Ответ оплачен: 15 грн.
Доброго дня, варто звернутись до суду із позовом про стягнення коштів за договором позики за місцем реєстрації боржника.
Важливо пам'ятати про таку обставину як строки позовної давності – це термін, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦКУ). Її відлік за зобов'язаннями з визначеним строком починається з моменту закінчення цього терміну (ч. 5 ст. 261 ЦКУ).
Для складення позову бажано звернутись до кваліфікованого юриста, оскільки самостійно це зробити буде важче. До позову потрібно додати квитанцію про сплату судового збору (у таких справах вам потрібно буде сплатити 1% ціни позову, тобто 1% від суми вашого боргу), а також докази на підтвердження ваших слів.
Ви можете звертатись до суду, незалежно від того, чи є у вас і договір, і розписка, чи тільки розписка, оскільки нормами ч. 2 ст. 1047 ЦКУ встановлено, що на підтвердження укладення договору позики і його умов, можна надати розписку позичальника.
У позовній заяві вам потрібно просити суд стягнути із боржника суму боргу, а також судові витрати. Також ви можете просити стягнути з боржника ваші витрати на правову допомогу, але для цього також потрібно надати докази, наприклад, договір про надання правової допомоги з юристом.
При поданні позову до суду про стягнення боргу ви можете також просити суд забезпечити ваш позов шляхом накладення арешту на майно боржника, для того поки вашу справу розглядатимуть у суді боржник не відчужив своє майно.
Крім цього є ще декілька способів як «мотивувати» боржника сплатити свій борг, це може бути заборона на виїзд з України, арешт особистого майна боржника, або подача заяви в поліцію про шахрайство (стаття 190), як правило такий підхід дає дуже ефективний результат. Якщо боржник хоче уникнути судимості за шахрайство (ст. 190 ККУ), то він знайде необхідні гроші для повного повернення боргу в обмін на те, що б залишили його в спокої.