Украина
category

Земельний пай

Вопрос № 2275
Земельний пай
7 консультаций
99 грн.

Якщо в списках на земельний пай є дана людина, а сертифікат не встигла отримати в звязку з смертью. Як оформити спадкоємцям земельний пай без сертифіката

Консультации Советников

Ответ оплачен: 16 грн.

Вітаю.

Про це необхідно повідомити нотаріуса. Однак нотаріуси відмовляють у видачі свідоцтва про право на спадщину в таких випадках.

Далі своє право на цей пай необхідно підтвердити в суді звернувшись з відповідним позовом

Ответ оплачен: 16 грн.

Оформити право власності на земельну ділянку в порядку спадкування можливо лише у разі, якщо право власності на неї було оформлено спадкодавцем належним чином, тобто є документ, який підтверджує зазначене право власності.

У такому випадку необхідно звернутись до суду із позовом про визнання право власності на земельну ділянку у порядку спадкування. Перед цим потрибно звернутися до відповідного нотаріуса (з метою отримання у власність відповідних часток спадкового майна), який дасть відмову в наданні свідоцтва про право на спадщину. Копію постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії необхідно додати до позову.

Ответ оплачен: 16 грн.

Доброго дня,

Перед тим, як звертатися до суду для визнання права власності на земельну частку (пай)  у порядку спадкування, необхідно звернутися до відділу Держгеокадастру зі зверненням (за місцезнаходженням земельного паю), щоб отримати від них відповідь про те, що померлій був виписаний сертифікат. Відомості вони беруть з Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай).

Ответ оплачен: 16 грн.

Здоров''я! Погоджуюся з колегами. Та додам, що ще можна звернутися до ЦНАП (центр надання адмін. послуг), але без суду нажаль, у Вашому випадку, не обійтись...      

Ответ оплачен: 16 грн.

Невитребуваний пай — це земельна частка, яка закріплена за певною людиною, але та з якоїсь причини не підтвердила свого права власності. Треба повернутися в часі до того моменту, коли відбувалося розпаювання колективного сільгосппідприємства. Тоді складався державний акт на право колективної власності, а до нього був додаток — список громадян, членів цього підприємства та пенсіонерів з їхнього числа .  Якщо, власник паю помер, не підтвердивши свого права власності на землю, а його   спадкоємці просто фізично не могли оформити право власності на цю ділянку вони можуть  звернутися до відповідного органу земельних ресурсів для оформлення свого права власності на землю» 

Що цікаво, законом не визначений термін, протягом якого можна звертатися по свій спадок у вигляді земельного паю. Звісно, краще це зробити протягом шести місяців після смерті родича, як це згідно із законом слід зробити у разі спадкування будь-чого. Для прийняття спадщини насамперед потрібно звернутися до нотаріуса для відкриття спадкової справи. Це може бути державний або ж приватний нотаріус за місцем відкриття спадщини, тобто за останнім місцем проживання померлого. Якщо воно не відоме, спадкову справу відкривають за місцем розташування паю.

Нотаріусу потрібно подати заяву на отримання спадщини, до якої додати свідоцтво про смерть спадкодавця. Також необхідно додати документи, які підтверджують родинні зв’язки спадкоємця зі спадкодавцем, паспорт, ідентифікаційний код набувача та заповіт (якщо він є).

На другому етапі оформлення свідоцтва про право на спадщину потрібно надати нотаріусу оригінали документів, які підтверджують той факт, що спадкодавець володів земельним паєм: державний акт на право власності на земельну ділянку, що спадкується, або сертифікат; довідки про нормативну грошову оцінку; витяг з Поземельної книги та довідки про відсутність обтяжень або обмежень.

У разі, якщо ділянка не має кадастрового номеру і, відповідно, Поземельну книгу не відкрито, нотаріус надає запит, яким визначає спадкоємця на підставі заведеної ним спадкової справи. Спадкоємець, визначений у запиті, подає заяву про державну реєстрацію земельної ділянки. В процесі реєстрації ділянці присвоюють кадастровий номер, і при цьому відкривається Поземельна книга, з якої і надають витяг спадкоємцеві. Відтоді нотаріус має можливість видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку. На державному акті нотаріус робить позначку про перехід права власності. Після чого спадкоємець може зареєструвати своє право на пай в органах земельних ресурсів. Право власності на земельну ділянку (пай) набувається з моменту державної реєстрації прав на неї.

Неуспадкований земельний пай можна отримати і після зазначеного піврічного терміну, але у разі запізнення з оформленням спадкової землі родичеві померлого доведеться доводити своє право на спадщину в суді.  

Після відповідного рішення суду спадкоємець зможе оформити на себе правовстановлюючий документ на земельну ділянку.

У випадку, якщо померлий громадянин був внесений до державного акта на право колективної власності, але з якихось причин не отримав сертифікату, його спадкоємці все ж можуть отримати пай-спадщину. Вони, як і у вищезазначеному випадку із простроченням терміну, повинні звернутися до суду, щоб набути право власності на земельну частку. У разі, якщо суд поновить це право спадкоємця, він зможе оформити правовстановлюючий документ на земельну ділянку на себе.

До того моменту, поки не з’явиться правонаступник, земельною ділянкою розпоряджатиметься відповідна районна державна адміністрація (якщо ця ділянка розташована за межами населеного пункту) або сільська, селищна чи міська рада (якщо ділянка у межах населеного пункту). І лише у тому разі, якщо немає спадкоємців, передбачених заповітом чи законом, чи спадкоємців було усунуто від права на спадкування, або ж вони відмовилися від спадщини чи не прийняли її, суд за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини визнає таку спадщину відумерлою. А територіальні громади можуть розпоряджатися нею на власний розсуд, наприклад, надати комусь у власність або здавати в оренду. 

Під час оформлення спадщини досить часто бувають випадки, коли нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки був втрачений або зіпсований документ, що посвідчував право власності спадкодавця на землю (державний акт на право власності на земельну ділянку, а в разі спадкування земельної частки (паю) – сертифікат на земельну частку (пай).

Слід мати на увазі, що у цьому випадку ви не зможете отримати дублікати вищезгаданих документів, тому що за їх видачею міг звернутися лише власник, на ім’я якого було видано оригінал втраченого або зіпсованого документа.

В такому випадку, щоб захистити свої права спадкоємці померлого, керуючись ст. 392 Цивільного кодексу України, змушені звернутися до місцевого суду із позовом про визнання за ними права на власності на земельну ділянку або на земельну частку (пай). Після прийняття судом відповідного рішення спадкоємці можуть зареєструвати за собою право власності на земельну ділянку в Державному земельному кадастрі або отримати сертифікат на земельну частку (пай).

Отже, звертаємося до суду із позовом про визнання права власності на земельну ділянку чи визнання права на земельну частку (пай)

Порядок дій:Крок перший: звертаємось до нотаріуса для оформлення спадщини. Нотаріус дає письмову відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутній правовстановлюючий документ (державний акт чи сертифікат на земельну частку (пай).

Крок другий: збираємо усі докази, що можуть підтвердити право власності спадкодавця на земельну ділянку чи земельну частку (пай). Ними можуть бути: витяг з рішення, яким передавалася ця земельна ділянка у власність, довідка сільської ради про належність спадкодавцеві цієї земельної ділянки, довідка садівничого товариства про членство в ньому і фактичне користування землею, довідка зі списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю тощо.

Крок третій: збираємо інші докази, необхідні для звернення до суду, якими можуть бути: нормативна грошова оцінка земельної ділянки (потрібна для визначення ціни позову), свідоцтво про смерть, заповіт (якщо був), довідка сільської ради, що ви, як спадкоємець, вступили в управління спадковим майном тощо.

Крок четвертий: звертаємося до місцевого (міського, районного або міськрайонного) суду ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! за місцем знаходження спадкового майна.

Для отримання нормативно-грошової оцінки земельної ділянки вам необхідно звернутися до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію на проведення таких робіт або до територіального органу Державного агентства по земельних ресурсах України.

Відповідачами по даній категорії справ мають були інші спадкоємці або територіальна громада в особі сільської, селищної, міської ради.

Оскільки цей позов є майновим, також слід зазначати його ціну (вартість земельної ділянки чи земельної частки (паю) і залежно від неї визначити розмір судового збору, який необхідно сплатити під час подання позовної заяви до суду. Ставка судового збору складає 1 відсоток від ціни позову, але не менше ніж 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. Для розрахунку потрібно брати мінімальну заробітну плату станом на 1 січня поточного року.

Ответ оплачен: 16 грн.

Добрий вечір!

Погоджуюсь з консультацією колеги Оксани Левченко, та звертаю Вашу увагу на 2 консультацію. Стосовно порядку дій, то я б спочатку зробив би 2 дію, (зібрав би документи, щодо земельної ділянки (паю): витяг з рішення, найкраще було б саме рішення, але підійде і витяг з рішення, або довідку міської (сільської) ради щодо належності паю Вашому спадкодавцю), потім 1(звернення до нотаріуса) і далі 3 та 4 дію (крок). 

Стосовно нормативної оцінки земельної ділянки(паю), оскільки земельна ділянка(пай), немає чітких меж та не виділена в натурі, а є частиною певної земельної ділянки, то я рекомендував би дізнатися грошову оцінку всієї земельної ділянки, де знаходиться Ваш зем. ділянка (пай), і вираховував би оцінку із суми всієї ділянки(паю), наприклад оцінка всієї зем. ділянки 100, площа всієї зем. ділянки 20 га, у Вас 0,5 га, і за допомогою математичної формули дізнався грошову оцінку Вашої зем. ділянки (паю). І в позовній заяві зазначив би, що нормативна оцінка приблизно стільки тисяч гривень. Чому оцінка всієї зем. ділянки, де знаходиться зем. ділянка (пай), а не самої зем. ділянки (паю), оскільки оцінки зем. ділянки (паю) Ви будете чекати дуже довго, якщо звісно отримаєте. Або отримаєте відписку, що її не можна встановити, і вони будуть праві. Тому пишіть запити в державне агенство земельних ресурсів в Вашому районі на усю земельну ділянку. 

І стосовно судового збору, на майновий спір сьогодні становить 1 762 грн, при сумі ціни позову до 100 тисяч, оплачуєте цю суму, але це до 1 січня 2019 року, з 1 січня 2019 року сума може збільшитися. 

Сподіваюсь, що Вам допоміг. 

Якщо виникнуть запитання, звертайтеся.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ