Украина
category

Атестація вчителів

Вопрос № 2218
Атестація вчителів
5 консультаций
150 грн.

Доброго дня. Скажіть будь ласка чи маю право я атестуватися  на другу категорію. Працюю вчителем початкових класів четвертий рік(диплом спеціаліста). Адміністрація школи відмовляє мені в цьому мотивуючи тим, що я не пройшла очні курси НУШ і не набрала 150 годин. Чи правомірні їхні дії? 

Консультации Советников

Добрий день. Згідно п. 3.16 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 06.10.2010 р. № 930, яким передбачено, що педагогічний працівник визнається таким, що відповідає займаній посаді, якщо він має освіту, що відповідає вимогам, визначеним нормативно-правовими актами у галузі освіти; виконує посадові обов’язки у повному обсязі та пройшов підвищення кваліфікації.

Відповідно до ст.59 ЗУ «Про освіту»підвищення кваліфікації, перепідготовка є правом педагогічних працівників. 

Водночас, п.4 ст.59 ЗУ «Про освіту» вказує, що підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника та враховується під час обрання за конкурсом на посаду науково-педагогічного працівника.

Особи, прийняті на посади педагогічних працівників після закінчення вищих навчальних закладів, атестуються не раніш як після двох років роботи на займаній посаді (пункт 3.13 Типового положення про атестацію педагогічних працівників).

Кваліфікаційна категорія "спеціаліст другої категорії" присвоюється педагогічним працівникам, які відповідають вимогам, встановленим до працівників з кваліфікаційною категорією "спеціаліст", та які постійно вдосконалюють свій професійний рівень; використовують диференційований та індивідуальний підхід до учнів; володіють сучасними освітніми технологіями, методичними прийомами, педагогічними засобами, різними формами позаурочної (позанавчальної) роботи та їх якісним застосуванням; застосовують інноваційні технології у навчально-виховному процесі; знають основні нормативно-правові акти у галузі освіти; користуються авторитетом серед колег, учнів та їх батьків (пункт 4.4 Типового положення).

Жодних вимог щодо кількості годин та Нової української школи не виявлено. Після двох років роботи можна подаватися на атестацію.

Окремо уточнюю, що з 1 лютого 2018 року розпочалося навчання на дистанційному курсі «Онлайн-курс для вчителів початкової школи» (наказ МОН № 334 від 15 січня 2018 р.). Цей дистанційний курс є одним із обов'язкових етапів підвищення кваліфікації педагогів, які навчають 1-й клас з вересня 2018 року.

Також уточнюю, що загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника впродовж п’яти років не може бути меншою за 150 годин, з яких певна кількість годин має бути обов’язково спрямована на вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині роботи з дітьми з особливими освітніми потребами (частина 3 статті 27 Закону України "Про загальну середню освіту"). Тобто ці 150 годин означають, що викладач повинен щорічно підвищувати кваліфікацію не менш як протягом 150 академічних годин за 5 років, ця норма не стосується тих, хто атестується на присвоєння чергової категорії. Атестація та підвищення кваліфікації - дещо різні процедури.

До речі, ще одним додатковим аргументом є пряма норма пункту 1.8 вже згаданого Типового положення про атестацію педагогічних працівників: Умовою чергової атестації педагогічних працівників є обов'язкове проходження не рідше одного разу на п'ять років підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання, програм і навчальних закладів. Ця вимога не розповсюджується на педагогічних працівників, які працюють перші п'ять років після закінчення вищого навчального закладу. Тобто для тих, хто має диплом, сам факт наявності диплому вважається підвищенням кваліфікації.

Здоров'я! До відповідей колег, можу лише додати, а саме порадити Вам звернутися з Вашим питанням (по і-мейлу, або краще лист-з повідомленням) безпосередньо до Мін.освіти, протягом 30-діб, Вам нададуть відповідь, яка або змусить Ваших керівників виконати Ваші вимоги, або надасть Вам відповіді на Ваші питання. 

Також, раджу Вам ознайомитися з наступими посиланнями.

https://www.slideshare.net/yfyfnf09091950/ss-97682...

https://ru.osvita.ua/legislation/Ser_osv/12483/

http://static.klasnaocinka.com.ua/uploads/editor/2...

Вітаю.

Зверніть увагу на консультацію Юрія Батана.

До якої я вам додам наступні пункти ТИПОВОГО ПОЛОЖЕННЯ про атестацію педагогічних працівників :

1.7. Атестація може бути черговою або позачерговою. Чергова атестація здійснюється один раз на п'ять років.

1.8. Умовою чергової атестації педагогічних працівників є обов'язкове проходження не рідше одного разу на п'ять років підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору форм навчання, програм і навчальних закладів. Ця вимога не розповсюджується на педагогічних працівників, які працюють перші п'ять років після закінчення вищого навчального закладу.

1.9. Позачергова атестація проводиться за заявою працівника з метою підвищення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) або за поданням керівника, педагогічної ради навчального закладу чи відповідного органу управління освітою з метою присвоєння працівнику кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та у разі зниження ним рівня професійної діяльності. 

Позачергова атестація з метою підвищення кваліфікаційної категорії може проводитися не раніш як через два роки після присвоєння попередньої.

      

Вимоги, які висуває адміністрація школи стосуються чергової атестації.

Але ви маєте право звернутись з заявою про позачергову атестацію і якщо з моменту початку роботи на посаді вчителя і під час проведення позачергової атестації не пройде 5 років до вас не мають застосовувати вимогу про очні курси НУШ та 150 годин.

Додатково нагадую, що очні курси є обов'язковими і їх умисне не проходження можуть бути підставою для перевірки відповідності до займаної посади.

Доброго дня! Ви маєте право атестуватися на другу категорію шляхом подання заяви на позачергову атестацію, але не зобов'язані це робити до моменту, коли сплине строк 5 років після одержання диплому про відповідну освіту. При цьому (у разі виявлення такого бажання) до заяви про позачергову атестацію Ви повинні додати свідоцтво про курси підвищення кваліфікації з начиткою/прослуханням 150 годин. Адміністрація школи не має права обійти вимоги діючого положення про атестацію вчителів. Бажаю успіхів!

Реклама
Мой ответ