Украина
category

Відчуження неприватизованої квартири

Вопрос № 2757
Відчуження неприватизованої квартири
5 консультаций
50 грн.

Наша родина з 7 людей отримала від держави квартиру по ордеру по черзі як багатодітні (ордер від 6 березня 2019). Всі успішно прописалися в цій новій квартирі (26 березня 2019), отримали всі документи про прописку. 

1) Чи може держава чи будь-хто відчужити у нас цю неприватизовану квартиру, зважаючи на умову, що у мене є велика сума на депозиті, яку я збираюсь витратити цього літа на покупку 2-кімнатної квартири? Або випливе інформацію для державних органів, що я купив 2-кімнатну квартиру.

2) Чи можу я приватизувати цю квартиру, будучи не власником ордера? Чи може будь-хто з нас повнолітніх, записаних в ордер, піти і без згоди інших в списку в ордері приватизувати цю квартиру?

Консультации Советников

Вітаю! По Вашим питанням можу повідомити наступне

1) Чи може держава чи будь-хто відчужити у нас цю неприватизовану квартиру, зважаючи на умову, що у мене є велика сума на депозиті, яку я збираюсь витратити цього літа на покупку 2-кімнатної квартири? Або випливе інформацію для державних органів, що я купив 2-кімнатну квартиру. Доки Ви не приватизуєте квартиру, вона належить державі, а Ви є не власником, а користувачем житла. Отже, держава, а саме орган місцевого самоврядування, може позбавити Вас та інших наймачів права на проживання та користування тільки у разі постійного не проживання у житловому приміщенні. Відчудження (тобто продаж) неможлива, оскільки держава не буде продавати своє же майно. Наявна у Вас сума грошей ніяким чином не вплине на ваше право на житло. Але, рекомендую Вам спочатку приватизувати житло, а потім вже купляти 2-хкімнатну квартиру, щоб не виникло питань по наявності у вас нерухомості. 

2) Чи можу я приватизувати цю квартиру, будучи не власником ордера? Чи може будь-хто з нас повнолітніх, записаних в ордер, піти і без згоди інших в списку в ордері приватизувати цю квартиру? Відповідно до законодавства лише основний наймач квартири, тобто отримувач ордеру, має право звернутися для приватизації. Без згоди інших наймачів не можна приватизувати. Для приватизації встановлено виключний перелік документів, які потрібно зібрати: 

1. оформлена заява на приватизацію (від гол. наймача);

2. копія документа, що посвідчує особу;

3. технічний паспорт на квартиру;

4. довідка про склад сім’ї та займані приміщення; 

5. копія ордера про надання житлової площі;

6. документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);

7. копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

8. заява – згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію. 

Таким чином, тільки такий порядок та процедура

Доброго дня! 

По 2-му питанню можу сказати наступне:

Громадяни України, які постійно проживають в квартирах (будинках) державного житлового фонду або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Право на приватизацію житлових приміщень з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них. Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Не підлягають приватизації наступна нерухомість:

1. квартири-музеї;

2. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв;

3. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, які перебувають в аварійному стані; квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного відселення.

Порядок приватизації державного житлового фонду:

Приватизація здійснюється шляхом:

  • безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
  • продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Право кожного громадянина України на приватизацію займаного ним житла безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз необхідно розуміти так, що право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо, зокрема, громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю.

Органи приватизації:

Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Документи:

1. оформлена заява на приватизацію;

2. копія документа, що посвідчує особу;

3. технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку;

4. довідка про склад сім'ї та займані приміщення;

5. копія ордера про надання житлової площі (копія договору найму жилого приміщення у гуртожитку);

6. документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);

7. копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

8. заява – згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.

Відмова у приватизації:

 у приватизації може бути відмовлено, зокрема, громадянам, які:

  • повністю використали житлові чеки;
  • проживають у приміщенні, яке має статус службового;
  • проживають у гуртожитках менше ніж 5 років, без правових підстав;
  • проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання, у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом;
  • мешкають у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі і потребують поліпшення житлових умов або жила площа яких тимчасово заселена, або яким немає можливості повернути колишнє жиле приміщення;
  • потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз;
  • проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних на день набрання Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків"

Відмова оскаржується у судовому порядку - цивільна справа.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

1. по тем основаниям что вы пишите - нет

2. нет

Здоров'я!Цілковито погоджуюсь з колегами, 1.-Ні, та 2-також, -Ні! 

Ответ оплачен: 50 грн.

Доброї ночі!

Повністю погоджуюсь з консультацією колеги Ірини Філатової.

Щодо приватизації квартири інформацію уже Вам надали колеги Ірина Філатова і Костянтин Гончаренко.

Щодо запитання, чи може держава чи інші органи забрати у Вас квартиру.

Відповідно до ст. 58 Житлового кодексу Української РСР (надалі - ЖК України) передбачено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення.

Відповідно до ст. 59 ЖК України передбачено, що ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень.

Вимогу про визнання ордера недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.

Відповідно до ст. 117 ЖК України передбачено, що у разі визнання ордера на жиле приміщення недійсним внаслідок неправомірних дій осіб, які одержали ордер, вони підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення. Якщо громадяни, зазначені в ордері, раніше користувалися жилим приміщенням у будинку державного або громадського житлового фонду, їм повинно бути надано жиле приміщення, яке вони раніше займали, або інше жиле приміщення.

У випадках визнання ордера на жиле приміщення недійсним з іншим підстав, крім випадку, передбаченого частиною першою цієї статті, громадяни, зазначені в ордері, підлягають виселенню з наданням іншого жилого приміщення або приміщення, яке вони раніше займали.

Тобто, ризики позбавлення Вас квартири є, але позбавити Вас квартири, отриманої по ордеру можуть лише в судовому порядку, шляхом визнання Вашого ордеру недійсним. Проте є і обмеження, що визнати Ваш ордер можуть протягом 3 років з дати видачі Вам ордеру. Тому краще її приватизувати. 

Але, як уже зазначала колега Ірина Філатова, що спочатку краще приватизувати квартиру, а потім уже купляти нову, і краще, щоб між ними був період не менше 6 місяців, щоб у органів місцевого самоврядування не виникло підозр, що Ви тільки отримали квартиру за їхнім ордером і зразу купляєте нову квартиру. Якщо у них виникнуть підозри щодо купівлі Вами квартири після отримання ордеру, вони можуть анулювати ордер або визнати його недійсним через суд. Або купляйте квартиру на когось із членів родини, який не буде приватизовувати квартиру, отриману за ордером.

Запитання, подяку можете залишити у коментарі.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

16.05.19 23:46
Сергей

Дякую. Власник ордера відмовляється з деяких причин приватизувати квартиру. Я так розумію, щоб держава не мала підстав анулювати ордер, нам треба заключити договір з ЖЕКОм і сплачувати за неї комунальні, щоб було видно за документами, що ми там проживаємо, чи не так?

17.05.19 00:38

Доброї ночі!

Так, це буде оптимальним варіантом.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ