Украина
category

Має право нотаріус відмовляти в видаче свідоцтва на право на спадщину, якщо вже пройшов шестимісячний термін?

Вопрос № 2541
Має право нотаріус відмовляти в видаче свідоцтва на право на спадщину, якщо вже пройшов шестимісячний термін?
2 консультации
Бесплатно

Помер батько , після смерті я (донька ) звернулась до нотаріуса , за місцем знаходження рухомого майна , оскільки реєстрації на момент смерті батько не мав , нерухомості теж , успадковуються тільки відкриті вклади у Приватбанку а також гроші , які залишились на зарплатній картці в Урсиббанку,юридична адреса яких в Києві , сам батько все життя мешкав у Миколаєві. Нотаріус у Києві відкрив спадкову справу, дав мені витяг із спадкового реєстру , та надрукував запиту до банків , для надання інформації з рахунків померлого .Вже пройшло 6 місяців після смерті батька , я звернулася до нотаріуса для утримання свідоцтва на право на спадщину , нотаріус в свою чергу мені відмовив , оскільки нотаріус каже що прийшов лист на адресу Державної Миколаївської нотаріальної контори , а вона в свою чергу надіслала його нотаріусу в Київ де відкрита спадкова справа , лист від дідуся , який теж є спадкоємцем , в цьому листі тільки заява від руки , про те , що він теж претендує на спадок , на листі стоїть дата відправлення 18.01 (сам лист прийшов через тиждень,тобто вже через пів року після смерті батька ), а вже 19.01 проходить шестимісячний термін , тобто дідусь встигнув подати на спадок до шестимісячного терміну . Я погодилась с нотаріусом і попросила видати свідоцтво на право спадщини на 1/2 частку , нотаріус мені відмовив , сказавши що від дідуся пришла тільки не завірена заява і все , тобто йому ще треба надати нотаріусу свої документи , що б підтвердити свою ступінь рідства , і після цього мені тільки с можуть видати свідоцтво ,обо на весь спадок або на 1/2 частку , але чого я зараз мушу чекати як каже нотаріус не менше 2-3 місяців , якщо вже прошло пів року , я принесла всі документи нотаріусу вчасно , довела свою ступінь рідства , а інший спадкоємець цього не зробив , не даремно за законом дається саме цей термін 6 місяців ?

Консультации Советников

Доброго дня!

По Вашому питанню можу сказати наступне:

 Так дійсно, згідно Цивільного Кодексу України - розділу "Спадкування" вказано , що термін прийняття спадщини проходить протягом 6 місяців з дати смерті спадкодавця, така спадщина може бути прийнята спадкоемцем, якщо протяго встановленого терміну не буде заявлено інших вимог від інших спадкоемців померлого у Вашому випадку дідусь надіслав заяву 18.01(як вказано на конверті з листом) , тобто юридично він встигнув подати документи на спадщину , але не в повному обсязі , тоому треба дочекатись доки всі спадкоемці зберуть пакет документів , або хтось із них відмовиться від прийняття спадщини, тоді Ви зможете отримати свідоцтво на весь спадок, або , якщо дідусь підтвердить нотаріусу своє право на спадщину та надасть всі необхідні документи, то Вам належатиме 1/2 частина спадщини померлого. 

Такою є процедура! Адже, якщо дідусю відмовили на Вашу користь , він мав би право домогтися своєї частини спадку в суді, а це додаткові витрати та час. Тож рекомендую дочекатися доки всі інші спадкоємці визначаться зі своїм правом на спадок!

З повагою,

Костянтин Гончаренко  

Добрий вечір!

Відповідно до п. 4.2 Глави 10 Р.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

Відповідно до п. 4.9 Глави 10 Р.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 Цивільного кодексу України, - не раніше зазначених у цих статтях строків.

Відповідно до п. 4.12 Глави 10 Р.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.12 Глави 10 Р.2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України передбачено, що при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

На підставі вище викладеного Вам необхідно почекати даний строк, оскільки у Вас не повне коло спадкоємців, необхідні документи Вашого дідуся для визначення наявності у нього правових підстав для отримання спадщини. Оскільки він пізніше зможе оскаржити рішення нотаріуса, і це суди, знову робота з нотаріусом. Для пришвидшення Вашої справи напишіть нотаріусу заяву про видачу свідоцтва на спадщину, оплатіть держ. мито за видачу свідоцтва (хоча оплатити зможете коли отримуватимете саме свідоцтво).

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Запитання, подяку можете залишити у коментарі, це безкоштовно.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна. 

08.02.19 09:16
Анна

Добрый день! Есть в таком случае какие-то отрегулированные сроки ?Если второй наследник не хочет предоставлять документы нотариусу ,таким образом препятствуя мне  в получение свидетельства на наследство?

10.02.19 10:55

Добрий ранок!

Відповідно до законодавства 6 місяців,але строк може бути продовжено для з'ясування усіх спадкоємців, майна, що успадковується. 

Зверніться до нотаріуса через 3 місяці з повторною заявою про видачу свідоцтва. Якщо знову відмовить, можете звернутися до суду.

Нотаріус направляє на Вашого дідуся запит про надання документів, протягом 1 місяця він має їх надати з дати отримання. В цілому десь 2-3 місяці з відправки запиту. Якщо не надасть, йому має право відмовити, і Вам надати свідоцтво на все майно. Але Ваш дідусь, може оскаржити відмову нотаріуса до суду. 

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Запитання, подяку можете залишити у коментарі, це безкоштовно.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ