category

САМОВІЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО ТА ПРИБУДИНКОВА ТЕРИРОРІЯ

Статья № 96
Украина
САМОВІЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО ТА ПРИБУДИНКОВА ТЕРИРОРІЯ
САМОВІЛЬНЕ БУДІВНИЦТВО ТА ПРИБУДИНКОВА ТЕРИРОРІЯ

Часто перед власником будинку або квартири виникає проблема узаконення самовільного будівництва, коли у нього немає прав на земельну ділянку, на якому все це побудовано. При спробі оформити оренду на земельну ділянку, власнику заявляють, що це прибудинкова територія, тому не можна. Чи є вихід з глухого кута?

Перш за все, що таке прибудинкова територія?

Офіційне визначення можна знайти в наказі від 29.12.2011 № 389 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків» міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України:

прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розміщені багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, і яка необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку і забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, що перебувають у багато к артірном будинку.

Головний аргумент чиновників, що, претендуючи на земельний відвід, заявник порушує права інших мешканців.

Ключове в цьому визначенні - це те, що площа цієї самої території повинна розраховуватися на підставі містобудівної та землевпорядної документації, основою якої є генеральний план населеного пункту.

Генеральний план населеного пункту - основний вид містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану (ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

На підставі генерального плану населеного пункту, з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон, розробляється план зонування території.

Найголовніша таємниця чиновників місцевого самоврядування - це відсутність генеральних планів відповідних міст

Основна відмазка чиновників - це відсутність грошей на створення такого складного і серйозного документа.

Чому так відбувається?

Згадайте, як на місці дитячого майданчика або парку виростали торгові центри або житлові будинки.

Обурена громадськість, намагаючись зупинити будівництво, зверталася до судів, аргументуючи позов, в тому числі і тим, що будівництво ведеться на прибудинковій території іншого будинку.

І ось тільки тоді люди дізнавалися, що немає документів, що підтверджують площу і координати прибудинкової території конкретних будинків, а якщо кордонів немає, то і порушення прав мешканців теж немає!

У цій каламутній воді, при відсутності генерального плану населеного пункту, отримати земельний відвід для будівництва чого завгодно і де завгодно міг отримати будь-який бажаючий, якщо у нього були гроші на хабар.

Земельний відвід виділяється заявнику на підставі рішення міськради, а ось підготовку сесій ради, питань, що виносяться на розгляд ради, ведення засідань ради та підписання рішень - це прерогатива секретаря ради (п. П. 3, 4 ч. 3 ст. 50 Закону України « Про місцеве самоврядування).

З іншого боку, відсутність офіційно встановленої площі прибудинкової території, може бути підставою для відмови мешканців від оплати квартплати, до складу якої входить обслуговування прибудинкової території.

Згідно ст. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд, і прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2005 № 560, розмір тарифів (нормативних витрат, пов'язаних з утриманням будинків і споруд, і прибудинкових територій) визначається по кожному будинку окремо ...) .

А згідно зі ст. 5.2 вже згадуваних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій, розміри і конфігурації земельних ділянок, на яких розміщені багатоквартирні будинки, а також належні їм будівлі, споруди та прибудинкові території, для існуючої забудови рекомендується визначати:

для окремих житлових будинків, на підставі проекту прибудинкової території;

для групи будинків, на підставі детального плану території в межах кварталу.

Таким чином, якщо чиновники відмовляють у виділенні земельної ділянки на підставі того, що ця ділянка є прибудинковою територією, у заявника залишається тільки один спосіб захисту своїх прав - звернення до суду.

Остаточне рішення завжди залишається за заявником: знайти іншу ділянку або відстоювати свої права в суді.

З повагою, В.Леонов 

Понравилась статья? Расскажи друзьям:

Похожие статьи

Реклама
Мой ответ