друзьям:

Реклама
Мой ответ