Украина
category

Хозяйственная деятельность в жилом здании

Вопрос № 2759
Хозяйственная деятельность в жилом здании
6 консультаций
50 грн.

Добрый день! Подскажите пожалуйста, есть в собственности жилой дом. В этом доме хочу организовать гостиницу. Помимо комнат для проживания, в гостинице будет кухня и бар.Возможна ли организация гостиницы в этом жилом здании без перевода в нежилой фонд? Если нет, то чем регламентировано?При получении лицензии на продажу алкоголя, оформления касового аппарата и постановки на учет для оплаты туристического сбора важен ли факт того, что здание относится к жилому фонду или возможно получить вышеуказанные документы?  

Консультации Советников

Ответ оплачен: 30 грн.

1. Ліцензія на алкоголь видається на РРО

2. РРО реєструється за місцем здійснення розрахунків

3. А от місце здійснення розрахунків-місце здійснення підприємницької дільності виходить що житлове приміщення. Ліцензію Ви отримаєте скоріше за все. А от при перевірках скоріше за все виникнуть проблеми, оскільки згідно Житлового кодексу, житлові приміщення не для здійснення господарської діяльності.

Тут правда є момент-  житлове приміщення можна вказати як місцезнаходження ФОП при його реєстрації. Правада, реєстратор не зобовязаний перевіряти чи переведене це приміщення в нежиле, тому презюмується що Ви знаєте норми Житлового кодексу та перевели своє місцезнаходження в нежиле приміщення. В іншому випадку, наприклад ДАБІ штрафує за такі речі (судове рішення http://www.arbitr.gov.ua/docs/28_3080187.html)

15.05.19 16:37
Яна

тут скорее всего гостиницей будет заниматься ФЛП, а рестораном и баром арендовать помещение ООО и получать уже РРО и лицензию на алкоголь, так возможно?

16.05.19 08:28

В принципі, в даній схемі нема нічого протизаконного, однак як не крути - приміщення не переведене в не житловий фонд. З іншої сторони, якрах готель і призначений для тимчасового проживання людей. Тут такий собі каламбур: перевести жиле приміщення в нежитлове, щоб там могли жити люди.

Вцілому тут кілька ідей

https://spilka.pro/chy-zakonne-rozmishhennya-hosteliv-u-kvartyrah/

Там нижче Вам понаписували багато різного, частина просто домисли і кліше (як наприклад те що ліцензію отримати важко - подаєш заявку, платиш 8 тисяч на рік на РРО в податкову і маєш чистий спокій, там підстав відмовити кіт наплакав ), інша частина просто неактуальна в силу змін законодавства (книги відгуків уже не обовязкові)

Щодо ДСНС, то  декларацію відповідності матеріально-технічної бази потрібно подавати, однак її відсутність може бути виявлена лише при плановому/позаплановому заході (перевірці). Звичайно, рекомендовано її подати.

Щодо категорії готелі - то її по закону теж треба отримати, однак не впевнений яка відповідальність за недотримання. Нижче посилання по цьому питанню. Можна дзвонити напевно виясняти

http://www.me.gov.ua/Documents/Print?lang=uk-UA&id=cec41fa0-4201-46ce-a354-45b55711a18a

 Згоден на рахунок тарифів за комунальні послуги. Якщо виявлять що послуги Ви споживали як підприємець - донрахують різницю, може бути  чимало

Основними нормативними документами, які регламентують специфіку ведення готельного бізнесу, є – Закон України "Про туризм" від 15.09.95 р. № 324/95-ВР., Правила користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджені наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 р. № 19.,Порядок надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затверджений постановою КМУ від 15.03.2006 р. № 297, Порядок встановлення категорій готелям та іншим об'єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затверджений постановою КМУ від 29.07.2009 р. № 803.

Готель – підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається з шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов'язковим обслуговуванням.

Готельна послуга – дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов'язана з розміщенням та тимчасовим проживанням. Готельна послуга складається з основних та додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю.

Обмежень щодо складу суб'єктів господарювання та організаційно-правової форми власників готелів нормативні документи не містять. Тому власником готелю може виступати юридична або фізична особа – підприємець.

Тобто необхідно обрати організаційно-правову форму створюваного готельного підприємства та пройти держреєстрацію.

Відповідно до Класифікатора ДК 009:2010 готельні послуги потрапляють до групи 55 – 55.10 "Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування". Тому такий вид діяльності повинен бути зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців.

Далі потрібно визначитися із системою оподаткування, готелям вигідніше використовувати спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку. Як правило, готелі належать суб'єктам господарювання, які включаються до третьої групи платників єдиного податку .Готель вигідніше реєструвати на приватного підприємця – платника єдиного податку, оскільки такі особи звільнені від застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до ст. 19 Закону № 324/95 забороняється надавати послуги з розміщення без наявності свідоцтва про встановлення відповідної категорії. Тобто готелю обов'язково повинна бути присвоєна категорія, на що було звернено увагу в листі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.11.2013 р. № 1462-07/06.

Категорії готелям установлюються за результатами добровільної сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання) щодо безпеки для життя та здоров'я людей, захисту їх майна й охорони навколишнього середовища (п. 31 Порядку № 803). Обов'язкову сертифікацію готелів скасовано (див. наказ Мінекономрозвитку від 30.07.2012 р. № 876).

Готель повинен мати (п. 1.12, 1.13 Правил № 19):

 • внутрішні правила проживання в готелі;
 • книгу відгуків і пропозицій;
 • журнал реєстрації вступного інструктажу працівників з питань охорони праці та журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці.
 • Персонал, який бере безпосередню участь у прийманні та обслуговуванні споживачів, повинен мати відповідну професійну підготовку, володіти іноземними мовами в необхідному обсязі в залежності від категорії готелю, додержуватись правил службового етикету (п. 1.8 Правил № 19).

  Персонал, який бере безпосередню участь у прийманні та обслуговуванні споживачів, повинен проходити медичне обстеження, результати якого відображаються в особових медичних книжках (п. 1.9 Правил № 19). Особова медична книжка пред'являється для контролю на вимогу представників установ державної санітарно-епідеміологічної служби.

  Матеріально-технічне оснащення та мінімальний перелік послуг, що надаються готелем, повинні відповідати вимогам, установленим стандартами та іншими нормативно-правовими документами для категорії одна "зірка" (п. 1.11 Правил № 19).

  Вимоги до матеріального оснащення готелів залежать від категорії готелю та наведені в:

 • ДСТУ 4269:2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів", затвердженому наказом Держспоживстандарту України від 23.12.2003 р. № 225,
 • ДСТУ 4268:2003 "Послуги туристичні. Засоби розміщування", затвердженому наказом Держспоживстандарту України від 23.12.2003 р. № 225.
 • Готель може надавати (п. 1.3 Правил № 19):
 • основні послуги – обсяг послуг готелю (проживання, харчування тощо), що включається до ціни номера (місця) і надається споживачу згідно з укладеним договором;
 • додаткові послуги – обсяг послуг, що не належать до основних послуг готелю, замовляються та сплачуються споживачем додатково за окремим договором.
 • Готель самостійно визначає перелік, ціну основних послуг (які входять у ціну номера) і додаткових послуг (п. 3.5 Правил № 19). При цьому така інформація повинна бути в кожному номері готелю (п. 2.3 Правил № 19).

  Безпосередньо надання послуг з проживання постояльців ліцензуванню не підлягає. Однак готелі можуть проводити деякі види діяльності, на які потрібно придбавати ліцензію. Зокрема, це відноситься до операцій продажу алкоголю і тютюнових виробів, на які необхідно отримати ліцензію на роздрібну торгівлю (ст. 15 Закону № 481/95).

  Готельні послуги надаються споживачу на підставі договору, який вважається укладеним після оформлення документів на проживання (заповнення анкети, реєстрації) та засвідчується розрахунковою квитанцією або іншим розрахунковим документом, що підтверджує укладання договору і повинен містити (п. 3.6 Правил № 19):

 • найменування готелю, його реквізити (для приватного підприємця – прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про державну реєстрацію);
 • прізвище, ім'я та по батькові споживача;
 • інформацію про номер (місце в номері), що надається;
 • ціну номера (місця в номері);
 • інші необхідні дані на розсуд готелю.
 • гостиница , бар и т.д - не может быть в частном доме 

  вы должны получать разрешения - мчс, испекции и т.д. - а для часного дома их не дадут 

  и комм платежи - оплачивать по ценам комм недвижимости

  Здоров'я! Погоджуюсь з останнім колегою. Вам, перш за все, треба зареєструвати підприємницьку діяльність (за цією адресою). Потім отримати всі відповідні дозволи: від пожежників, сан.епід. нагляду, та інші. Та обов'язково (!) отримати ліцензію на продаж алкогольних та тютюнових виробів. А це я Вам скажу,справа важкувата...щей яка важкувата! Але, не дивлячись  ні на що, щиро бажаю Вам успіхів та натхнення!!! Як казали давні мудрі голови:"Стучите-и вам откроют!"Це - є істина!

  NB: Якщо буде бар - закладх харчування та/або торгівля харчовими продуктами - обовязково потрібно зареєструвати потужність (процедуре нескладана), за нереєстрацію значні штрафи.

  Ответ оплачен: 20 грн.

  Доброї ночі!

  Погоджуюсь з консультаціями колег.

  Вам необхідно перевести приміщення з житлового в нежитловий фонд.

  Ви можете зареєструватися ФОПом у житловому будинку, але здійснювати діяльність можете лише в приміщенні нежитлового фонду.

  Відповідно до ст. 22 Закону України " Про туризм" передбачено, що за договором на готельне обслуговування одна сторона (готель або інший суб'єкт, що надає послуги з розміщення) зобов'язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги по тимчасовому проживанню (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов'язується сплатити за ці послуги встановлену плату.

  Тобто зазначено, що сам готель має мати жилі приміщення.

  Але відповідно до пп. 14.1.129*1 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) передбачено, що об’єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють: а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку.

  Тому застосовуються положення ПК України, і тому для ресторану, бару також необхідно нежитлові приміщення. Оскільки не дотримання даної вимоги може бути підставою для надання Вам дозвільної документації та видання відповідних ліцензій.

  Навіть, якщо Ви відкриєте готель з приміщеннями житлового фонду, Вам необхідно буде подати пожежну декларацію. І після її прийняття, вся інформація оброблюється і перевіряється, і якщо в реєстрі буде зазначено, що Ваше приміщення є житловим, тоді у Вас будуть постійні гості з майже усіх державних органів, і якщо Вам видадуть ліцензії, їх одразу анулюють.

  Тому я рекомендую перевести Ваші приміщення до нежитлового фонду, якщо Ви не бажаєте мати постійних гостей з перевірками, але рішення приймаєте Ви.

  Також зверніть увагу на консультацію колеги Ірини Подрез-Ряполова, щодо Закону України "Про туризм".

  Запитання, подяку можете залишити у коментарі.

  Сподіваюсь, що Вам допоміг!

  Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

  P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

  Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

  Похожие вопросы

  Реклама
  Мой ответ