Украина
category

Приватизація та поділ землі.

Вопрос № 2672
Приватизація та поділ землі.
8 консультаций
150 грн.

Доброго дня. Вже не одноразово зверталась за допомогою до юристів, але так і не отримала чіткої відповіді, тому надіюсь на вашу допомогу. Така ситуація. Є трьох квартирний будинок ( дві квартири по 45 кВ, і одна 95 кВ) 3 власники -три квартири. Земля, тобто ділянка навколо будинку для його обслуговування не приватизована, але обгороджена, на ній знаходяться гос прибудови, 3 гаражі, 3 сараї, грядки. Хочемо приватизувати цю ділянку( поки всі власники згідні) і розділити між собою, де чия частинка подвір'я. Ми нові власники однієї з квартир, тому цікавить як проходить ця вся процедура, і яка кому частка буде належати? Все би нічого, можна було б нічого не ділити, і всі прибудови стояли б на своїх місцях, але є одне НО. Ми хочемо зробити окремий вхід до своєї квартири, але сусіди не дають згоду на встановлення сходів, аргументуючи це тим, що клаптик землі під сходами не наш особисто, а спільний для всіх співвласників квартир у цьому будинку. Дякую, якщо хоч ви мені дасте якість поради, стосовно поділу цього подвір'я. 

Консультации Советников

Ответ оплачен: 50 грн.

Доброго дня.Взагалі процедура така: 1) Звертаєтесь з заявою до органів місцевого самоврядування про надання дозволу на відновлення меж земельної ділянки (скоріш за все ваш варіант) або про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. 2) Отримуєте дозвіл і у проектної організації замовляєте розробку проекту. 3) Погоджуєте проект; 4) Далі подаєте проект з усіма заявами кадастровим реєстраторам і отримуєте Витяг про реєстрацію земельної ділянки в ДЗК. 5) Реєструєте право власності.Таким чином ви можете зробити проект на всі три квартири. Під ними буде рахуватись одна земельна ділянка з єдиним кадастровим номером і загальною площею, яка перебуватиме у спільній частковій власності власників 3-х квартир.

Якщо ви хочете поділити цю земельну ділянку, то вам потім необхідно буде  розробляти новий проект землеустрою щодо поділу земельної ділянки. В результаті будуть визначені межі землеьної ділянки під кожною квартирою, площа, яка необхідна для її обслуговування і присвоєно 3 різні кадастрові номери новим земельним ділянкам, які утворились в результаті поділу.Але ніхто не забороняє вам, кожному  власнику квартири одразу визначити окремі земельні ділянки під своїми будівлями, якщо таке виділення можливе. 

20.03.19 12:02
Яна

А чи можливо перед приватизацією обумовити межі кожної з трьох ділянок, не обгороджуючи їх, тобто залишивши в натурі в такому ж стані як на даний час вони є, і приватизовувати вже тоді як три окремі частини ?

20.03.19 13:08

Огорожа - не є підтвердженням меж земельної ділянки. Коли виготовляють проект землеустрою межі позначаються спеціальними засобами - межовими знаками. Ви можете зі співвласниками інших квартир домовитись про певні межі, ваших частин, але жодного правового значення це не матиме.Тільки ті межі, які відображені в проекті землеустрою і внесені в Державний земельний кадастр - є обов'язковими.Якщо зробити так як ви запитали, то спочатку доведеться робити загальний проект на всіх і отримувати кадастровий номер на всю площу земельної ділянки. Потім виділяти свою частину - знову робити проект, знову проходити всю процедуру реєстрації. А якщо з сусідами не вдасться домовитись, то ще й в суд звертатись.

20.03.19 14:08
Яна

Тобто, спочатку приватизовується уся земля навколо будинку, в потім вже можна її розділяти між співвласниками будинку, так? Якщо так, то наступне питання, кому яка частка по праву має належати? Якщо співвласники не зможуть дійти згоди, щодо часток кожного з нас, як далі вчинити. Нам потрібен окремий вхід, і як можливо все таки заволодіти саме тим куском землі, де ми плануємо поставити сходи?

20.03.19 14:18

Тобто, спочатку приватизовується уся земля навколо будинку, в потім вже можна її розділяти між співвласниками будинку, так? Якщо так, то наступне питання, кому яка частка по праву має належати? Якщо співвласники не зможуть дійти згоди, щодо часток кожного з нас, як далі вчинити. Нам потрібен окремий вхід, і як можливо все таки заволодіти саме тим куском землі, де ми плануємо поставити сходи?

Так, це один із варіантів. Інший варіант - окремо виділяти землю під своєю будівлею. Алгоритм такий самий, але робить інший проект тільки на вашу частину. В результаті у вас окрема земельна ділянка і на ній ви робите те, що хочете, в тому числі і сходи. Але, є випадки, коли фактично виділити земельну ділянку під будівлею - неможливо. Це питання треба уточнювати у проектній організації.Якщо співвласники не досягають згоди - питання вирішується в судовому порядку. Там проводиться судова експертиза, за результатами якої пропонуються варіанти поділу і виділу (якщо це можливо).

20.03.19 14:23
Яна

Окремо виділити землю взагалі таке можливо? Куди мені потрібно звернутись, щоб мені надали інформацію по землі навколо будинку, її межах і площі? Дякую

20.03.19 14:57

Окремо виділити землю взагалі таке можливо? Куди мені потрібно звернутись, щоб мені надали інформацію по землі навколо будинку, її межах і площі? Дякую.Можливо, але є багато нюансів, які потрібно враховувати. Для отримання інформації по землі навколо будинку, її межу і площу,  - в органи місцевого самоврядування (там є окремий відділ, що цим займається). А потім з інформацією про землю - в землевпорядну організацію дізнатись як і що фактично можна виділити.

Поддерживаю комментарий выше. К нему могу добавить, что если земельный участок в результате получится на всех собственников "спільна часткова власність" то тогда можно попробовать разделить его. Единственное, что следует первоначально учесть - это его характеристики и возможность такого раздела.

20.03.19 14:11
Яна

Тобто, навіть можливо буде таке, що його неможливо поділити на трьох власників, і буде приватизована як одна загальна ділянка для будинку?Як тоді зробити сходи, якщо сусідка не дає згоду?

Доброго дня!

По Вашому питанню можу повідомити наступне, як людина,котра має відношення до представницьких органів місцевого самоврядування( За прикладом вирішення земельних питань у Сумській міській раді):

1. Перш за все визначившись з цільовим призначенням зем.ділянки, надаєте до органу місцевого самоврядування уповноваженого вирішувати земельні питання перелік документів( клопотання про надання земельної ділянки- у власність , оренду, чи постійне користування) зазначаєте в ньому наступну інформацію: цільове призначення ділянки , розмір в гектарах , адресу місця розташування до числа земель якої територіальної громади вона зарахована , вся ця інформація про порядок надання зем. ділянок зазначена у Земельному Кодексі України з ст.121 вказані порядок та підстави. До клопотання додаєте копію паспорта , або іншого документа , що засвідчує громадянство України, графічний матеріал на зем. ділянку на якому зазначають Ваше ПІБ повністю ( його можна взяти викопіюванням з кадастрової карти України). Вказані документи надаєте до органу МС уповноваженого займатись зем. питаннями(зазвичай це структурний підрозділ міської ради) - документи можна подавати через ЦНАП( Центр надання адмін. послуг у Вашому місті чи районі) вони самостійно направлять документи до уповноваженого органу МС.).

2. Після того, як Ваші документи погодять у органі МС їх відправлять на погодження постійної комісії міської ради з земельних питань, як тільки вони надійдуть на комісію зазначену , Ви власноруч пишите заяву на ім я голови вказаної комісії (вказуєте ту інформацію , що була в клопотанні з проханням рекомендувати Вашій міській раді відповідній надати Вам дозвіл на розробку проекту землеустрою.(Ця процедура займає тривалий час, тому за цей період Ви знаходите оргагізацію в якій Вам готові розробити такий проект(на платній основі), звертаєтесь до них з заявою на такі послуги вони(геодезист) виконує Вам всі роботи( робить зйомку на місцевості, проект , направляє документи на перевірку) процедура теж тривала та потрібне рішення міської ради з печаткой прийняте на сесії про надання згоди на розробку проекту землеустрою, тільки в такому випадку можна звертатись за сами проектом.

3. Після того , як у Вас в руках буде проект землеустрою ділянки , Ви знову пишите заяву на вказану постійну комісію , додаєте проект землеустрою з проханням рекомендувати міській раді надати зем. длянку у Власність, оренду , чи постійне користування ( графічний матеріал є важливим на всіх стадіях).

4 В результаті Ви отримаєте рішення міської ради про надання у власність , оренду чи ін. формі земельну ділянку , зможете розпочати бізнес чи інше.

Можу надати контакти землевпорядника для консультації , але вона платна навіть на консультування - 100 грн.

Зразки документів теж в наявності.

Що стосується прибудови до будинку , то ця процедура вимагає погодження з боку Управління архітектури та містобудування на місцевому рівні , висновку ДАБІ(Державна Архітектурно-будівельна Інспекція) про можливість прибудови та письмову згоду від всіх суміжних мешканців будинку, адже форми прибудови бувать різні та можуть вносити істотні зміни в загальну конструкцію будинку.

Діючий помічник - консультант депутата Сумської міської ради інформ. за посиланням https://smr.gov.ua/uk/miska-vlada/miska-rada/deputati/778-kramchenkov-andrij-borisovich.html

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 50 грн.

Доброго дня.

Формування земельної ділянки як об’єкта права передбачає визначення її площі, меж, цільового призначення та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельним кодексом визначено, що формування земельних ділянок здійснюється:- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;- шляхом поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок;- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проек тами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;- шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;- за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Земельна ділянка може бути об’єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Земельним кодексом України врегульовано питання приватизації земельної ділянки для будівництва й обслуговування житлового будинку (цілого, а не його частини) громадянами України. Можливість визначення в натурі та приватизації земельної ділянки під частиною будинку чинним законодавством не передбачено. У випадку виникнення спільної часткової власності на один житловий будинок виникає й спільна часткова власність на земельну ділянку, на якій він розміщений. Частка у власності на земельну ділянку пропорційна частці у власності будинку. Однак, за згодою співвласників будинку, частка у власності на земельну ділянку може бути іншою.

Стосовно решти земельної ділянки (понаднормової), вона може бути поділена в натурі між співвласниками будинку, та кожен із них має право окремо приватизувати ці земельні ділянки, але за іншим цільовим призначенням.

За можливості поділу будинку в натурі з виділенням кожної частини в окреме домоволодіння (присвоєння окремої адреси та реєстрація в БТІ як окремого домоволодіння) можливий і поділ земельної ділянки з виділенням відповідної її частини в окрему земельну ділянку.

У такому разі приватизація здійснюється вже окремо кожної земельної ділянки для кожного окремого домоволодіння. Кожен із колишніх співвласників будинку буде індивідуальним власником окремого будинку зі спільною стіною й окремою адресою, а отже, кожен зможе приватизувати по 0,15 га для будівництва й обслуговування свого будинку.

Окремий вхід.

 Щоб обладнати квартиру окремим входом, важливо оформити та погодити заплановану реконструкцію і тільки після цього її можна виконувати. Процедура така:

 1. Встановити технічну можливість реконструкції. Спочатку зверніться в БТІ або іншу ліцензовану компанію, яка проведе експертизу і встановить, чи є можливість зробити окремий вхід у вашому конкретному випадку.

2. Отримати дозволи. Маючи експертний висновок, отримайте згоду балансоутримувача будинку і переважної кількості сусідів. Особливо важливо, щоб вашу ідею підтримали власники квартир, розташованих поруч, адже вони повинні письмово підтвердити, що ґанок не буде їм заважати. Вам потрібно отримати згоду хоча б 1-го сусіда. 

 3. Розробити проектну документацію. Необхідно зробити розробку проекту в ліцензованій компанії.

4. Задекларувати і провести роботи. З готовими згодами, проектною документацією, експертним висновком, заявою та документами на квартиру зверніться до Держархбудінспекції для видачі дозволу на проведення будівельних робіт. Це робиться через Центр надання адмінпослуг (ЦНАП).

У яких випадках не можна зробити окремий вхід на першому поверсі 

При створенні в приміщенні окремого входу ви зачіпаєте не лише внутрішні конструкції споруди, а й фасад будинку. Тому вам, швидше за все, заборонять проводити роботи, якщо будинок належить до історичного фонду або є архітектурною пам'яткою.

У разі категоричної відмови сусідів давати згоду, можна звернутись до суду з позовом про зобов'язання  сусідів підписати акт. Практика така є.

20.03.19 14:19
Яна

Окремий вхід.  Наша квартира займає другий поверх, тому вхід який ми хочемо зробити, це всього навсього металоконструкція сходів які прилягають однією стороною до фасаду будинку. Сходи не перетинають вікон першого поверху і не створюють перешкод для пересування подвір'ям. Для встановлення цих сходів потрібно невеликий клаптик землі під ними, щоб забетоновувати слубці які підуть підтримувати сходи, от і вся конструкція. На це потрібно робити документи і згоди ( не рахуючи згоди сусідки)?

20.03.19 18:59

Так, звісно потрібно робити. У Вашому випадку, враховуючи другий поверх, це все одно буде прибудова (об’єкт) до цілісного комплексу. Я рекомендую Вам почати зі збору відповідних дозволів. Також  потрібно визначитися з видом прибудови.

1. Некапітальні. Будови без фундаменту, або які можна зібрати та розібрати, не зводячи при цьому стіни. До них відносяться сходи і вітрини, не виступаючі більше 12 метрів.2. Капітальні. Об’єкти, які можуть змінити інфраструктуру і технічні характеристики будівлі.

Таким чином почніть зі збору дозвільних документів, щоб переконатися, що у Вас все гаразд з документами та можливостями та в тому, що  установи Вам нададуть необхідні документи. 

А згоду сусідів спробуєте отримати вже пізніше. Якщо згоду так і не нададуть, то, у раі що це для Вас приниципове питання, ви маєте право звернутися до суду для вирішення цього питання. 

Ще один важливаий момент. Справа в тому, що з юридичної точки зору отримання згоди сусідів при реконструкції або новому будівництві законодавством не передбачено. Однак, існує вимога, щоб при будівництві або реконструкції не були порушені права третіх осіб, тобто ваших сусідів. І на підтвердження дотримання (непорушення) прав сусідів Управління архітектури часто просить надати їх оформлена згода.

Але можна отримати дозвіл на проведення будівельних робіт без згоди сусідів. Для цього необхідно розробити проект реконструкції квартири таким чином, щоб він відповідав всім будівельним правилам і нормам. Це саме відповідність і буде доказом непорушення прав третіх осіб.

Теоретично, ваші сусіди можуть звернутися до суду, але якщо спочатку все було зроблено відповідно до необхідних норм, - довести факт «порушення» своїх прав вони не зможуть, так як його по суті і не було. Саме незгода сусідів на проведення будівельних робіт не тягне за собою жодних юридичних наслідків.

Ответ оплачен: 20 грн.

Здоров'я! Погоджуюсь з колегами. Додам наступне, якщо після приватизації та виділення ділянок в натурі, сусідка Вам все ж таки буде заперечувати в наданні дозволу, тоді в судовому порядку, Вам буде надано право безперешкодного користування частиною чужої земельної ділянки, для власних потреб, тобто право сервітуту! Таке право надається у випадках, коли іншого шляху вирішення питання немає (або занадто затратно), наприклад: прохід до туалету через чужу ділянку, прогін худоби, проїзд до свого дому та інше...В таких випадках суд зобов'язує власника ділянки надати Вам право безперешкодного користування чужою земельною ділянкою. 

Тільки Вам потрібно мати на руках всі дозвільні документи, втому числі і на облаштування сходів.

20.03.19 21:16
Яна

У кого можна зробити дозвіл на монтаж сходів, в яку організацію потрібно звернутись? 

21.03.19 00:21

Прочитайте уважніше, Вам колега вище вже називала ці установи, а саме: ця процедура вимагає погодження з боку Управління архітектури та містобудування на місцевому рівні , висновку ДАБІ(Державна Архітектурно-будівельна Інспекція) про можливість прибудови та письмову згоду від всіх суміжних мешканців будинку, адже форми прибудови бувають різні та можуть вносити істотні зміни в загальну конструкцію будинку.

"У кого можна зробити дозвіл на монтаж сходів, в яку організацію потрібно звернутись?"  - Звернутися необхідно у державну архітектурно-будівельну інспекцію України (ДАБІ)

Ответ оплачен: 30 грн.

Доброї ночі!

Погоджуюсь з колегами, проте у мене декілька запитань:

1) Ви пишите, що на цій земельній ділянці, окрім будинку є гаражі, сараї, грядки. Підкажіть будь ласка, хто є власником цих гаражів, сараїв та грядок? 

Те що Ваш будинок має огорожу, ще не підтверджує права власності на це майно та земельну ділянку. Про що й Ви самі пишите. Тому перш за все, я б перевірив на публічній карті України інформацію про Вашу земельну ділянку, хто є власником та іншу інформацію про Вашу земельну ділянку. Проте витяг про земельну ділянку є платним. 

Перевірив би по інших реєстрах, чи немає заборон на вчинення правочинів з даною земельною ділянкою, щоб потім ці "не важливі дрібниці" не стали перепоною для приватизації земельних ділянок. 

А тоді уже по процедурі, яку описали колеги. 

Проте є ще нюанси: - Земельний кодекс України (надалі - ЗКУ) передбачає норми земельних ділянок, які можуть безкоштовно приватизовуватися (ст. 121 ЗКУ), при умові не приватизації 1 виду земельної ділянки у відповідних межах 1 раз. 

Якщо Ви використали право на безкоштовну приватизацію у Вас є право на здійснення приватизації із викупом земельної ділянки державної або комунальної власності (ст. 128 ЗКУ). 

І зверніть увагу щодо поради узгодження будівництва сходів з державними органами та сусідами, щоб їх потім не визнали самочинне будівництво та змусили їх знести.

Запитання можете залишити у коментарі.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна. 

21.03.19 20:49
Яна

Всі гос прибудови на ділянці належать до будинку, тобто у кожному є гараж, сарай. Де чий все умовно. Земля відведення для обслуговування будинку, квартири в будинку приватизовані, земля ні. 

21.03.19 20:53
Яна

Право на земельну ділянку у мене не використане, так як на даний час в моїй власності тільки одна квартира а цьому будинку.

21.03.19 23:25

Доброї ночі!

В такому випадку можете звернутися до органу місцевого самоврядування щодо надання Вам земельної ділянки в межах відповідно до цільвого призначення, що встановлені ст. 121 Земельного кодексу України та приватизовуєте її за Вашою адресою. Процедуру уже описали колеги вище. Але не забувайте про рекомендації щодо побудови сходів до Вашої квартири, які надали колеги.

Запитання можете залишити у коментарі.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна. 

Доброго дня!

При передачі земельної ділянки у власність співвласникам для обслуговування та будівництва жилого будинку, господарських будівель та споруд, співвласники за змістом законодавства мають право на отримання у власність земельної ділянки у розмірі до 0,10 га, крім випадків, якщо земельна ділянка, на якій розташовано будинок, є меншою за розміром.

В разі набуття права спільної сумісної власності на земельну ділянку співвласниками будинковолодіння з виділеними частками, право власності на земельну ділянку переходить відповідно до розміру відокремлених у будинковолодінні часток.

Розміри і конфігурація земельної ділянки, на якій розміщений багатоквартирний будинок, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

До земельної ділянки багатоквартирного будинку відноситься:

земля, на якій розміщено житловий будинок;

земля, на якій знаходяться стосуються такому будинку будівлі і споруди;

прибудинкова територія.

Є додаткові питанняхто є балансоутримувачем Вашого будинку? Чи створювалось ОСББ?

21.03.19 20:51
Яна

Будинок стоїть на балансі в 911 так як ОСББ не було сенсу створювати, в 911 нам запропонували взагалі відокремитись від усіх і самі обслуговувати свій будинок, так як їм невигідно його утримувати. Але на даний час ми ще до них належимо, може є сенс звернутись до них з питанням приватизації?

22.03.19 08:58

Спробую все детально Вам роз’яснити з посиланням на законодавчі норми.

Право мешканців будинку на земельну ділянку передбачено в Законі України “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” №417-VIII від 14.05.2015. Даним законом були внесені зміни в ст. 42 Земельного кодексу України(ЗКУ).

У статті 42 ЗКУ значиться, що земельні ділянки багатоквартирних будинків передаються безоплатно у власність або постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку. У Законі України №417-VIII передбачено, що всі власники житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку виступають співвласниками спільного майна житлового будинку. Так, власники квартир і комерційних приміщень наділені правом оформити земельну ділянку в постійне користування. При цьому заборонено виділення частини землі для кожного співвласника.

У Законі №417-VIII прописано, що земельна ділянка передається у власність або користування співвласників багатоквартирного будинку в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Передбачалося, що буде розроблено порядок безоплатної передачі земельних ділянок в користування ОСББ та ЖБК. Але станом на сьогодні затвердженого документа немає.

У такій ситуації, право власності на землю можна зареєструвати на загальних підставах, які прописані в ст. 123 ЗКУ.

Але, звертаю Вашу увагу на те, що незважаючи на ст. 42 ЗКУ, скористатися правом на отримання земельної ділянки реально зможе тільки ОСМД. З положень ч. 1 ст. 116 ЗКУ випливає, що права на землю можуть отримати як громадяни, так і юридичні особи. Однак громадянам (сособственікам багатоквартирного будинку) скористатися даним правом вкрай важко. Адже зараз мова не йде про отримання земельної ділянки кожним з них - ділянка під будинком (разом з прибудинкової території) одна, і поділу не підлягає. Отже, отримати її можна (при відсутності ОСББ) лише в спільну власність або спільне користування. А для цього доведеться діяти спільно, тобто прийняти одностайне (більшості голосів, навіть кваліфікованого, тут недостатньо) рішення. І всім разом треба підписати, відповідно, клопотання. І всім разом укласти договір із землевпорядною організацією. І всім разом оплачувати відповідні роботи і послуги.

Отже, як варіант, створити ОСББ чи ЖБК, тим паче, що вам вже було запропоновано відокремитись від усіх. Але 911 не вирішує питання приватизації.

З питань приватизації та порядок приватизації вже був описаний раніше колегами та в даній консультації.

Щодо прибудови сходів колеги надали Вам відповіді та механізм дій. Я також зазначу, що у разі виникнення спорів, питання можна вирішити в судовому порядку. 

22.03.19 16:22
Яна

Дякую. В БТІ мені не надали ніяких документів, сказали що на даній ділянці є два будинки 6 і 6а. По факту другого будинку немає вже 60 років. Що тепер робити, чи це ніяк не вплине на приватизацію землі?

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ