Украина
category

Спадщина земельного паю

Вопрос № 2399
Спадщина земельного паю
8 консультаций
54 грн.

Доброго дня ! В мене склалась  така ситуація, батько мій помер в листопді 2018 року я син від першого шлюбу. В батька є земельний пай який, якимось чином після його смерті став належити фермеру, начебто померлий передав йому в оренду строком на 49 років. Чи можу я претиндувати на цей пай. В мого батька залишився ще один син і законна дружина.

Консультации Советников

Вітаю.

Чи був складений заповіт ?

Оренда на 49 років можлива, і якщо було укладено такий договір то смерть Вашого батька не припиняє таку оренду. Якщо батько не склав заповіт на користь фермера то останній не може отримати цей пай у власність.

Якщо заповіту не було, то ви, ще один син та дружина вашого батька маєте рівні права на спадщину. Якщо жоден зі спадкоємців не відмовиться від спадщини - кожен з вас отримує у власністть по 1/3 земельної частки (паю).Якщо це дійсно земельна частка (пай) - то є декілька способів припинити договір оренди фермера та отримати свою землю.

Добрий вечір!

У випадку відсутності заповіту, Ви зможете отримати свою частку за законом відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України. Протягом 6 місяців, не забудьте подати заяву нотаріусу за адресою Вашого батька. Договір оренди не створює право власності на предмет, земельну ділянку (пай). Після вступу у спадщину, Ви всі 3 станете стороною договору. Після подачі заяви нотаріусу, повідомте орендаря, що Ваш батько помер, та Ви є його спадкоємцями.

Стосовно підстав розірвання договору оренди необхідно прочитати сам договір.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Здоров'я! Погоджуюсь з колегами. Додам наступне, після того як Ви вступите, протягом 6-місячного строку в спадок, отримаєте свою частку, то орендар з Вами, Вашим братом та законною дружиною батька маєте укласти такий самий договір оренди! Якщо, хоча б одна із сторін відмовиться підписувати договір, то його може бути укладено на кількість часток які погодилися підписати договір! У нас, вільне підписання договору, тому ніхто не може бути примушений до укладення будь-якого договору, бо на цій підставі він втрачає свою чинність та законну силу!

Вас, саме зараз, має турбувати інше питання, а саме, вчасно (а це протягом шести місяців) звернутися до нотаріуса, за місцем проживання Вашого батька, та написати заяву про вступ у свою частку спадщини!

Вітаю! Вам необхідно звернутися до нотаріальної контори протягом 6 міс. зі дня смерті батька із заявою про відкриття спадкової справи. Усі спадкоємці, в вашому випадку, є спадкоємцямі одніє черги та маєте однакові рівні права на частку в спадщині. Земельний пай також підлягає спадкуванню. Дізнайтесь, чи внесені відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, чи є у наявності документи, що підтверджують право власності померлого на земельну ділянку, чи присвоєний земельній ділянці кадастровий номер. Не зайвим буде переглянути відомості про земельну ділянку на публічній кадастровій карті за адресою http://www.map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Отримати офіційну інформацію можна шляхом звернення до відповідного територіального органу Держгеокадастру України.

Часто трапляється, що державний акт на ім’я померлого виданий, але кадастровий номер земельній ділянці не присвоєний. На жаль, трапляється і таке, що кадастровий номер в наявності є, але відомості про земельну ділянку у електронній системі Державного земельного кадастру відсутні. 

Стосовно наявності у фермера прав на земельну ділянку. ПЕРЕХІД ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ОРЕНДОВАНУ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ ДО ІНШОЇ ОСОБИ , У ТОМУ ЧИСЛІ В ПОРЯДКУ СПАДКУВАННЯ,  НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗМІНИ УМОВ АБО ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ, ЯКЩО ІНШЕ НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО ДОГОВОРОМ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ.

Тобто, якщо договором оренди земельної ділянки не передбачено припинення договору у зв’язку із смертю власника земельної ділянки, то до зазначеного «спадкоємця» переходять права (в тому числі отримання орендної плати) та обов’язки такого орендодавця, а договір оренди земельної ділянки не перериває своєї дії.

Якщо ж договір оренди земельної ділянки передбачає припинення його дії у разі смерті власника такої ділянки – орендодавця, то в такому разі права та обов’язки за ним до спадкоємців не переходитимуть.

Відповідно до  Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи ( в данному випадку - це фермер), з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов’язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди щодо такої земельної ділянки.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов’язана повідомити про це її користувачів.

Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.

Таким чином, до того часу, поки договір оренди земельної ділянки не припинений, орендар повинен нараховувати орендну плату за цю земельну ділянку. При цьому безпосередньо оплату нарахованої орендної плати орендар має здійснити після того, як йому буде надано свідоцтво про право на спадщину.

У разі незгоди орендаря сплатити суму оренди в добровільному порядку, орендодавець має право звернутися до суду з позовом про стягнення орендної плати.

Крім того за згодою сторін договору оренди до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.

Таким чином, смерть фізичної особи – наймодавця не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов’язки за договором оренди, якщо інше не передбачено у самому договорі.

Зверніть увагу як саме прописано у вашому договорі!

Успіхів Вам! 

вы с братом и отца законной женой - есть наследники - вам до 6 мес нужно подать нотариусу заяву на принятие наследства 

а вот что б расторгнуть договор аренды, если вы захотите сами пользоваться паем - надо смотреть договор

Добрый вечер!

Как правило, когда составляется договор аренды на 49 лет, собственнику не только выплачивается сразу сумма за все время аренды, но еще и больше, так сказать, за покупку пая. Так как в Украине мораторий на отчуждение паев любым способом, собственники пая на таких «покупателей» пишут завещание, которое дает страховку тому самого «покупателя».

Что я Вам могу сказать? Если было написано завещание, Вы можете его оспорить только в том случае, если докажите, что оно было написано с условием, что не допускается, т.е. пай собственник передает в том случае, ЕСЛИ за него будет выплачена такая-то сумма.

Обратитесь к нотариусу по месту регистрации умершего отца, выясните информацию на каком основании пай, который подлежит переходу по наследству, принадлежит фермеру. Может, просто не закончился срок действия договора.

Де-юре, унаследовав пай Вы можете расторгнуть договор в судебном порядке, но де-факте это довольно таки тяжело.

Узнавайте про наличие права собственности на пай у фермера, если оно возникло не из завещания, тогда оформляйте пай, как наследник, на себя. Вы можете получить 1/3 пая, если второй законный сын и жена не откажутся от наследства в Вашу пользу. А так Вы смело можете претендовать на 1/3 пая. Между родственниками первой очереди родства (если не было написано завещание), наследство делится в равных долях.

Надеюсь, я Вам помогла.

С Уважением, Ирина! 

Оренда 49 лет не дает право собственности .Вы как сын предендуете на наследство отца как наследователь 1 очереди .Если нужна подробная консультация по вашему вопросу звоните поможем.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ