Украина

Продажа дачного участка

Вопрос № 1097
Продажа дачного участка
10 консультаций
50 грн.

Собственником дачного участка являлся мой отец. После его смерти собственность была переоформлена на имя моей матери. Имею ли я или мой брат право на часть стоимости дачного участка при его отчуждении? Если да, просьба указать статью закона.

Консультации Советников

Ответ оплачен: 5 грн.

Добрый вечер, Анна!

К сожалению, если завещание было оформлено на Вашу мать, то только она может полностью распоряжаться имуществом. 

И право получить деньги с продажи земельного участка имеет так же только Ваша мать.

А Вы лишь имеете право на наследство по закону, как первая очередь, и по завещанию на данное имущество, если оно не будет продано.

Если Ваш отец завещал Вам часть данного имущество, тогда Вы имеете право на его долю, оговорённую в завещании. Так же получить деньги с продажи Вашей доли.

В соответствии с Гражданским кодексом Украины:

Стаття 1223. Право на спадкування

1. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

2. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

3. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Стаття 1258. Черговість спадкування за законом

1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Надеюсь, что помогла разобраться с Вашим вопросом!

С Уважением, Ирина!

Ответ оплачен: 5 грн.

Доброго дня)

Ваша мати отримала ділянку по закону чи заповіту? 

Ответ оплачен: 5 грн.

Здоровья!Здесь имеет огромное значение как Ваша мать вступила в право наследования "по закону" или "по завещанию"? Но, если переоформление уже состоялось, тогда вряд ли вам с братом, что либо можно получить. Если только Вы или Ваш брат не являетесь инвалидом. Такому человеку даже в случае завещания всего имущесва в пользу другого человека, по закону, положена часть имущесва, которую определяют, как правило, через суд.

Ответ оплачен: 5 грн.

Добрый вечер!Т.к. имущество было оформлено на Вашу мать, только она имеет право на получение денежных средств от его отчуждения.

Ответ оплачен: 5 грн.

Вітаю.

Стаття 319 Цивільного кодексу України. Здійснення права власності

1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

       

Якщо на момент продажу ділянки власником буде Ваша мати то кошти від продажу отримує лише вона.

    

З Вашої інформації вбачається, що Ваша мати успадкувала ділянку після смерті Вашого батька. Якщо спадкування було за законом то Ви мали однакові права на спадкування майна, що залишилось після смерті батька. 

Вам необхідно з документами, які Ви маєте звернутись за більш детальною консультацією до юриста. Можливо відповідно до законодавства Ви з братом вважаєтесь такими, що прийняли спадщину чи Ви маєте право на обов'язкову частку у спадщині або є можливість отримати додатковий строк на прийняття спадщини. 

Ответ оплачен: 5 грн.

Вітаю. Оскільки Ви зазначаєте, що після смерті Вашого батька власником дачі (земельної ділянки, і якщо є, то і садового будинку, який на ній знаходиться) стала лише Ваша мати, я приходжу до висновку, що Ви і Ваш брат в рамках провадження по спадковій справі, яка заводилась після смерті Вашого батька: - або відмовились від прийняття спадщини взагалі, - або відмовились від прийняття спадщини на користь Вашої матері, - або взагалі не вчиняли жодних дій, і як наслідок - мовчазним порядком відмовились від прийняття спадщини. Саме тому Ваша матір стала єдиним власником спадкового майна - в даному випадку дачі. Тому, на підставі ст.ст. 319, 321, 325 Цивільного кодеку України вона самостійно розпоряджається належним їй майном, самостійно вирішує питання про управління ним (господарювання), самостійно несе витрати на утримання належного їй майна, і самостійно розпоряджається коштами, які отримує у  результаті реалізації (продажу) належного їй майна.З практики: оскільки оформлення спадкових прав (отримання свідоцтв про право на спадщину) є доволі недешевим, досить часто спадкоємці домовляються між собою, що документи на спадкове майно отримує хтось один, а потім після продажу цього майна гроші між ними діляться порівну. Така домовленість не регламентується жодним нормативно-правовим актом, а тримається лише на чесному слові спадкоємців-родичів. 

Ответ оплачен: 5 грн.

Анна, я уже давала Вам консультацию выше, но Вы можете более детальную информацию написать мне на почту или рассказать по телефону (данные есть в моем профиле), и я тогда дам Вам полный анализ ситуации. 

Меня интересует было ли завещание или наследство принималось по закону, сколько прошло времени и т.д.

Есть ещё вопросы непосредственно по дачному участку. Не все дачные участки возможно продавать.

Ответ оплачен: 5 грн.

2 ситуации:

  • 1.если она получила имущество по завещанию и вы в нем не указаны, то есть лишь шанс признать завещание недействительным в судебном порядке и получить наследство в законном порядке или доказать что она предпринимала действия предусмотреные ст 1224 ЦК України , тогда она может быть отстранена от принятия завещания. Также , вы можете попробовать доказать, что  "волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.", тогда завещание будет признано недействительным.
  • 2. если она получила имущество по закону, и вы докажете, что у вас были обьективные причины не подавать претензии на владение имуществом, то вы получите часть имущества. 

Стаття 1223 ЦК України. Право на спадкування

У разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у  статті  1261: 

1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Ответ оплачен: 5 грн.

Добрий день, Анна.

Відповідно до норм Цивільного кодексу України:

Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Стаття 1235. Право заповідача на призначення спадкоємців

1. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

2. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

3. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

Стаття 1257. Недійсність заповіту

2. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

4. У разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах.

Стаття 1268. Прийняття спадщини

3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Стаття 1269. Подання заяви про прийняття спадщини

1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Стаття 1270. Строки для прийняття спадщини

1. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Стаття 1272. Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини

3. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, ви маєте право на частку лише у наступних випадках:

- при спадкуванні за заповітом:

1) якщо належите до осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині;

2) якщо суд визнає заповіт недійсним;

- при спадкуванні за законом:

3) якщо ви постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини;

4) якщо строк для прийняття спадщини пропущено з поважної причини і суд визначив додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

На жаль, в інших випадках ви не маєте права на частку дачної ділянки.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ