Украина
category

ДОПОМОЖІТЬ, ПАНОВЕ ЮРИСТИ

Вопрос № 2447
ДОПОМОЖІТЬ, ПАНОВЕ ЮРИСТИ
14 консультаций
100 грн.

Інспектор державної служби з питань праці по телефону попередив, що планується перевірка мого підприємства.нібито виявлено якесь порушення з цпх договорами і я повинна була оформити людей по трудовому.Я закриваю підприємницьку діяльність, не чекаючи перевірки.Чи має право держ служба з питань праці перевіряти мене після ззакриття? І які мої дії в подальшому?

Консультации Советников

Ответ оплачен: 5 грн.

Вітаю.

У вас відкритий ФОП чи юридична особа?

В держпраці наявні копію ваших договорів?

12.12.18 16:38
Ирина

ФОП.Я в процесі закриття

12.12.18 16:41

заява до дер.реєстратора про припинення подана?

12.12.18 16:38
Ирина

Вони в мене не були і не бачили договорів

12.12.18 16:43

якщо вони не бачили ці договори то як вони можуть стверджувати, що там порушення? ви впевнені, що вам телефонували з держпраці, а не шахраї? ПІБ особи, що телефонувала є? 

Ответ оплачен: 5 грн.

1. Держпраці може прийти до Вас з інспектуванням хоч зараз, без попередження. Їм достатньо предявити Вам посвідчення, головне щоб посвідчення було внесено у відповідний реєстр.

2. Ліквідація підприємства не відбувається за 1 день, хіба що Ви ФОП. Однак, припинення ФОП не припиняє обовязки особи, які виникли у неї у той час коли вона була ФОП. 

3. Для уникнення негативних наслідків на даному етапі можливо тільки а) провести розяснювальну роботу з найманими працівниками, і впевнитись що вони розуміють що не були штатними працівниками, а працювали як підрядниками ( використовуючи власні засоби праці, не виконуючи жодних правил розпорядку, отримуючи з/п не одночасно з штатними співробітниками і т.д.) і б) Проаналізувати договори з цими найманими працівниками і пересвідчитися, що такі договори не містять умов, які дозволять ці договори визнати трудовими.

12.12.18 16:40
Ирина

А якщо мені просто закритись і зникнути?

12.12.18 16:43

При інспектуванні перевіряючі можуть проводити бесіди із співробітниками. Якщо вони встановлять щоспівробіники працювали  умовно з 9 до 6, ходили у відпустки, а ви у звітності в 1дф показували виплати цим працівникам по ЦПХ - факт Вашого зникнення скоріше за все мало допоможе в контексті накладення штрафів. 

12.12.18 16:50
Ирина

Хочу нагадати, що перевірки у мене не було і вони тільки підозрюють мене.У звітах випливає одна особа, що береться на роботу і звільняється щомісячно.Доказів у них, я так зрозуміла немає.

12.12.18 17:00

У звітах по співробітниках? Ви кожен місяць повідомляєте податкову про прийняття одного й того ж співробітника?

12.12.18 17:02
Ирина

Так

12.12.18 17:12

1.Якщо Ви щомісяця приймали спіробіника в штат за штатним розкладом за його заявою, видавали наказ на його прийняття, повідомляли податкову про нового співробітника, а потім щомісячно на підставі його ж заяви звільняли за власним бажанням, то це не відносини по договорам цивільно-правового характеру, ци трудові відносини, і законодавство не містить заборони працювати місяць, потім звільнятись, і знову починати працювати.В даному випадку можете не боятися перевірок, інспектувань, однак пересвідчіться будь ласка що у Вас є всі заяви на прийняття на роботу, заяви на звільнення, наказа на прийняття-звільнення, я всі підписис у всіх журналах про видачі трудових книжок, інструктажі і т.д., правильність проведення розрахунку та нарахування з/п, відпускних і т.д.

2.Ще раз. Ліквідація ФОП не вихід: особа все одно несе відповідальність по зобовязанням які виникли у неї як у ФОП. Якщо в рамках інспектування держпраці, камеральних/документальних перевірок ДФС будуть виявлені порушення ФОП, фізична особа буде не сти відповідальність.

12.12.18 17:51
Ирина

В тому то і справа, шт я брала одного і того ж працівника, але по цпх договору. У мене запитання наступне: Як довго зберігати документи після закриття ФОП?

12.12.18 17:56

Хм..

Давайте з іншої сторони: що у Вашому розумінні таке договір ЦПХ і яким чином ви це відображали в бухгалтерських документах?

12.12.18 18:09
Ирина

Людина працювала  у мене пару Годин на тиждень.мені порадили оформити її у форматі цпх.

Ответ оплачен: 5 грн.

Добрый вечер!

Я так понимаю, что Вы работали по договорам об оказании услуг? Или вообще никаких договоров не было?

Если вообще ни каких, то каким образом осуществлялось сотрудничество?

Скажу Вам сразу, если речь идет о договоре об оказании услуг, то бегом готовьте задними числами по каждой выполненной работе акты выполненных работ, которые должны быть подписаны двумя сторонами. Это Вам обязательно поможет. Главное, чтоб была вся документация.

Законом не запрещено работать по гражданско-правовому договору, но если сроки такого договора превышают с одним сотрудником 3 месяца, то держпраця чешет руки и выходит с проверкой. У меня уже клиенты такие были.

Каждые 3 месяца нужно перезаключать договора, меняя условия и все должно оформляться (закрываться) актами выполненных работ.

Вы пишите, что в процессе закрытия. Вы же как ФОП можете в один день закрыться. Подать соответствующее заявление регистратору, он вносит его в базу, закрывает, передает сведения налоговой, налоговая проверяет, нет ли у Вас задолженности по ЕСВ или еще какой-то и все, Вы свободны. При этом налоговая проводит проверку, когда уже в реестре будет написано "припинено". 

С Уважением, Ирина! 

12.12.18 16:56
Ирина

Я однозначно закрываюсь.После закрытия они имеют право потребовать у меня документы о моей деятельности за период, когда работала?

12.12.18 17:42

Конечно может, как и налоговая. Данные структуры проверяют, не было ли в Вашей работе нарушений и в случае чего привлекают Вас к ответственности. Налоговая хоть через пару лет может провести по Вам проверку, так сказать, когда доберутся руки, и выписать штраф, если будут нарушения, который Вы обязаны будете оплатить. 

Колеги.

Позиція Верховного суду - з припиненням фоп НЕ припиняються її зобовязання, взяті в рамках провадження нею підприємницької діяльності.

Дана позиція викладена: постанова ВСУ у справі № 6-125цс13 від 4 грудня 2013р., постанові Верховного Суду України від 9 серпня 2017 року у справі № 3-788гс17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 12-113гс18.

Ответ оплачен: 5 грн.

Доброго дня!

По Вашому питанню можу сказати наступне:

Якщо на дату перевірки органами держ. праці Ваша підприємницька діяльність буде припинена та про це буде відповідний запис у ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), Припинено, ліквідовано( ФОП, ТОВ, ГО) то перевіряти Вас не буде правових підстав. Едине, що може бути важливим, для Вас це, вимоги кредиторів до Вашого підприємства за договорами, якщо такі були! Відповідно до внутрішніх правил підприємства та Господарського Кодексу України.

З повагою , 

Костянтин Гончаренко

12.12.18 17:05
Ирина

Дякую, ви мене обрадовали.Договори, крім мене і моїх працівників більше ніхто не бачив.

12.12.18 17:23

Пані Ірино, тоді Вам немає про що хвилюватись взагалі. Просто припиніть Вашу діяльність , розрахуйтесь з працівниками та податками і більше нікому не потрібно буде знати про Вашу документацію взагалі! Якщо самі працівники не поскаржаться звісно!

З повагою, 

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 5 грн.

Здоров'я! Вам нічого боятись. У Ваших діях (з Ваших слів), нема порушень.Т.я. працювати місяць і звільнятись, і знову влаштовуватись ніхто не забороняє. І Ви в процесі закриття, що має на меті бути закритим на момент перевірки. Що в свою чергу анулює правові підстави для проведення перевірок.

А, Ви не думаєте, що це "знайомий з працівником" (що працював по місяцю) таким чином хотіли "нагріти на Вас" руки? Якщо Ви кажете, що ніхто крім вас двох не знав про існування вашої співпраці.

.

12.12.18 18:05
Ирина

Закрываться начала после звонка.Напугалась очень.Эти проверки для меня хуже ада😠Тем более когда называют такие сумы.Сами они не могли в конце года подгонять статистику и просто увидеть закономерность в моих цпх договорах?

12.12.18 18:16

Я удалила сообщение, к которому Вы оставили комментарий, так как все же подумала, что Вы закрываться начали до звонка и проверка связана с аудитом перед закрытием.

Тогда повторюсь, что исходя из практики, сейчас данный вопрос оооочень распространенный, но нюанс в том, что держпраця просто так не придет ни с того ни с сего к небольшому ФОП, у которого один сотрудник, с которым Вы «играете» с договорами. Скорее всего, была какая-то жалоба. Штраф более 110 000 гривен, если память не подводит, за одного не оформленного сотрудника.

Вам нужно подготовиться к проверке. Закрыть каждый договор актами выполненных работ, как я писала Вам раньше. Любая услуга, оказанная сотрудником, должна быть закрыта актом. С каждого договора Вы должны были платить налог, каждый доход Вы должны были указывать в книге учета доходов и расходов. Вам нужно по месту найти человека, который сможет прийти к Вам и провести полный аудит и пока проверка не прошла, указать Вам на все недочеты и чтоб Вы все задними числами поисправляли и привели в порядок. Это для Вас лучший вариант.  

Ответ оплачен: 50 грн.

Вот как понятнее всего объяснить Вашу ситуацию.

Вы стоите на учете в налоговой, в держпраци и так далее. Как раз по причине закрытия сейчас идет аудиторская проверка, чтоб Вас могли поснимать везде с учета.

Вас закроют в реестре через регистратора, как я сказала, в один день. В едином реестре будет написано «припинено», а вот в других структурах Вас не снимут с учета, пока не проведут проверку и, если будут выявлены нарушения, Вы не заплатите штраф.

Вот так вот более правильная формулировка ответа. Т.е. по сути, эта проверка не после Вашего закрытия, а как раз в момент, просто она может быть после того, как в реестр уже будет внесена регистратором запись о том, что Вы закончили свою деятельность. А по факту Ваша деятельность будет закончена, а с баланса Вас не снимут в налоговой и других инстанциях, пока не закончится аудит. И только если не будет выявлено нарушений с Вашей стороны, Вас снимут с учета.

Сначала не правильно донесла Вам свою мысль.

А если Вы еще не подали документы на закрытие, то кто-то за что-то на Вас «стуканул». 

12.12.18 18:25
Ирина

Ирина, а Если я уезжаю в другой город? Они звонят, и я говорю, что я переехала в другой город, и уже не являюсь ФОП?Какая проверка?Они меня оставят в покое?

12.12.18 18:34

Как я уже сказала, Вас не снимут с учета, и на Вас будет висеть долг. И даже смогут подать в суд. 

12.12.18 19:15
Ирина

Не могу понять какой долг, Если меня никто не проверял и никакого нарушение не нашли?Служба з державного праці должна обязательно прийти и проверить всех перед закрытием?

12.12.18 21:24

Я Вам говори, если возникнут нарушения, тогда Вы должны будете оплатить штраф, если нарушений не будет, то и штрафа не будет, и в случае не оплаты, соответственно, и долга. Если собрались Вас проверять, значит есть на то основания. 

Ответ оплачен: 5 грн.

При закрытии какраз и будет проверка. 

Согласен с предыдущими коментариями, на счет выражения «стуканул» не согласен. Труд имеет доступ к базе по оплате ЕСВ и видит по кому были отчисления по цпх. От сюда и понятно откуда они о вас знали. Закрытие СПД не избавит вас от проблем.  В вашей ситуации остается только приводить документы по данному договору в порядок и готовиться доказывать проверяющим, что это не трудовой. 

Кстати, обоатите внимание на характер обязанностей данного работника и постарайтесь максимально корректно прописать в договоре услуги.

12.12.18 19:41
Ирина

Не хочу с ними тягаться.Их только пусти к документам и а они найдут за какие ниточки дергать.Планирую переезжать в другой город, максимум отсрочить так называемую проверку, я ничего не получала на руки и ничего не подписывала.Это вариант всячески избегать встречи с ними?

12.12.18 23:14

Интересно получается) Попробуйте тогда перегистрировать спд в другом городе и сразу подать на закрытие. В принцыпе на учет вас возмут с января. Ну и соответсвенно подавайте на закрытие. Тогда уж точно те кто звонил не прийдут. А вообще лучше перезвоните им и спросите для начала когда они планируют прийти и на основании чего. 

Ответ оплачен: 5 грн.

если они не видели договоров - как они могут знать правильно или неправильно вы оформляли 

прийти могут в любой момент

кроме того будет аудит во время закрытия 

а в принципе нельзя сказать однозначно

лучше себе найдите адвоката и если придут - позвоните ему

12.12.18 20:48
Ирина

А куда прийти? Они меня не найдут. Я сьехала с орендованого помещения и меня в городе нет?

12.12.18 21:34

тогда максимум что может быть - это документальная проверка по отчетам

12.12.18 21:56
Ирина

Что подразумевает документальная проверка по отчетам?Они явно заметили неладное в систематике оформлення моих договоров, плюс в отчетах написано, принят- уволен...А по сути они могут без проверки мне что- то предьявить?

12.12.18 22:39

должна быть проверка- результат проверки

Пані Ірино, щодо питання перевірок органів ДФС , та Держпраці, згідно ст. 75 Податкового Кодексу України то вони бувають таких видів:

75.1. Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

В Вашому випадку можлива лише документальна перевірка(планова або позапланова, так як за місцем реєстрації ФОПа Вас вже не буде , або немає, то вона буде невиїзною.

Відповідно до пункту 75.1.2. ПК України: Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. пунктом 75.1.2.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

ст. 78. п. 1. Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:

78.1.1. отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звіт про контрольовані операції або документацію з трансфертного ціноутворення, якщо їх подання передбачено законом;

78.1.3. платником податків подано контролюючому органу уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом;

78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

78.1.5. платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;

78.1.9. щодо платника податку подано скаргу:

про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування у разі ненадання таким платником податків протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання письмового запиту контролюючого органу, в якому зазначається інформація із скарги, пояснень та документального підтвердження на цей запит;

або

про ненадання таким платником податків акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної у разі ненадання таким платником податків протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання письмового запиту контролюючого органу, в якому зазначається інформація із скарги, пояснень та документального підтвердження на цей запит;

78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки;

Детальні умови та правові підстави для проведення вказаних видів перевірок!

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 5 грн.

Добрий вечір!

Погоджуюсь, що ліквідація ФОП не є виходом у Вашій ситуації. Необхідно виправити недоліки по цих договорах, в тому числі, ті які уже колеги вище рекомендували, зокрема акти виконаних робіт. Також рекомендую прочитати статтю за посиланням, та усунути їх: http://bit.ly/2QSwFKi .

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння. 

Ответ оплачен: 5 грн.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) щороку проводить як планові, так і позапланові перевірки господарюючих суб’єктів. Чи включене Ваше підприємство до плану перевірки на цей рік, можна завжди дізнатись на сайті Держпраці.

Перш за все варто пам’ятати, що на такі перевірки поширюються вимоги закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Коли у Вас на порозі уже стоять представники контролюючого органу, то працівники підприємства зобов’язані допустити їх до проведення перевірки, за виключенням деяких випадків. Отож, не допускати до перевірки представників Держпраці можна за наступних умов: 

-Перевірка здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності. Періодичність проведення планових перевірок залежить від ступеню ризику від господарської діяльності, до якого віднесено підприємство. Віднесення до відповідного ступеню ризику здійснюється відповідно до затверджених критеріїв. Отже є суб’єкти високого, середнього та незначного ступеню ризику. Для перших планові перевірки можна проводити не частіше одного разу на два роки, для других – не частіше одного разу на три роки, і для останніх – не частіше одного разу на п’ять років. 

-Посадова особа Держпраці не надала копії необхідних документів про перевірку, або якщо надані документи не відповідають закону. Це, зокрема, посвідчення на проведення перевірки. 

-Підприємство не одержало повідомлення про здійснення планової перевірки. Відповідно до закону підприємство повинно бути письмово повідомлене про проведення планової перевірки не пізніш як за десять днів. Повідомлення повинно бути надіслано рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або бути вручене особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі. В повідомлення повинно зазначатись дата початку та закінчення перевірки, найменування суб’єкта господарювання, яке перевіряється та найменування органу контролю.

-Інспектор праці не вніс запис про здійснення перевірки до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу). Варто зазначити, що ведення такого журналу не є обов’язковим, проте ми дуже радимо підприємцям його завести. Це не так складно – достатньо купити бланк в найближчому магазині канцтоварів та заповнити його. Реєструвати такий журнал в державних органах не потрібно. 

-Тривалість перевірки перевищує граничну. Планова перевірка може тривати не більше 10 робочих днів, а для малого підприємництва – не більше 5 робочих днів. Позапланова перевірка може проводитись не довше 10 робочих днів, а для малого підприємництва – не довше 2 робочих днів. Продовження строку проведення перевірки не допускається. 

-Здійснення повторної перевірки за тим самим фактом, що був підставою для позапланової перевірки. 

-Держпраці не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.

Якщо підстави для не допуску до перевірки відсутні, то уповноважені особа підприємства зобов’язані допустити інспекторів праці до проведення перевірки. При цьому суб’єкт господарювання має наступні права: бути поінформованим про свої права та обов'язки; вимагати від інспекторів праці додержання вимог законодавства; перевіряти наявність службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення перевірки; не допускати інспекторів праці до перевірки, за умов, зазначених вище; бути присутнім під час перевірки, залучати третіх осіб; вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією суб'єкта господарювання; одержувати та ознайомлюватися з актами перевірки; надавати органу в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати неправомірні дії перевіряючих; отримувати консультативну допомогу від Держпраці з метою запобігання порушенням під час перевірки; вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від інспекторів внесення до нього записів про здійснення таких заходів до початку їх проведення; вимагати припинення перевірки у визначених випадках.

Суб’єкт господарювання має право вимагати зупинення проведення перевірки в наступних випадках: Перевищення строку перевірки (про строки писалось вище). Використання інспекторами неуніфікованих форм актів. З'ясування інспектором під час здійснення позапланової перевірки питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки. Варто зазначити, що законом встановлений виключний перелік підстав для проведення позапланових перевірок. Тому при їх призначенні в посвідченні (направленні) обов’язково зазначається, які саме питання стали підставою для призначення позапланової перевірки. І під час такої перевірки можуть з’ясовуватись лише ці питання.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ