Украина
category

Питання по спадщині на земельний пай

Вопрос № 1502
Питання по спадщині на земельний пай
14 консультаций
100 грн.

Доброго дня!

Питання по спадщині на земельний пай.

Моя двоюрідна тітка (її мати та мати моєї матері – рідні сестри) померла у Чернігові у 2015 році. За заповітом свою квартиру в Чернігові залишила людям, які її доглядали.

Заяву про свої права на спадщину ми з моєю матір’ю (померла у 2016 році) не писали, бо знали, що тітка залишила заповіт іншим. В 2017 році спадкоємці чернігівської квартири передали нам з моїм двоюрідним братом, який перебуває зі мною в однаковому ступені спорідненості до померлої тітки, державний акт права власності на земельний пай у Бахмацькому районі, де і народилась тітка та проживали та проживають її родичі. Брат не претендує на пай і передав цю справу мені. Як виявилося зі слів чернігівського приватного нотаріуса, яка вела цю спадкову справу, в заповіті була вказана тільки квартира. Нотаріус радить звертатися в Бахмацький районний суд з позовом про продовження строку прийняття спадщини, а після позитивного рішення суду вже звертатися до неї з заявою про прийняття спадщини у вигляді земельного паю.

В мене є такі питання:

- хто у моєму позові має бути відповідачем? Земля знаходиться на території сільської громади, користується нею сільськогосподарське товариство.

- чи потрібно проводити оцінювання цієї землі до подання позову;

Консультации Советников

Доброго дня, Павло!

Проводити оцінку майна не треба, так як Ви його не купляєте, а отримуєте по спадщині.

Скажіть, будь-ласка, Ваш брат написав офіційну відмову від спадщини на Вашу користь?

Спочатку треба розібратись на якої підставі був отриманий пай? Був виданий сертифікат? Та потім оформлені документи на землю?

До суду Ви пишите позовну заяву про поновлення строків для вікриття спадкової справи на підставі відмови від нотаріуса.

Ще я раджу цю справу вести у державного нотаріуса, но то вже Ваше право. Приватні нотаріуси будуть набагато більше грошей тягнути.

Вітаю. 

В ідеалі Ви спочатку маєте звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Вам відновляють і видають постанову про відмову і вже потім Ви звертаєтесь до суду так як ваші права порушені. Без постанови про відмову Ваші права не порушені.

Відповідачем буде рада на території якої знаходиться земля. При поданні позову про надання додаткового строку оцінку проводити не потрібно 

В позові треба ретельно розписати всю ситуацію, та чому саме Ви не заявили одразу свої права на спадщину (на пай).

Доброго дня.

ВІдповідачем повинна бути сільська рада, заінтересованою особою - нотаріус.

Оцінювання робити не потрібно.

Погоджуся с коллегами - сутація дещо заплутана, хто саме які документи надавав, відкрита сама спадкова справа була чи ні.

Може вам варто обрати спеціаліста, який саме буде сопроводжувати вашу справу?

Або формулювати ваші запити більш детально.

За загальною процедурою:

1. звернення до нотаріуса, 

2. відмова нотаріуса.

3. якщо відмова через пропуск строків- звернення до суду із заявою про продовження строків

4. якщо відмова через інши причини - приймання спадщини через суд.

В разі необхідності - пишіть на електронну почту, допоможу скласти необхідні документи для суду.

Стоп. Вам передали тільки документи на пай!

То Вам треба тоді звертатись до суду з заявою про поновлення строку для прийняття спадщини, після відмови нотаріуса, так як термін надається 6 місяців для того, щоб заявити свої права на спадщину.

Потім звертаєтесь знов до нотаріусу з усіма документами про оформлення спадщини на пай (бажано, щоб були відмови від інших спадкоємців, але не обов’язково). Та нотаріус оформлює спадщину при наявності правоустановчих документів на землю.

Тут все просто. Я з початку не зрозуміла, прочитала, що Вам ще і квартиру передали. 

Відповідач  - сільська рада Бахмацьккого району 

Та нотаріус, як зацікавлена особа. 

Можу допомогти Вам скласти всі документи, позови та заяви.

З Повагою, Ірина!

Доброго здоров'я! Колеги Вам вже досить повно і доступно пояснили. Від себе лише додам. Вам ОБОВ'ЯЗКОВО треба отримати відмову від нотаріуса, і вже її в суді оскаржувати, та продовжувати термін, на право вступу в спадщину! Поки такої відмови немає-Ваші права не порушені!

Оцінку проводити не потрібно.

Успіхів Вам, і раджу не затягувати і не відкладати це питання.

Ответ оплачен: 20 грн.

Доброго дня, Павло.

Наразі Вам необхідно звернутись до суду для поновлення строку на прийняття спадщини, в позові Ви маєте зазначити, що не знали про спадкове майно і коли дізнались. Також, другим з позивачів має бути Ваш брат, для того, що б Він потім зміг написати в нотаріуса відмову(щоб в подальшому уникнути суперечок, якщо Він таки вирішить прийняти спадщину). Маю досвід, тож можу скласти Вам позовну заяву. 

Потім з Рішенням суду про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини звернутись до нотаріуса або в сільську раду в зазначений строк(а з боку брата, отримати завірену відмову від спадщини).

І якщо все добре з документами, то отримати в нотаріуса спадщину у вигляді Земельної ділянки паю.

Якщо Ви вже були в нотаріуса, то швидше за все, вони надала Вам письмову відмову, якщо ж ні, то потрібно її отримати.

Перелік документів для заяви вишлю на пошту. У разі необхідності звертайтесь 0985146484 Олександра.

Ответ оплачен: 35 грн.

Доброго дня!

Правова позиція, висловлена Верховним судом України при розгляді справи № 6-1486цс15 передбачаєВідповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинамипропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Необхідно зазначити, що згідно рекомендацій наданих у Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. за № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»належними відповідачамиу спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщиниє спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громадив особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.(1)

При розгляді справи про визначення додаткового строку на прийняття спадщини не потрібно залучати нотаріуса, державну нотаріальну контору в якості третіх осіб, адже вони є учасниками правовідносини із спадкування та заінтересованими особами.

(2) Проводити оцінюваннямайна не потрібно.

Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Слід звернути увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

У зазначеній категорії справ є обов'язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі рішення суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини спадкоємець повинен у визначений судом строк звернутися до нотаріальної контори та подати відповідну заяву, після чого він буде вважатися таким, що прийняв спадщину.

Згідно з чинним законодавством земельна частка (пай) набувається у спадок на підставі свідоцтва про право на спадщину, якщо вона в установленому порядку належала спадкодавцеві та її було включено до складу спадкового майна.

Ви бачили заповіт?

Цілком можливо прийняти у спадок таку земельну ділянку. Для виявлення бажання прийняти у спадщину земельну частку (пай) спадкоємець повинен протягом шести місяців від дня відкриття спадщини подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

Для оформлення спадщини нотаріусу також подаються: сертифікат на право на земельну частку (пай); свідоцтво про смерть спадкодавця; документ, що підтверджує наявність родинних зв’язків між спадкоємцем та померлим (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб); паспорт спадкоємця; пенсійне посвідчення спадкодавця (якщо померлий був пенсіонером); довідка органу місцевого самоврядування про останнє місце проживання померлого для підтвердження місця відкриття спадщини.

Якщо шестимісячний строк прострочений і спадкоємець не проживав разом зі спадкодавцем то для прийняття спадщини необхідно подавати заяву до суду про поновлення шестимісячного строку для звернення з заявою до нотаріуса.

Ответ оплачен: 10 грн.

Доброго дня! Відповідачем повинна бути сільська рада. Оцінку проводити не треба

Ответ оплачен: 35 грн.

Доброго дня!

  • 1.Спочатку Вам необхідно отримати відмову від нотаріуса.

Потім звернутися з позовом до суду про визначення Вам додаткового строку на прийняття спадщини. Опишите що Вам тільки нещодавно стало відомо про наявність зазначеного земельного паю.

Згідно рекомендацій наданих у Листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. за № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»належними відповідачамиу спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщиниє спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громадив особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Отже, не треба робити в якості відповідача: місцеву раду та залучати нотаріальну контору. Не раджу. Відповідачем повинен виступати інший спадкоємець (ваш брат). В процесі розгляду справи візьміть від нього пояснення що він не заперечує щодо задоволення Ваших позовних вимог (тобто по суті їх визнає), адже не претендує на спадщину.

І справа не розтягнеться і буде вирішена на Вашу користь! В моєї практиці таких справ багато.

  • 2.Проводити оцінювання майна не потрібно.

Потім вже з рішенням суду звернетися до нотаріуса за відповідним свідоцтвом.

Удачі Вам!

Відповідачем у Вашій справі буде нотаріус, який відмовив письмово Вам на оформлення свідоцтва про право на спадщину.

До подання позову оцінювання землі проводити не потрібно, через те, що у Вас нема спору  ні з ким з приводу вартості земельної ділянки. 

Якщо у Вас є державний акт на земельний участок, то це вже не земельний пай, а земельна ділянка, що виділена в натурі (на місцевості).

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ