Украина
category

Договір дарування землі

Вопрос № 1313
Договір дарування землі
10 консультаций
50 грн.

Земля була придбана моєю свекрухою (вона перебувала і перебуває у шлюбі). На цій землі є незавершене будівництво, яке неоформлене юридично. Зараз вона хоче оформити договір дарування землі  двом неповнолітнім внукам у рівних частках. Як правильно оформити дарчу, які документи підготувати і які гроші це коштує ?  

Консультации Советников

Ответ оплачен: 5 грн.

Здравствуйте.

Точный ответ по стоимости и какие нужны документы Вам может ответить только нотариус который будет оформлять эту сделку.

По какому договору свекруха получила эту землю? Купля-продажа?

Ответ оплачен: 5 грн.

Доброго дня!Спершу слід сказати, що дарування або як його прийнято називати дарча оформляється у вигляді нотаріально засвідченого договору дарування. Головною відмінністю договору дарування від інших договорів є його БЕЗОПЛАТНИЙ характер. Ваше право власності в результаті укладення договору дарування припиняється, і виникає право власності у Обдаровуваного, у свою чергу, Обдаровуваний не здійснює у ваших інтересах будь-які дії.

Оскільки договір дарування - це, передусім, безоплатний договір, то ви не можете зобов'язати Обдаровуваного вчинити на вашу користь будь-які дії: майнові або немайнові.

Сьогодні нотаріус, засвідчуючи договір дарування земельної ділянки, одночасно обов'язково в Державному реєстрі речових прав самостійно реєструє на нового власника право власності. Тобто, Обдаровуваний залишає нотаріуса вже повноправним власником будинку, і немає необхідності вам додатково реєструвати своє право власності в будь- яких інших органах.

При посвідченні договору дарування нотаріус ретельно перевіряє усі документи, подані для укладення договору, наявність арештів і заборон на відчуження земельної ділянки, що фігурує в договорі, дійсність довіреності (якщо договір укладається представником).

Слід вказати, що для укладення договору дарування, сторонами в якому виступають члени сім'ї першого ступеня спорідненості (до них, згідно із законодавством, відносяться батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), то доход, отриманий як подарунок, підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою. При оформленні договору дарування в інтересах інших осіб розмір податку складе 5 %.

Документи, необхідні для оформлення договору дарування земельної ділянки в Україні:

  • Паспорти і реєстраційні номери облікової картки платника податків (раніше згадуваний як ІПН) сторін договору, для неповнолітнього - свідоцтво про народження.
  • Документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (державний акт на земельну ділянку, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договори купівлі-продажу/дарування/міни, довічного утримання і інші).
  • Якщо неповнолітні особи виступатимуть сторонами договору, то на укладення договору потрібний дозвіл опікунського органу (якщо сторона договори - неповнолітні особа, то потрібна ще згода батьків на підписання ним договору).
  • Звіт про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
  • Витяг з Державного земельного кадастру.
  • Якщо нерухоме майно було придбане в шлюбі або дарувальник на даний момент перебуває в шлюбі, в обов'язковому порядку потрібна згода подружжя на укладення такого договору дарування, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу.
  • Якщо договір укладатиметься від вашого імені представником за довіреністю, то потрібна така довіреність, паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше згадуваний як ІПН) повіреного.
  • Ответ оплачен: 5 грн.

    Добрий день, Наталля!

    Так як Ваша свекруха перебувала у шлюбі на момент купівлі нерухомого майна, та перебуває зараз (тобто майно не ділилося між подружжям), треба отримати згоду чоловіка на дарування цього нерухомого майна. Оскільки, згідно Сімейного кодексу Украйни. Майно, яке купляється під час шлюбу належить чоловіку та жінки на рівних правах, незалежно від того, на чиї гроші це майно куплялось.

    Це перше. Далі, як Вам порадила Єлизавета Тарабака, про всі необхідні документи Вам скаже нотаріус та краще за все саме до нього звернутись з цим питанням.

    Скільки коштує? За оформлення дарчої Ви сплачуєте тільки послуги нотаріусу та госпошлину, якщо я не помиляюсь.Також сплачується податок на землю (але це вже, як правило полягає на отримувачів дарчої)

    Для інформації:

    Податковий кодекс України:

    Стаття 269. Платники земельного податку

    269.1. Платниками податку є:

    269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

    269.1.2. землекористувачі.

    269.2. Особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIVцього Кодексу.

    Стаття 270. Об'єкти оподаткування земельним податком

    270.1. Об'єктами оподаткування є:

    270.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;

    270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.

    Стаття 271. База оподаткування земельним податком

    271.1. Базою оподаткування є:

    271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;

    271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

    271.2. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

    Стаття 281. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб

    281.1. Від сплати податку звільняються:

    281.1.1. інваліди першої і другої групи;

    281.1.2. фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

    281.1.3. пенсіонери (за віком);

    281.1.4. ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

    281.1.5. фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

    281.2. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

    281.2.1. для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

    281.2.2. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;

    281.2.3. для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

    281.2.4. для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

    281.2.5. для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.

    281.3. Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

    281.4. Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги.

    Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву.

    Ответ оплачен: 5 грн.

    Доброго  дня!

    Норми цивільного законодавства України, зокрема статті 177, 181, ч. 3 ст. 331 Цивільного кодексу України , передбачають існування у цивільному обороті такого об’єкта правовідносин, як об’єкт незавершеного будівництва. Відповідно до ч. 3 ст. 331 ЦК України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). Коли така особа має намір укласти договір щодо об’єкта незавершеного будівництва, право власності на такий об’єкт реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, дозволу на виконання будівельних робіт, а також документів, що містять опис об’єкта незавершеного будівництва.

    Так як Ваша свекруха не оформила юридично право власності на обєкт незавершеного будівництва, то вона є власницею буд. матеріалів та обладнання, а об`єктом договору дарування буде земельна ділянка.Якщо свекруха хоче передати права і на обєкт незавершеного будівництва, спочатку потрібно зареєструвати д право власності на нього.

    Для вчинення нотаріальної дії (ДОГОВІР ДАРУВАННЯ) сторони подають нотаріусу оригінали наступних документів:•паспорти (батька, ваш), свідоцтво про народження, якщо стороною договору виступає особа до 16 років;•податкові номери;•якщо дарувальник перебуває в шлюбі – свідоцтво про реєстрацію шлюбу, якщо дарувальник розлучений – свідоцтво про реєстрацію розірвання шлюбу; нотаріально посвідчена заява другого з подружжя дарувальника про згоду на укладення договору або заява другого з подружжя про те, що майно, яке є предметом договору, набуте за особисті приватні кошти особи, яка укладає договір;•якщо від імені фізичної особи діє представник за довіреністю – довіреність, паспорт представника;•якщо сторонами договору виступають особи першого ступеня споріднення (за Податковим кодексом України – це батьки, діти, подружжя), нотаріусу подається документ, який підтверджує родинні відносини (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);•якщо однією зі сторін договору є малолітня особа (віком до 14 років) або особа, визнана судом недієздатною – договір від її імені підписують її законні представники батьки (усиновлювачі, опікуни) за наявності дозволу органу опіки та піклування на укладення договору;•у разі потреби – довідка про те, що особа не страждає на психічний розлад;•якщо стороною договору є юридична особа – установчі документи юридичної особи (установчий акт, статут, засновницький договір, положення), Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, довідка про присвоєння юридичній особі ідентифікаційного коду (форма 4-ОПП); паспорт громадянина України – представника юридичної особи; якщо від імені юридичної особи діє службова особа (наприклад, керівник) – документ, який передбачає повноваження особи та посвідчує його службове становище (наказ про призначення на посаду, протокол про обрання посадової особи); якщо повноваження керівника щодо розпорядження обєктом договору у статуті чітко не визначені, нотаріус може витребувати протокол Загальних зборів юридичної особи про відчуження майна;•правовстановлюючий документ: Державний акт про право приватної власності на земельну ділянку;•довідка щодо відсутності (наявності) обмежень (обтяжень) на земельній ділянці (видається управлінням земельних ресурсів, дійсна протягом року до 31 грудня);•витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки видана відділом земельних ресурсів (дійсний протягом року до 31 грудня);•витяг з поземельної книги (видається територіальними органами Держкомзему за місцем розташування земельної ділянки).•кадастровий план частини земельної ділянки, яка відчужується (якщо відчуженню підлягає частина земельної ділянки);•довідка про відсутність забудов – якщо на земельній ділянці відсутні будь-які забудови (видається відповідною місцевою радою або садівничим товариством);•додатково нотаріус може витребувати Довідку про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.

    Таке майно оподатковується:

    а) за нульовою ставкою– при укладенні договорів між членами сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені);– при прийнятті дарунку особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та прийняття в дарунок нерухомого майна дитиною-інвалідом;

    б) за ставкою 5 % – вартість дарунку, прийнятого особами, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення;

    в) за ставкою 15 (17) %  при прийнятті дарунку фізичною особою-нерезидентом, а також резидентом – від фізичної особи-нерезидента.

    Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є фізичні особи, які отримали дарунок.

    Таким чином,  Ваша податкова ставка -0% (стаття 174 Податкового кодексу України)

    Але усі особи, які отримали нерухоме майно у дарунок, незалежно від ступеня споріднення з дарувальником, під час оформлення угоди дарування повинні сплатити державне мито — 1% від вартості отриманого у дарунок майна

    Крім того, можливі витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням договору

    Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою.

    Ответ оплачен: 5 грн.

    Здоров'я! Раджу Вам звернутися до державної нотаріальної контори, де Вам буде складено відповідний чинному законодавству договір, стягнуто плату (на порядок меншу аніж у приватних нотаріусів), або взагалі звільнять від будь-якої сплати, якщо на це будуть законні підстави (інвалідність, статус УБД, Чорнобилець та інше). Тільки там Ви зможете як отримати найповнішу консультацію з приводу свого питання, так і оформити зразу потрібний Вам договір.

    Зичу щастя!

    Ответ оплачен: 5 грн.

    Доброго часу. Ніхто крім нотаріуса не відповість вам точно та розгорнуто на ваше питання. Тому беріть пакет документів а саме: державний акт (якщо є) на земельну ділянку, договір купівлі- продажу або дарування по якому ваша свекров придбала ділянку, дозвільні документи на будівництво (якщо є), технічний паспорт на незавершане будівництво (якщо є, знов таки), свідоцтво про шлюб вашої свекрові її паспорт та ІПН і звертайтеся до нотаріуса.

    І ще одне при вчинені правочинів з земельними ділянками нотаріуси приділяють увагу наявності кадастрового номеру на дану земельну ділянку, тому не виключаю, що с початку вашої свекрові прийдеться оформити кадастровий номер на земельну ділянку, а вже потім вчинити правочин.

    Ответ оплачен: 5 грн.

    Добрий вечір!

    Погоджуюсь з колегами, По перше, чітку і остаточну відповідь на Ваше запитання зможе дати нотаріус, так як він бачить усі наявні документи.

    Щодо переліку документів, необхідних для угоди, список Вам надала колега Вікторія Кшуташвілі. Замість державного акту на право власності на земельну ділянку, після 2013 року почали видавати свідоцтво про право власності на земельну ділянку, але якщо у Вас державний акт на земельну ділянку, то він і далі діє, до моменту вчинення нотаріальних дій щодо продажу чи інших нотаріальних дій.

    Сьогодні можна зробити витяги з державних реєстрів, в разі необхідності.

    Хочу ще раз звернути Вашу увагу на пораду колеги Наталії Лугової, щодо кадастрового номера на земельну ділянку, якщо його немає, тоді необхідно звернутися до державних органів, про присвоєння кадастрового номеру, це залежить від підстав набуття права власності, якщо державний акт або свідоцтво, то в них повинні бути зазначена дана інформація, але їх потрібно переглянути.

    Якщо земельна ділянка належить на підставі договору оренди чи постійного користування, тоді необхідно звернутися до місцевої(сільської) ради для надання її у власність.

    Також необхідно зрозуміти цільове призначення земельної ділянки, як писала колега вище, якщо земельна ділянка не призначена для будівництва, то можуть відмовити в реєстрації незавершеного будівництва, або Ваша свекруха зможе продати лише земельну ділянку, якщо з документами все гаразд, а незвершене будівництво просто буде будівництво, і на вимогу державних органів, має бути знесене, у випадку, якщо незавершене будівництво визнають як незаконне будівництво.

    Всю іншу необхідну інформацію, колеги уже Вам надали.

    Сподіваюсь, що допоміг Вам! Якщо будуть питання звертайтеся.

    Ответ оплачен: 5 грн.

    «Таким образом, подаренная недвижимость без соблюдения требований может обернуться серьезными проблемами (для дарителя и получателя презента). Нарушение требований по нотариальному заверению дарственной влечет за собой ничтожность договора. Как следствие, возникает обязанность одаряемого вернуть подарок дарителю, либо компенсировать его полную стоимость», – поясняет Наталья.

    Дарственная на дом, квартиру оформляется по месту нахождения недвижимости или по месту регистрации субъекта сделки (любого).

    Оформить дарственную за 4 этапа: проверка удостоверяющих документов участников сделки плюс права собственности хозяина на квартиру/дом; проверка на предмет нахождения под запретом/арестом недвижимого имущества; подготовка дарственной; подписание договора о факте дарения.Важно помнить: если жилье подарено одному из супругов в браке, то второй не может претендовать на него. Имущество, находящееся в совместной (общей) собственности, дарится при наличии согласия от другого совладельца. Иначе в пределах исковой давности (для дарственных – 1 год) совладелец имеет право оспорить факт через суд.

    «Получая особо ценное имущество, проверьте наличие письменного согласия на такую сделку другого супруга. Оформляя дарственную на недвижимость, позаботьтесь о нотариальном заверении согласия (согласно ст. 65 Семейного кодекса Украины)Важнейший аспект – форма собственности частного дома (пример). Если говорить об общей долевой собственности (несколько владельцев, каждому принадлежит определенная часть дома), то собственник имеет право оформить дарственную на свою долю без чьего-либо одобрения.Оформляя договор у нотариуса, придется заплатить государственную пошлину (1 % от стоимости имущества) плюс сбор за осуществление нотариальных действий – услуги нотариуса.

    Момент возникновения права собственности – госрегистрация подаренной недвижимости. Законодательством предусмотрена госрегистрация договора дарения и права собственности в Государственном реестре вещных прав на недвижимое имущество.По общему правилу получатель дара (человек, на которого оформлена дарственная) обязан оплатить налог с доходов физлиц размером 5 % от стоимости объекта.Стоимость определяют, основываясь на оценке недвижимости, которая подается нотариусу при оформлении и удостоверении дарственной. При дарении малолетнему или несовершеннолетнему ребенку налоги со сборами перечисляют родители/опекуны.

    Похожие вопросы

    Реклама
    Мой ответ