Украина
category

Вибір оптимального шляху для судового вирішення конфлікту

Вопрос № 1131
Вибір оптимального шляху для судового вирішення конфлікту
8 консультаций
250 грн.

Доброго дня.Має місце типовий "конфлікт з сусідами" довкола земальної ділянки. Складність у тому, що фактично є кілька абсолютно різних причин подавати до суду, але"cитуація" старша за мене і є порушення не лише з "їх" боку. Потрібно порадити як краще підійти до вирішення питання, з чого почати.

Предісторія без якої пояснити суть не виходитьЄ два будинки, у першого три співвласники, у другого два. Розділені по принципу квартир, але площадок і підїздів немає, просто окремі входи. Пов'язані будинки вони тим що за радянських часів мали спільну ділянку господарського призначення: там стояли смітники, дехто тримав дрібну худобу, що важливо там були розташовані вуличні туалети (вигрібна яма).На початку 90-х територія між будинками була розділена посередині, господарска частина залишилась повністю за першим бунком, ніяких проблем небуло і немає. Поділ правда тоді ніяк не оформлювали тому що земля не привтизована, поставили огорожу тай на тому.В тіж 90-і дочка співвласниці другого будинку перейняла одну "квартиру" з трох в першому будинку.Одним зі співвласників першого будинку є я, про нього далі і йтиме мова.

Об'єктом конфлікту в корені я вважаю є оця "господарська" ділянка. На початку 2000-х ця вона була "тихо" приватизована разом з частиною прибудинкової території першого будинку.Проблема у тому, що на цій господарській ділянці ще на початку 90-х був влаштований септик (каналізація) для першого будинку. Навіть за сьогоднішніми нормами все було б добре, відстані до будівель там, колодязів, але...зараз він по факту знаходиться на "їх" території, "вони" там збудували будинок і тепер септик їм заважає, грозяться засипати.Самі ж підключились до централізованиї каналізації, а нам звісно нічого копати через їх територію не дозволять.Тут свою роль відіграє конфлікт який старший за мене, причина мені не відома, але суть що "домовитись" тут точно не вийде, оскільки "опонент" сам шукає як ускладнити життя.

Загалом я бачу два шляхи з чим звертатися

1. "Незаконна" приватизація За даними кадастру "господарська" ділянка належить матері (співвласниця будинку 2), друга частина - дочці.На "господарській" ділянці споруджено будинок, його здають туристам і є вивіска, проте цільове призначення ділянки для городництва чи щось таке. Патент на таку діяльність має тільки матір і в другому будинку звісно.Цього ж будинку по документам немає, навіть електрика заведена закопаним кабелем від їх квартири у першому будинку (для РЕМу це немає значення, знаю бо там працюю).Спільні туалети знесли і почали будівництво приблизно за 6 років після приватизації, тому я і назвав "тихо", ніхто нічого не чув і нікого згоди не питав.Оскільки нами ще нічого не приватизовано, хочеться добитися хочаб перерозоділу ділянок таким чином, щоб септик залишилась на нашій ділянці (буквально 2 метри) і до неї був під'їзд. Тоді і туристи не будуть ходити через цей двір.Ризики в тому, що всі співвласники будинку 1 поступово самовільно забудовували територію. Наша частина стоїть вже більше 20 років, але документів майже ніяких немає і як ділити невідомо.

2. Санітарна ситуація Після забудови септик практично не працює бо довкола маже все забетоновано, воді нікуди діватись. Вже багато років приходиться обмежувати злив води до мінімуму.Часто вивозити теж немає можливості бо машина може під'їхати леше з їх боку, вони доступу не дають, хоча коли був якийсь інспектро з водоканалу то вони казали що дають а ми просто не хочемо)))...Сама власниця (дочка) проживає тут місяць на рік, решту часу за кордоном, а в її квартирі теж туристи. ЇЇ ділянка слугує "двором" для того цього своєрідного "котеджу",і її жильці вільно користуютьсянашим спільним двором теж, і заборонити ніяк бо та ділянка їх.Хотілося б добитись щось типу сервітуту на прокладку комунікацій і проїзд через їх територію, на постійній основі. Проблема у тому що мої батьки ніколи не писали ніяких скарг, і виходить що ми завжди були всі задоволені.

Консультации Советников

Доброго дня, Дмитро! 

Займалися ми подібними ситуаціями, але будинок був один на 4-х співласників, троє з яких мешкали в 3-х різних країнах СНГ! У Вашій ситуації, зважуючи на їх перепони прийдеться звертатись до суду, тому хочу у Вас уточнити не лише шляхи вирішення проблеми, які ви виділили наприкінці запиту, але й конкретні вимоги, які Ви хотіли б висунути до відповідачів у позовній заяві до суду (окрім встановлення сервітуту)? 

У Вашій ситуації потрібно керуватись 2 кодексами України – Земельним та Цивільним.

Згідно Земельного кодексу України (далі ЗК України):

Стаття 103.Зміст добросусідства

1. Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

2. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

3. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).

Встановлення сервітуту регулюється главою 16 ЗКУ 

"Право земельного сервітуту

Стаття 98. Зміст права земельного сервітуту

1. Право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

2. Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

3. Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

4. Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

Стаття 99. Види права земельного сервітуту

Власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів:

а) право проходу та проїзду на велосипеді;

б) право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;

в) право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм);

г) право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;

ґ) право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;

д) право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;

е) право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;

є) право прогону худоби по наявному шляху;

ж) право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд;

з) інші земельні сервітути.

Стаття 100. Порядок встановлення земельних сервітутів

1. Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

2. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Стаття 101. Дія земельного сервітуту

1. Дія земельного сервітуту зберігається у разі переходу прав на земельну ділянку, щодо якої встановлений земельний сервітут, до іншої особи.

2. Земельний сервітут не може бути предметом купівлі-продажу, застави та не може передаватися будь-яким способом особою, в інтересах якої цей сервітут встановлено, іншим фізичним та юридичним особам.

3. Власник, землекористувач земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право вимагати від осіб, в інтересах яких встановлено земельний сервітут, плату за його встановлення, якщо інше не передбачено законом.

4. Власник земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право на відшкодування збитків, завданих встановленням земельного сервітуту..."

Цивільний кодекс визначає правила встановлення та змісту сервітуту у главі 32 ЦКУ:

"Стаття 401. Поняття користування чужим майном

3. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

Стаття 403. Зміст сервітуту

1. Сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном.

2. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку.

3. Особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду.

4. Сервітут не підлягає відчуженню.

5. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

6. Сервітут зберігає чинність у разі переходу до інших осіб права власності на майно, щодо якого він встановлений.

7. Збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.

Стаття 404. Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном

1. Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.

2. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.

3. Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).

Стаття 405. Право членів сім'ї власника житла на користування цим житлом

1. Члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.

2. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом."

Тобто, у позові Вам можна вказати на порушення сусідами по дому № 1 ст. 103 ЗКУ, а саме правил добросусідства у вигляді неприпустимого впливу! Та просити суд встановити земельний сервітут відносно право використання септика (каналізації) для будинку № 1. 

Оскаржити приватизацію також можна, але я б не радив об'єднувати ці 2 вимоги в одному позові, оскільки якщо хтось із співвласників будинку № 1 давав згоду на приватизацію, то оскаржувати її буде майже неможливо і Вам не потрібно щоб суд був налаштований вже частково не задовольняти вимоги Вашого позову (якщо в ньому одному вимагати і встановлення сервітуту і скасування приватизації)! 

Якщо буде потрібна допомога у складенні позовів та скарг - звертайтесь, Дмитро!

Удачі Вам!

Ответ оплачен: 150 грн.

Вітаю.

Щодо користування ділянкою сусідів.

Стаття 401 Цивільного кодексу України. Поняття користування чужим майном

1. Право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

2. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Стаття 402 Цивільного кодексу України. Встановлення сервітуту

1. Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

2. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

3. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

       

Більш детально щодо права користування чужим майном (в Вашому випадку земельною ділянкою сусідів) написано в главі 32 Цивільного кодексу України та главі 16 Земельного кодексу України.

Тобто Ви маєте право звернутись до сусідів щодо встановлення умов користування їх ділянкою для під’їзду машини з їх боку у випадку відмови чи створення перешкод ви маєте право звернутись до суду для встановлення права користування їх земельною ділянкою .

Наполягайте за підписанні договору щодо користування Вами їх земельною ділянкою для під’їзду машини. Натякніть що Вам відомо про їх самовільне будівництво та підключення до електромережі без дозволу і що на це Ви і надалі будете «закривати очі» якщо домовитесь про користування їх земельною ділянкою.

            

Щодо приватизації земельної ділянки.

Вам доведеться скасовувати їх приватизацію, оскільки скоріш за все їх ділянка має кадастровий номер та має встановлені межі.

Чи впевнені Ви, що ніхто з власників Вашого будинку (на час приватизації сусідньої ділянки) не надавав згоди на приватизацію ? Оскільки якщо згода надавалась шансів оскаржити приватизацію майже не має.

Перевірте їх ділянку на сайті Публічна кадастрова карта (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta). Можете надати мені їх адресу і я Вам допоможу в пошуку.

Відповідно до ІНСТРУКЦІЇ про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками: 4.4. У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки встановити неможливо, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. У разі коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема зі встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.

Вас мали повідомити про встановлення меж сусідньої земельної ділянки на місцевості за 5 робочих днів.

Фактично Ви використовуєте земельну ділянку разом зі територією де знаходиться септик. Однак для того, щоб стати власником ділянки з територією де знаходиться септик доведеться скасувати приватизацію земельної ділянки сусідів через суд.

Крім того, необхідно бачити Ваші документи на будинок та бажано і документи сусідів. Можливо в документах буде зазначено про розміри земельних ділянок, які відводяться для кожного. Також бажано зробити запити до ради за місцем знаходження земельних ділянок щодо розміру ділянок які видавались найпершим власникам будинків.

Будь-який судовий процес, особливо коли є заперечення з іншого боку, буде тягнутись мінімум рік. До того ж сторонами по справі будуть всі власники Вашого будинку та сусіднього будинку, а неявка в судове засідання хоча б одного з них може слугувати підставою для відкладення судового розгляду.

        

Чи є у Вас можливість встановити септик на свої земельній ділянці ? Якщо так то чи є принциповим питання про встановлення межі Вашої ділянки з територією де знаходиться септик? 

28.08.17 09:56
Дмитро

Я брав вияги з ще того року, ділянки приватизовані у вересні 2005.Що до меж з нашого боку у витязі для першої ділянки межі позначені як землі міської ради, а для другої ділянки одна межа - матір, що власниця першої ділянки, друга межа - дочка (співвласниця нашого будинку). Я думаю дозвіл мали дати всі співвласники, чи достатньо одного?Чи можливо в такому випадку скасувати приватизацію?

Принципово на даний момент організувати "по людськи" каналізацію. Я віддаю перервагу варіанту підключення до централізованої каналізації, що реально тільки через їх територію.В такому випадку існуючий септик ліквідується і у них не буде білььше до чого висувати претензії.Згідно норм септик встановлювати немає де, тай не має змісту бо вода всерівно не стікає через густу забудову. Питання приватизації наступне, просто разом із ним вирішилося б і це.

Документів з явними доказами, межами ділянок ніяких немає - є документи на квартиру 8 кв.м. і 200 м кв землі, а де ці метри не вказано, їх загалом біля будинку стільки немає.Решта самовільна забудова, є лише дозвіл 1992 року на реконструкцію, зараз він не дійсний без проекту (сказали в архітектурі).В архіві старих планів ділянки теж "десь нема". Фото ділянки ще з туалетами теж нема, ніхто фотографувати не додумався)))

28.08.17 10:19

Державні акти видавалися протягом 1998–2005 років без визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). На сьогодні відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, а тому їх державну реєстрацію необхідно здійснювати на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (Розділ VII п. 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державний земельний кадастр»).

Відповідно до ІНСТРУКЦІЇ про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками: 3.12. Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою. Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

    

Тобто всі власники мали дати згоду на встановлення меж.

       

Земельна ділянка сусідів має кадастровий номер?

Відповідно до ст. 103 Земельного кодексу України: «1. Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). 2. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив). 3. Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо)».

Відповідно до ст. 106 Земельного кодексу України: «1. Власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними. 2. Види межових знаків і порядок відновлення меж визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин. 3. Витрати на встановлення суміжних меж несуть власники земельних ділянок у рівних частинах, якщо інше не встановлено угодою між ними».

Відповідно до ч. 3 ст. 158 Земельного кодексу України: «3. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах».

Ви можете звернутись до ради за місцем знаходження земельних ділянок з вимогою про винесення питання про спір щодо меж на засідання сесії.

       

Стаття 404 Цивільного кодексу України. Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном

1. Право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.

2. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності - від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.

3. Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).

            

Якщо ви плануєте підключитись до централізованої каналізації то Вам необхідно просити у сусідів дозвіл на прокладання труб на їх ділянці. Це якщо ви не плануєте скасовувати їх приватизацію. Перспектив в наданні дозволу на прокладання труб на ділянці сусіда для підключення до каналізації більше ніж скасувати приватизацію.

Однак майте на увазі для більш точної відповіді необхідно вивчити Ваше питання з аналізом документів які у вас є.

Доброго ранку, Дмитро!Ситуація, що склалася дійсно не проста. Але майже з кожної не простої ситуації можна знайти вихід.

Проаналізувавши, вищевикладені обставини справи, рекомендую Вам звертатися до суду з позовною заявою про сказування рішення про приватизацію земельної ділянки. Основною підставою скасування рішення, може виступати відсутність у Ваших сусудів Акту узгодження меж земельної ділянки (тобто, відсутність Вашого погодження, а також, можливо погодження Ваших сусідів).

Примітка. У разі відсутності згоди сусідів на узгодження меж земельної ділянки, Ваші сусіди (власники 2 будинку) могли звернутися до компетентного виконавчого органу при органі місцевого самоврядування, що приймав рішення про приватизацією, з заявою про неможливість узгодити межі земельної ділянки, що приватизується. В такому випадку, даний орган міг прийняти рішення про погодження меж земельної ділянки без підписів сусідніх землевласників та землекористувачів. Проте дане рішення носить рекомендаційний (диспозитивний) характер та може бути оскаржене. 

Процедура приватизації земельної ділянки має складний характер, який вимагає здійснення комплексу дій (отримання витягу з містобудівного кадасту, розробка чергового плану земельної ділянки, отримання дозвогу на розробку земельної (проектної) документації та інші). В більшості випадків, дані дії мають певні порушення, що є додатковими підставами для скасування рішення про приватизацію. Дані порушення можна визначити ознайомившись з земельною справою, яку можна витребувати в судовому порядку, в ході провадження про скасування рішення про приватизацію земельної ділянки.

Примітка. В провадженні про скасування рішення про приватизацію земельної ділянки, може виникти питання про позовну давність. Не зважаючи на це, позовну давність можна поновити за наявності обгрунтованих причин (наприклад: відсутність у Вас інформації про приватизацію Вашими сусідами сусідньої земельної ділянки, яка стала Вам відома нещодавно в при спробі приватизувати власну земельну ділянку, та інші).

Питання щодо встановлення земельного сервітуту (тобто права користування чужою земельною ділянкою) може бути встановлене в судовому порядку.

Наша команда неодноразово стикалася з схожими ситуаціями та проходженням процедури приматизації земельної ділянки, тому знаємо її з середини. Для отримання більш детальної консультації, складання позовної заяви, клопотання про витребувння доказів та юридичного супроводу в даній справі, звертайтеся на email: vladyslav96sokol@gmail.com , та телефон: (063) 787 13 42.

Юрист юридичної компанії "Спектр"

Сокол Владислав.

Ответ оплачен: 50 грн.

Доброго часу. Ситуація ваша не рідкість. Доповню. В вашій ситуації вам потрібно визнавити недійсним державний акт про право власності на землю саме на підставі відсутності вашої згоди в акті погодження меж. Але спочатку потрібно з'ясувати чи є цей акт взагалі і якщо є то чиї підписи в ньому стоять, бо не рідкість фальсифікація саме цих актів. А далі вже їти до суду. Тим більш підстави в вас будуть. І ще одне, якщо акт погодження меж знайдиться і з'ясується, що підпис там сфальсифіковано, то потрібно буде звертатися з заявою до правоохоронних органів і призначати експертизу. Також вам необхідно буде відновити (встановити) межі земельних ділянок.

Правові підставі.

Згідно пункту 1.13. Інструкції «Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на правовласності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 року за № 354/3647, складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією.

Відповідно до п.4.4. глави 4 «Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою» затвердженої наказом Держкомзему №325 від 22.06.2009р.у разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) останній повинен звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему з відповідною заявою. У зв'язку з набранням чинності 01.01.2013р. Закону України «Про Державний земельний кадастр» одним із положень якого є відміна державних актів (п.9 ст.28-1 Розділу VI «прикінцеві та перехідні положення») та відповідною втратою чинності «Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою», набранням чинності Постанови КМУ від 17.10.2012р. №1051 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру» п.115 якої передбачає державну реєстрацію земельних ділянок, переданих у власність без проведення їх державної реєстрації (в т.ч. у разі коли відомості про земельні ділянки право власності на які виникло до 2004р., не внесені до державного реєстру земель - держакт серії РІ №706743 виданий у 2001р.) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). П.67 передбачено, що документи які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, «не мають містити підчищення або дописки, орфографічні та арифметичні помилки які не дають змогу однозначно тлумачити їх зміст».

Стаття 152 ЗКУ Способи захисту прав на земельні ділянки

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним - ст. 155 ЗКУ

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 106 ЗК України власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними; види межових знаків і порядок відновлення меж визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

28.08.17 10:15
Дмитро

Де я можу на законних підставах отримати копію цього акту, або хоча б переглянути. В якій установі він зберігається?

28.08.17 10:17
Дмитро

*акт погодження меж

28.08.17 10:23

Акт погодження меж зберігається в установі Держгеокадастру разом з всією документацією по приватизації. Вам потрібно письмено туді звернутися, якщо вам відмовлять, то потрібно зробити адвокатський запит.

Здоров'я! До чемних порад своїх колег, хочу лише додати, що Вам (на мою думку перш за все)не завадило б послати сусідам лист (обов'язково з повідомленням!!!), в якому Ви чемно просите їх надати Вам право сервітуту для обслуговування септику, та пропонуєте їм підписати відповідну угоду (обов'язково у нотаріуса). Також, раджу Вам зробити хоча б аудио-записи ваших розмов в яких вони Вам відмовляють.

І за наявності таких доводів, впевнений, що суд буде не довгий і на Вашу користь! Успіхів Вам і міцного здоров'я!

Добрий день, Дмитро!

Як відмітили колеги, Ваша ситуація дійсно дуже поширена, особливо на Західній України (я так зрозуміла, що Ви саме з неї).

Не бачу сенсу повторювати те, що писали колеги, але хочу додати, що намагатись оскаржити приватизацію – це вірний крок, але розумійте ще таку дуже актуальну ситуацію. Землі належали міської ради, як Ви написали. Якщо оскаржувати приватизацію, то будуть «летіти голови» тих, хто дав дозвіл на таку приватизацію. Будуть намагатись всі документи довести до ладу, щоб вона з незаконної стала законною. Та чи впевнені Ви, що дійсно не було згоди сусідів? Ви самі говорите, що ситуація «старіше» за Вас. Просто треба одразу бути готовими к такому розвитку подій.

Далі. Вашу ситуацію легко оцінити в правовому полі, але якщо побачити всі існуючи документи, все на місцевості, то ситуація може бути в юридичному аспекті зовсім інша.

На мою думку, Вам спочатку треба написати претензію до сусідів, які не дають користуватись септиком. Це спосіб досудового врегулювання спору. В претензії зазначити обставини, які Ви написали в Вашому питанні, що не можете користуватись септиком із-за ії забудови, що не маєте інших шляхів та так далі (я можу допомогти скласти таку претензію). По перше – Ви покажете, що намагались досудово врегулювати спір, по-друге – Ви таким чином офіційно звернетесь до сусідів з питанням врегулювання Вашої проблемі.

У разі відмови, можна йти до суду.

З позовом теж можу Вам допомогти. Якщо ви дійсно на Західній України та буваєте у Львові, то можемо зустрітись, щоб я могла оцінити всі документи. Якщо не дуже далеко від Львова, то, мабуть, я зможу приїхати до Вас та ще подивитись все на місцевості.

Ще один момент. Ваші сусіди незаконно збудували особняк, який по документам ніде не йде, незаконно приєднались до електричної мережі, незаконно здають будинок в оренду (це очевидно. Щоб здавати будинок в оренду, то треба складати договори між орендарем та орендодавцем, та сплачувати податки). То Ваші сусіди ще не сплачують податки за свою діяльність, як «туристичного центру». До чого я це веду. Можна задати їм багато проблем, якщо вони не захочуть мирно вирішити Ваше питання.

Як що у Вас є до мене практичні питання, то можете звернутись на сайті, або зв’язатись по пошті, або по телефону. Мої дані є в профілі.

З Повагою, Ірина!

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ