Украина
category

Стягнення боргів

Вопрос № 119
Стягнення боргів
3 консультации
Бесплатно

Доброго дня.проблема наступна.Моя колишня дружина взяла в борг гроші під розписку будучи ще в шлюбі зімною,я ніяких згод не давав,хоча в розписці пише що давав,крім того ми вже не жили разом на той момент,єдине вона брала гроші на свій магазинг але магазин вона відкрила по моїх документах підприємця.пройшло багато часу а борг вона не віддає,той хто позичив гроші хоче подати мою колишню до суду але там фігурує моя фамілія,чи не будуть в мене проблем через цю розписку і що робити щоб суд не розділив позичену суму на двох?

Консультации Советников

Доброго дня!

     Розписка - це письмовий документ, який підтверджує передачу та отримання від іншої особи певної грошової суми грошових коштів, майна, документів. Дана практика існувала включно до 2013 року, допоки Верховний Суд України не висловив свою правову позицію щодо письмової розписки. Так, на думку колегії суддів Верховного Суду України, письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику. З цього можна зробиит висновок, що письмова розписка є тотожна договору позики і до неї можна застосовувати те ж законодавче регулювання, що і до договору.

          Керуючись положеннями Цивільного кодексу України договір позики укладається як в усній так, і в письмовій формі. В Цивільному кодексі України зазначено, що договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми (ч.1 ст. 1047 ЦК України).

       Закон не вимагає нотаріального посвідчення договору позики, проте за домовленістю сторін чи на вимогу однієї з сторін, договір може бути нотаріально посвідчений. Але в цьому випадку при посвідченні договору Вам буде необхідна нотаріальна згода другого з подружжя на позику грошових коштів, а також в державній нотаріальній конторі Ви маєте сплатити державне мито у розмірі, визначеному Декрет Кабінету Міністрів України вiд 21.01.1993 р. «Про державне мито». 

       У вашому випадку має значення чи розписка була нотаріально посвідчена. Якщо ні, то розписка про отримання грошей, повинна містити підписи сторін. Тому якщо ваш підпис не був зазначений, то з вас ніхто не має права стягувати кошти, оскільки ви навіть не були повідомлені.

       Відповідно до чч.1 та 2 ст.207 ЦК правочин уважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин уважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Це ще одне положення Кодексу, на яке ви можете посилатися у разі виникнення спору і доведення своєї правоти.

          Договір позики є одностороннім договором, оскільки після укладення цього договору всі обов’язки за ним, у тому числі повернення предмета позики або визначеної кількості речей того ж роду та такої ж якості, несе позичальник, а позикодавець набуває за цим договором тільки права.

         Відповідно до ч. 1 ст. 231 ЦК України правочин, вчинений особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку другої сторони або з боку іншої особи, визнається судом недійсним. Тому дана розписка буде вважатися недійсною.

        При захисті своїх прав ви також можете посилатись на ст.1051 ЦКУ , коли договір був укладений під впливом обману. Також, при захисті від пред’явлених позовних вимог в цій категорії справ є доцільним використання можливостей судово-почеркознавчої експертизи, якщо ваш підпис був підроблений.

        Отже, ви може подати зустрічний позов про визнання договору позики недійсним з усіма витікаючими обставини, і тим самим захистити себе від неправомірного стягнення коштів з боку позикодавця.    

Подавайте встречный иск о признании недействительным договора займа на том основании,  что вашей подписи в расписке нет,  вы о том,  что жена занимает деньги, не знали и согласия своего не давали. 

Плюс еще если как вы говорите,  прошло много времени,  обратите внимание на сроки давности. Если с момента, когда деньги должны были быть возвращены, прошло больше трех лет, подавайте заявление о применении исковой давности.

Обов'язково треба тримати цю ситуацію на контролі, треба ознайомитись із повним пакетом позовної заяви та додатками, адже ви перебували у шлюбі та на зараз відповідаєте 50 на 50 за цей борг, інше потрібно доказувати в зустрічному позові за цим судовим провадженням, а інакше повісять заборгованість та відкриють виконавче провадження по примусовому стягненню, окрім цього якщо борг великий, а у Вас є майно, наприклад автотранспортний засіб, то його обов'язково в ДАЇ подадуть на розшук та накладуть арешт із забороною відчуження. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ