Украина
category

Авторське право на Youtube

Вопрос № 2536
Авторське право на Youtube
7 консультаций
50 грн.

Доброго вечора!

Потрібна порада щодо добросовісного використання авторського права на Youtube. Займаюсь смішною переозвучкою фрагментів популярних фільмів. Беру кадри довжиною не більше 30 сек (так як система Content ID пропускає фрагменти з такою тривалістю без порушення АП) і роблю ролик тривальністю приблизно 5-6 хв. Чи вважається моя робота новим твором, так як зміст є повністю змінений, звук інший і використовується незначна частина твору (до 10хв.)? Чи можу я оскаржувати притензію на порушення авторських прав, вибираючи причину "Моє використання вмісту відповідає юридичним вимогам щодо добросовісного використання або чесної угоди згідно з чинним законодавством у галузі авторських прав." Якщо ні, то чи якісь способи використання фрагментів фільмів для переозвучки без порушення АП?

Дякую!

Консультации Советников

Доброго вечора!

По Вашому питанню можу сказати,що:

Одночасно з правом на недоторканість твору існує й право на переробку твору, але це право належить виключно автору. Навіть після оприлюднення твору автор зберігає за собою право переробляти свій твір. Це право на створення твору: перед його новим виданням або довиданням автор може забажати з метою покращення твору переглянути або уточнити деякі аспекти, покращити стиль, додати або вилучити ті чи інші елементи з твору. При цьому право на переробку твору, яким може скористатися лише автор цього твору, поширюється лише на недоторкані твори у їх оригінальній формі.

Таке право не треба плутати зі змінами, які тягнуть за собою зміни первинної специфіки твору після того, як твір стає суспільним надбанням. Такі зміни можуть здійснювати спадкоємці автора або будь-які інші особи.

Стаття 439 ЦК України вказує, яким діям може протидіяти автор для збереження та забезпечення свого права на недоторканість твору. Об'єктами авторського права є переклад твору з однієї мови на іншу, обробки, анотації, реферати, резюме, інсценізації, музичні аранжування та інші переробки творів науки, літератури і мистецтва та обробки фольклору (похідні твори) незалежно від того, чи є об'єктами авторського права твори, на основі яких створені похідні твори, без заподіяння шкоди охороні оригінальних творів, на яких вони засновані.

Авторське право є дуже широким поняттям та у Вашому випадку гадаю, буде вірним під час копіювання вказувати в описі походження , чи посилання на оригінальний твір з якого залучено фрагмент. Різні електронні сервіси на свій розсуд використовують поняття авторських прав та їх використання.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Здоров'я! Нажаль, тільки автор може собі дозволити переробляти свій твір...або давати такий дозвіл будь-якій особі. Існує законодавче твердження, якщо твір був в обіході (в широкому,безкоштовному доступі), більше 25-років, для відео робіт, та (якщо я не помиляюсь) 50-років для письмових творів, стають надбанням суспільства,та будь-яка зацікавлена особа може використовувати цей твір у власних інтересах, без мети наживи, не видаючи і не привласнюючи за свої. З обов''язковим посиланням на права автора! Особисто моя Вам порада, перераховувати та ставити посилання на авторів перероблених Вами творів.

доброго дня. Усе не зовсім так як пишуть моі колеги.

Для того щоб правомірно публікувати відео про які Ви пишете, слід керуватися законом України про авторське право і суміжні права, а саме ст.21, без згоди автора дозволяється використання твору (з обов'язковим зазначенням автора такого твору) для створення на його основі іншого твору в жанрі пародії, попурі, карикатури.

Добрий вечір!

Відповідно до ст. 433 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) об'єктами авторського права є твори, а саме:

1) літературні та художні твори, зокрема:

романи, поеми, статті та інші письмові твори;

лекції, промови, проповіді та інші усні твори;

драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні, інші сценічні твори;

музичні твори (з текстом або без тексту);

аудіовізуальні твори;

твори живопису, архітектури, скульптури та графіки;

фотографічні твори;

твори ужиткового мистецтва;

ілюстрації, карти, плани, ескізи і пластичні твори, що стосуються географії, топографії, архітектури або науки;

переклади, адаптації, аранжування та інші переробки літературних або художніх творів;

збірники творів, якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;

2) комп'ютерні програми;

3) компіляції даних (бази даних), якщо вони за добором або упорядкуванням їх складових частин є результатом інтелектуальної діяльності;

4) інші твори.

Подібна норма закріплена у ч.1 ст. 8 Закону України "Про авторське право та суміжні права" ( надалі - ЗУ).

Важко сказати чи є Ваш твір новий чи відноситься до аудіовізуального твору чи аранжування або переробка літературних або художніх творів, або компіляція даних. І чи підлягає він охороні у сфері авторського права, для цього необхідно переглянути Ваш відеотвір.

Зверніть увагу на ст.439 ЦКУ, що дублюються у п.4 ч.1 ст.14 ЗУ, яку уже описував колега вище.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 441 ЦКУ використанням твору є його переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни.

Відповідно до ст. 443 ЦКУ використання твору здійснюється лише за згодою автора, крім випадків правомірного використання твору без такої згоди, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

Відповідно до ч.2 ст. 444 ЦКУ особа, яка використовує твір, зобов'язана зазначити ім'я автора твору та джерело запозичення. Подібна норма міститься у ч.1 ст. 21 ЗУ без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов'язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається.

Зверніть увагу на п. 9-1 ст. 21 ЗУ без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов'язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається використання правомірно оприлюднених літературних, художніх, музичних та інших творів для створення на їх основі іншого твору в жанрі літературної, музичної або іншої пародії, попурі або карикатури. Про що Вам радив колега вище.

Стосовно строку дії авторських майнових прав становить все життя автора і 70 років після його смерті, що передбачено ст. 446 ЦКУ та ст. 28 ЗУ.

Стосовно усунення порушень авторського права в мережі Інтернет можете ознайомитися із ст. 52-1 ЗУ. Там прописаний детальні дії, щодо порушення авторського права.

Щодо ютубу звертаю Вашу увагу на правила праволодільців на захист авторського права. У Ютуб є особливий вид ліцензії Creative Commons. Ознайомитися із інформацією про даний вид ліцензії та її особливості Ви можете за посиланням: bit.ly/2HASMl2 .

Раніше на сайті Приват24 в лівій частині були короткі відео, в яких в нижній частині відео виконувалася вимога ч.2 ст. 444 ЦКУ. Як приклад можете також таким чином робити Ваші відео, буде лише довести, що вони використовувались не в комерційних цілях.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти . Дякую за розуміння.

Вітаю!  Добросовісне використання – це юридичний принцип, відповідно до якого захищені авторським правом матеріали за певних умов можна використовувати без дозволу власника цих авторських прав.

Принцип добросовісного використання не застосовується автоматично, лише на підставі згадки про нього. Немає ідеального підходу, що гарантовано дозволить вам скористатися принципом добросовісного використання у всіх випадках, коли авторські права на вміст вам не належать.

Використання чужого захищеного авторськими правами матеріалу не може автоматично вважатися добросовісним, якщо ви опублікуєте згадку про власника прав у списку авторів, розмістите фразу "без наміру порушувати права" або додасте свій оригінальний матеріал у чужий вміст. Також випадки, коли використовуваний вміст не коментується або не критикується (що могло би вважатися заміною оригінального твору), навряд чи підпадатимуть під добросовісне використання.

під час аналізу добросовісного використання ключовим моментом зазвичай є "трансформаційність". Проста згадка про власника авторських прав не стане підставою вважати нетрансформовану копію захищеного матеріалу добросовісним використанням. Фрази на зразок "усі права належать автору" або "це не мій матеріал" не означають, що ви використовуєте чужий матеріал добросовісно, і не дають підстави вважати, що ви маєте дозвіл від власника авторських прав.

Якщо ви заявите, що відео опубліковано, наприклад, лише з розважальною метою, використання чужого вмісту навряд чи стане добросовісним. Некомерційне використання схвалюється під час аналізу добросовісності, однак не гарантує захисту від позовів.

Навіть якщо ви додасте власні матеріали в чужий вміст, це не означає, що на ваше відео обов’язково поширюватиметься принцип добросовісного використання, особливо якщо ваш матеріал не додає до цього оригінального твору жодного нового задуму, змісту або ідеї. 

Добросовісне використання – це юридичний принцип, відповідно до якого захищені авторським правом матеріали за певних умов можна використовувати без дозволу власника цих прав.

У США випадки добросовісного використання визначаються лише судом. Визначаючи факт добросовісного використання в кожній окремій справі, суди враховують чотири фактори, зокрема мету та характер використання захищеного авторським правом твору, його походження, обсяг і важливість використаної частини порівняно з усім цим твором, а також наслідки використання для потенційного ринку або вартості цього твору.

Для того, щоб виконувати свою діяльність законно, необхідно  керуватися Законом України "Про авторське і суміжні права", зокрема ст.21 Закону - "Вільне використання твору із зазначенням імені автора".

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ