Украина
category

Чи має право чоловік на відшкодування частини вартості ремонту?

Вопрос № 1547
Чи має право чоловік на відшкодування частини вартості ремонту?
2 консультации
Бесплатно

Доброго дня. Підкажіть, чи має право чоловік при розлученні претендувати на відшкодування частини вартості ремонту, проведеного в квартирі, яка була придбана до шлюбу дружиною і в якій цей чоловік ніколи не був прописаний (зареєстрований). Шлюб тривав 6 років, фактично чоловік проживав в цій квартирі. Дякую.

Консультации Советников

Доброго вечора!

За загальним правилом, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: майно, набуте нею, ним до шлюбу.

Але, відповідно до статті 62 Сімейного Кодексу України, якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Якщо один із подружжя своєю працею і (або) коштами брав участь в утриманні майна, належного другому з подружжя, в управлінні цим майном чи догляді за ним, то дохід (приплід, дивіденди), одержаний від цього майна, у разі спору за рішенням суду може бути визнаний об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Згідно з Правовим висновком ВСУ у справі № 6-1447цс17:

1. Для застосування передбачених ст.62 СК правил збільшення вартості майна повинне відбуватись внаслідок спільних затрат подружжя, незалежно від інших чинників, при цьому суттєвою ознакою повинне бути істотне збільшення вартості майна як об’єкта, його якісних характеристик.

2. Збільшення вартості майна та істотність такого збільшення підлягає з’ясуванню шляхом порівняння на час вирішення спору вартості об’єкта до та після поліпшення; при цьому сам по собі розмір грошових затрат подружжя чи одного з них, а також визначену на час розгляду справи вартість ремонтних робіт не можна вважати тим єдиним чинником, що безумовно свідчить про істотність збільшення вартості майна як об’єкта.

3. Визначаючи правовий статус спірного майна як спільної сумісної власності подружжя, суд має враховувати, що частка в такому майні визначається відповідно до розміру фактичного внеску кожної зі сторін, у тому числі за рахунок майна, набутого одним з подружжя до шлюбу, яке є його особистою приватною власністю, у придбання (набуття) майна. Якщо в придбання (будівництво) майна вкладено, крім спільних коштів, особисті приватні кошти однієї зі сторін, то частка в такому майні відповідно до розміру внеску є її власністю.

У випадку невизнання судом спільною сумісною власністю квартири чоловік матимете право на відшкодування частини вартості ремонту, проведеного в квартирі.

Доброго дня!

Теоретично чоловік може претендувати на відшкодування частини вартості майна, що належало дружині до шлюбу на праві приватної власності, але за умови, що він зможе довести той факт, що брав участь у покращенні чи примноженні цього майна. У випадку з ремонтом квартири він може скористатися такими доказами як показання свідків, фото, квитанції на придбання відповідних матеріалів, кошторис на проведення відповідних робіт, акти виконаних робіт, в яких фігурує його ім'я як замовника та ін.. Місце реєстрації (прописка) жодним чином на ситуацію в даному випадку не впливає. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ