Украина
category

Субсидия, сроки, начисления

Вопрос № 2650
Субсидия, сроки, начисления
6 консультаций
50 грн.

Мы 2 года получали субсидию на коммунальные услуги. Недавно получили по наследству квартиру и продали ее в марте 2019. Нам сказали, что факт получения от продажи денег надо будет заявить в декларации доходов за 2019 год в налоговой.Теперь, вероятно, нам субсидию начислять не будут. Хочу уточнить - на какой период?

Субсидии мы лишимся на 2 квартала, на год, или навсегда?Спасибо)

Консультации Советников

Доброго дня!

По Вашому питанню можу повідомити наступне:

Субсидії призначаються відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 зі змінами (далі ― Положення). Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною, тому її отримання не тягне за собою зміни форми власності житла.

За загальним правилом (п. 5, пп. 5 Положення) субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Водночас пунктом 5-1 Положення допускається інший варіант. Виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, за наявності купівлі нерухомості на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень.

На підставі п.13 Положення громадянин із паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі ― за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; договір найму (оренди) житла (за наявності). У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соцзахисту населення заявнику необхідно буде надати довідки про доходи. Також у разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру.

Як вплинула купівля на суму понад 50 тисяч на призначення субсидій:

Приклади ситуацій різних регіонів:

наведу приклади з різних куточків України. Йдеться про те, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Таких було 35 випадків протягом 2016 року у Костянтинівській міськраді Донецької області, 2 приклади у Дворічанській райдержадміністрації Харківської області й не тільки.

За інформацією управління соцзахисту населення Печенізької райдержадміністрації Харківської області від 22.03.2017 р. протягом 2016 року згідно рішення комісії з розгляду спірних питань, які виникають при призначенні субсидії, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначено субсидію (як виняток) заявнику, пенсіонеру, який протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю квартири на суму, що перевищує 50,0 тис. грн.

Як поінформувала Борівська райдержадміністрація Харківської області, протягом 2016 року 2 заявникам відмовлено щодо отримання субсидії, у зв’язку з купівлею на суму більше 50 тис. грн. Водночас за рішенням комісії по розгляду спірних питань при призначенні всіх видів соціальних допомог субсидія призначена ВПО-інваліду (онкологічне захворювання), який протягом 12 місяців перед зверненням здійснив покупку квартири, що перевищує 50 тис. грн. Ним надано підтвердження продажу будинку в зоні АТО.Інший приклад управління праці та соцзахисту населення Ізюмської міськради Харківської області. Громадянка Н., пенсіонерка, здійснила купівлю квартири площею 48 кв. м. на суму, яка перевищує 50 тис. грн. Кошти для придбання нерухомості отримала від продажу іншої квартири площею 64 кв. м. Рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов призначили субсидію. Також за інформацією управління праці та соцзахисту населення Корабельної районної ради в м. Херсоні на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї рішенням районної комісії було призначено субсидії заявникам різних категорій. Серед них і тим, які продали квартиру більшої площі, а купили меншу з урахуванням матеріально-побутових умов проживання.

Як повідомила Лозівська райдержадміністрація Харківської області, субсидію призначено за рішенням комісії (як виняток) сім’ї з 4 осіб (чоловік, дружина, 2 неповнолітніх дітей), що протягом 12 місяців перед зверненням здійснила продаж свого домоволодіння та на ці кошти придбала домоволодіння в іншій територіальній громаді. Вартість будинку перевищувала суму 50 тис. грн.

За інформацією Близнюківської райдержадміністрації Харківської області мали місце випадки, коли за рішенням комісії на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї призначали субсидії. Наприклад, тій сім’ї, яка здійснила купівлю житла на суму 150 тис. грн. Не менш вражаючий приклад навели в управлінні праці та соцзахисту населення виконкому Бердичівської міськради Житомирської області. Сім’я складається із 2 осіб: мама та дитина. Заявниця продала квартиру 2-кімнату та купила 3-кімнатну без ремонту в цьому ж будинку. Вимушена була це зробити, щоб зберегти життя оточуючих, через свого психічно хворого батька, який постійно проявляв агресію. Комісія склала акт матеріально-побутових умов господарства, і, як виняток, призначили субсидію. В іншому випадку, наведеному департаментом соціально-гуманітарної політики Вільногірської міськради Дніпропетровської області, громадянка (інвалід 2 гр.) купила квартиру на суму більше 50 тис. грн. в м. Вільногорську за меншу ціну, аніж продала попередню. Різницю від продажу квартири витрачено на погашення боргів, у зв’язку із онкозахворюванням. Як виняток, рішенням комісії заявниці було призначено субсидію.

Головне, щоб заявник на отримання субсидії погодився допустити у своє житло соціальних інспекторів для оформлення акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. А ще важливо зазначати в поданих документах точну й правдиву, достовірну інформацію. Тому що на практиці є випадки, коли через подання недостовірної інформації, про що згодом дізнаються органи соцзахисту, вони подають позови до суду з метою стягнення зайвих коштів до бюджету з отримувачів субсидій. Таким чином, у 2016 році управління соцзахисту населення Охтирської міськради Сумської області виявило 58 порушень з боку отримувачів субсидій (подання заявниками недостовірної інформації про доходи або не повідомлення про зміну обставин, що мають значення при призначенні субсидії). У цьому випадку справа не дійшла до суду, адже надміру отримані кошти було повернуто особами до бюджету в добровільному порядку.

За загальним правилом Вас можуть позбавити субсидії на 12 місяців з місяця в якому було придбано майно, але Ви можете спробувати подати документи на комісію соц. захисту, вони розглянуть Ваш випадок та постановлять рішення.

З повагою, 

Костянтин Гончаренко

1 год с момента продажи квартиры

Здравствуйте. Учитывая Вашу ситуацию, субсидия не будет Вам положена в течение 12 месяцев с момента оформления  купли-продажи квартиры.

Здравствуйте. Субсидии Вы лишитесь на год. 

Здоровья! Поддерживаю коллег. Вам субсидию не будут начислять сроком на один год (12-месяцев). 

Добрий ночі!

Частково погоджуюсь з колегою Констянтином Гончаренко. 

Відповідно до пп.4 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій (надалі - Положення) передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: - будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень. 

Тобто тут залежить від оцінки Вашої квартири, яку Ви були отримали у спадщину, а потім продали. Якщо Ви отримали у спадщину квартиру з оцінкою у 40 000 гривень, а продали її за 80 тисяч, тоді можливе застосування пунктів щодо доходів члена домогосподарства. 

Якщо ж отримали квартиру з оцінкою у більше 50 тисяч, тоді до Вас застосовується положення пп.4 п.6 Положення. Тут є ще цікавий момент, якщо Ви звернулися про отримання Вами субсидії Вам відмовляють, але і відмовляють і на наступний період, але наступний неопалювальний чи опалювальний період), якщо опалювальний тоді 12 місяців, якщо наступний період неопалювальний тоді менше. 

Але зверніть увагу на п. 7 положення, яке уже описав колега п.5.1, а саме: за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ