Украина
category

ФЛП - 3 группа, должен ли иметь первичные документы, при покупке товара?

Вопрос № 2854
ФЛП - 3 группа, должен ли иметь первичные документы, при покупке товара?
8 консультаций
100 грн.

Добрый день! Суть вопроса заключается в том, что товар приезжает в Украину из другой страны и я закупаю его под реализацию через ФЛП (нал), следовательно нужны ли мне документы о том, что за товар и от куда был взят? 

В качестве документов могут просто от руки быть написано, что я купил и почем, без печатей и прочего. 

Вопросы:

1. Могу ли я закупать такого рода товар и впоследствии реализовывать его по безналу?

2. Если могу, будут ли мне за это штрафы?

3. Если не могу, как сделать правильно чтобы смог?

Спасибо. 

Консультации Советников

Ответ оплачен: 14 грн.

Добрий день.

Чи правильно я вас зрозумів: Ви перекуповуєте товар у ФОП з метою його самостійної реалізації?

23.07.19 13:44
Alexandr

Добрый день! Да, я закупаю о поставщика товар для последующей реализации. 

Ответ оплачен: 14 грн.

Доброго дня!

Відповідаючи на головне питання зазначене в темі Вашого питання , повідомляю наступне:

Контролери мають право вимагати у платників податків пред'явлення первинних документів, що передбачено, зокрема, пп. 16.1.5 та п. 85.4 ПКУ. І в загальному випадку документи на товар, що підтверджують його придбання, дійсно повинні бути у підприємця, який реалізує даний товар. А ось чи передбачені якісь особливі правила при здійсненні виїзної торгівлі, а також у разі, якщо ФОП обрав спрощену систему оподаткування, проаналізуємо далі.

В першу чергу підкреслимо, що в ПКУ не передбачено спеціальні норми для оподаткування діяльності, пов'язаної з виїзною торгівлею. Тому для відповіді на порушене питання слід керуватися загальними положеннями ПКУ.

Згідно абз. 1 п. 44.1 ПКУ, платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та / або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів.

Документи на товар для єдинників

Для єдинників, на відміну від загальносистемників, норми, яка зобов'язувала б мати підтверджуючі документи щодо походження товару, в гл. 1 р. XIV ПКУ немає.

У той же час, як відомо, виходячи з ст. 292 ПКУ, для єдинника об'єктом оподаткування є дохід. На витрати він не звертає уваги.

Крім того, не всі фізособи-єдинники ведуть облік витрат, а тільки представники групи 3 - платники ПДВ (пп.пп. 296.1.1, 296.1.2 ПКУ).

Однак, незважаючи на це, податківці все ж хочуть бачити первинні документи на товар і у підприємців на спрощеній системі оподаткування. Непред'явлення відповідної первинки на вимогу контролерів на практиці загрожує ФОП:

штрафом на підставі п. 121.1 ПКУ за незабезпечення зберігання первинних документів (510 грн, а за повторне протягом року - 1020 грн);

включенням в дохід вартості товарів, походження яких не підтверджено документами (адже такі товари в такому випадку є бажання трактувати як безкоштовно отримані, якщо вже немає документів про придбання);

визнанням товару без документів, що підтверджують його походження, таким, який був придбаний у фізособи (а якщо так, то на горизонті неутримання ПДФО).

З повагою,

Костянтин Гончаренко

23.07.19 13:48
Alexandr

Добрый день! Спасибо за ваш развернутый ответ. В качестве первичного документа на приобретение товара, может ли быть просто чек с рынка с печатью оплачено? Будет ли это считать первичным документом приобретения? 

23.07.19 14:27

Так, буде зараховано, якщо товарний чек містить дату, час, назву товару ціну та завірений належним чином відповідальною особою, з зазначенням реквізитів!

З повагою,

Костянтин Гончаренко

1) Ви можете закуповувати даний товар та реалізовувати його із застосуванням безготівкових розрахунків.

Однак ФОП зобов'язаний вести первинний облік результатів своєї роботи (ч. 8 ст. 19 ЦКУ). Про це часто нагадує й податкова (лист ДФС № 10714/6/99-99-13-04-02-15, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.11).

Підприємець зобов'язаний документально оформляти операції, пов'язані з отриманням доходу, а загальносистемники — ще й із витратами.

Однак податківці вважають, що під час роботи на єдиному податку, первинні документи повинні бути не лише на дохідну частину, а і на витратну частину, якщо йдеться про платника ПДВ або про того, хто займається торгівлею. Тобто повинні бути первинні документи на товар.

Адже якщо ви придбали товари, а потім їх продавали, то у податківців виникає питання «а де ви взяли цей товар?», підтвердіть, будь ласка, первинними документами. При цьому ви відповідаєте «але ж я плачу з обороту, тобто дохід по надходженню коштів на розрахунковий рахунок». Та якщо уважно почитати Податковий Кодекс України, а саме розділ 14, то там чітко визначено, що доходи платника єдиного податку - це не тільки виручка на розрахунковий рахунок, це ще й безоплатно отримані товари, роботи чи послуги.

Отже, якщо у вас немає документів щодо надходження товарів до приватного підприємця- платника єдиного податку, податківці під час перевірки цю суму на практиці додають до доходів і визначають її як безоплатно отриману. За якою ціною? За звичайною. А якщо звичайної ціни немає, то буде визначено за ринковою ціною, яка і може бути визначена у вашій, наприклад, сплаті. Але це неможливо ідентифікувати з цим товаром і вони будуть наполягати на тому, що це неіснуюча операція і це є дохід, тобто безоплатно отримані товари, роботи чи послуги. Отже, ДФСУ на сьогодні вважає, що юридичні та фізичні особи платники єдиного податку повинні мати первинні документи на товар.

2) Якщо під час перевірки не буде первинної документації, то це загрожує:

  • по-перше, штрафом на підставі статті 121.1 ПКУ, за незабезпечення зберігання документів, штрафна санкція становить 510 грн, якщо вона буде повторюватися впродовж року, то 1020 грн;
  • по-друге, включенням у дохід вартості товарів, походження яких не підтверджено документами;
  • по-третє, визнання його товаром без документів, які не підтвердили його походження і вважається що цей товар був придбаний у фізичної особи не суб’єкта господарювання.

3) Які документи оформляти:

1.договір, він може бути паперовий чи усний, але краще, якщо буде на папері;

2.рахунок-фактура, вказують тип товару або послуги, кількість позицій, ціну, підсумкову суму до сплати й реквізити для оплати. Рахунок не первинний документ, він не фіксує операцію й узагалі може бути не оплачений;

3.товарний чек, розрахункова квитанція при оплаті готівкою, фіскальний чек при оплаті через РРО. Підтверджує, що ви отримали гроші, а покупець — товар. При безготівковій оплаті (внесенні грошей на розрахунковий рахунок) підтвердженням оплати буде банківська виписка;

4.накладна — її підписують постачальник і одержувач під час відвантаження товару;

5.акт наданих послуг / виконаних робіт — при наданні послуг (виконанні робіт) його підписують;

6.поворотна накладна чи акт невідповідності — документи на повернення.

Обов'язкові реквізити первинних документів:

назва документа (форми);

дата складання й місце;

назва ФОП і його податковий номер;

зміст операції: купівля-продаж, надання послуг та їх найменування, одиниці виміру (шт., літри, упаковки);

особа, яка відповідає за угоду, у підприємця це часто він сам, може бути менеджер або продавець;

особистий підпис ФОП, прізвище й ініціали.

Висновок. Отже, під час роботи на єдиному податку, первинні документи повинні бути не лише на дохідну частину, а і на витратну частину, якщо йдеться про платника ПДВ або про того, хто займається торгівлею. Тобто повинні бути первинні документи на товар. Під час перевірки ви можете, звичайно, посперечатися з податківцями на цю тему. Але ж вони будуть спиратися на прямі норми ПКУ і на те, що господарська діяльність повинна бути забезпечена первинними документами за встановленою формою та відповідно до Закону про бухоблік.

Сподіваюсь, що Вам допоміг. Всього доброго.

Ответ оплачен: 14 грн.

Здоровья! Безусловно платёжный документ это и чек с рынка (оформленный должным образом), и квитанция перевозчика на данный товар, и платёжка распечатанная на принтере со всеми реквизитами! В любом случае, опираясь на действующее законодательство о предпринимательстве (в комплексном виде), у Вас при выявлении нарушения будет достаточно времени чтобы их устранить! Т.е., когда проверяющая инстанция выявляет нарушения (с их точки зрения), они должны описав нарушение подробно с посылками на законы) определить разумный срок для их устранения! Так, что смело работайте и ни кого не бойтесь! Всё, на сегодняшний день, более чем просто решается! Кроме, к величайшему сожалению, потерянного здоровья! Так, что берегите главное - здоровье!

Ответ оплачен: 14 грн.

Добрый день!

По Вашему вопросу сообщаю следующее.

Абзацем седьмым части шестой статьи 128 Хозяйственного кодекса Украины установлено, что гражданин – предприниматель обязан вести учет результатов своей предпринимательской деятельности согласно требований законодательства.

Конкретнее об этом говориться в Налоговом кодексе Украины.

Нормами подпункта 296.1.1 пункта 296.1 статьи 296 Налогового кодекса Украины установлено, что плательщики единого налога первой и второй групп и плательщики единого налога третьей группы (физические лица – предприниматели), которые не являются плательщиками налога на добавленную стоимость, ведут Книгу учета прибыли путем ежедневного, по результатам рабочего дня, отображения полученной прибыли.

В подпункте 296.1.2 пункта 296.1 статьи 296 Налогового кодекса Украины указано, что плательщики единого налога третьей группы (физические лица – предприниматели), являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость, ведут учет доходов и растрат по форме и в порядке, которые установлены центральным органом исполнительной власти, обеспечивающий формирование и реализацию государственной финансовой политики. Для регистрации Книги учета доходов и растрат такие плательщики единого налога подают контролирующему органу по месту учета экземпляр Книги.

В абзаце первом, пункте первом статьи 3 Закона Украины «О применении регистраторов расчетных операций в сфере торговли, общественного питания и услуг», (далее – Закон о РРО) указано, что субъекты хозяйствования, которые осуществляют расчетные операции в наличной и / или безналичной форме (с использованием платежных карточек, платежных чеков, жетонов и т.д.) при продаже товаров (оказании услуг) в сфере торговли, общественного питания и услуг, а также операции по принятию наличности для последующего её перевода обязаны: проводить расчетные операции на полную сумму покупки (оказания услуги) с помощью зарегистрированных, опломбированных в установленном порядке и переведенных в фискальный режим работы РРО с распечаткой соответствующих расчетных документов, которые подтверждают выполнение расчетных операций, либо в случаях, предусмотренных Законом о РРО, с применением зарегистрированных в установленном порядке расчетных книжек;

В пункте пятом статьи 3 Закона о РРО закреплено, что при неприменении РРО в случаях, определенных Законом о РРО, проводить расчеты с использованием книги учета расчетных операций и расчетной книжки, с соблюдением установленного порядка их ведения.

В статье 9 Закона о РРО перечисляются случаи неприменения РРО. Ознакомьтесь с перечнем самостоятельно.

В статье 10 Закона о РРО указано, что расчетные книжки не применяются в случаях осуществления предпринимательской деятельности, определенных статьей 9 этого Закона.

Кроме того, согласно пункта 296.10 статьи 296 Налогового кодекса Украины РРО не применяются плательщиками единого налога первой группы и второй – четвертой групп (физические лица – предприниматели) независимо от выбранного вида деятельности, объем дохода которых на протяжении календарного года не превышает 1000000 гривен. Нормы этого пункта не распространяются на плательщиков единого налога, которые осуществляют реализацию технически сложных бытовых товаров, которые подлежат гарантийному ремонту, а также лекарственных средств и изделий медицинского назначения.

Соответственно, физическому лицу – предпринимателю, плательщику единого налога первой группы, учитывая требования Налогового кодекса Украины и Закона о РРО, необходимо вести Книгу учета доходов и Книгу учета расчетных операций.

Кроме того, в пункте пятнадцатом статьи 3 Закона о РРО оговорен вопрос, предоставления документа при покупке товара. Таким образом, субъекты хозяйствования обязаны предоставлять покупателю товаров (услуг) по его требованию чек, накладную или другой письменный документ, который фиксирует передачу права собственности на них от продавца к покупателю с целью исполнения требований Закона Украины «О защите прав потребителей». Нарушение указанного правила тянет за собой ответственность, предусмотренную указанным законом, но не может быть основой для применения к нарушителю административных либо финансовых санкций, предусмотренных законодательством по вопросам налогообложения.

Таким образом ответственность определена в статье 23 Закона Украины «О защите прав потребителей».

Всего хорошего!

Ответ оплачен: 14 грн.

Доброго дня!

Погоджуюсь з консультаціями колег.

Так, фізична особа-підприємець повинен мати первинні документи при купівлі товару, особливо товару з іншої держави.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги).

При плановій або фактичній перевірці (при наявності місць здійснення господарської діяльності) Ви маєте надати контролюючим органам первинну документацію.

Але у мене залишилося одне запитання, підкажіть будь ласка, яким чином здійснюється поставка товару, (Ви його самі їздите в іншу країну і закуповуєте чи Вам товар постачає сам постачальник на територію України)?

Запитання, подяку можете залишити у коментарі, це безкоштовно.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

Ответ оплачен: 14 грн.

Здравствуйте.

По вашим вопросам сообщаю

1. Могу ли я закупать такого рода товар и впоследствии реализовывать его по безналу? - можете при наличии документов на товар.

2. Если могу, будут ли мне за это штрафы? - если с документами все в порядке, то штрафа не будет

3. Если не могу, как сделать правильно чтобы смог? - собрать все необходимые документы на товар 

Ответ оплачен: 14 грн.

Здравствуйте.

Частные предприниматели обязаны иметь первичные документы на приобретенный товар. За отсутствие документов предусмотрены  штрафные санкций, которые применяет налоговая служба.

ФОп, согласно п.2 ст.55 Хозяйственного кодекса Украины является субъектом хозяйствования, поэтому на него распространяются его нормы. Согласно ч.8 ст.19 Хозяйственного кодекса Украины все субъекты хозяйствования обязаны вести первичный учет результатов своей деятельности и вести бухгалтерский учет.

Согласно пункту 44.1 Налогового кодекса, все налогоплательщики обязаны вести учет доходов, расходов и других показателей, связанных с определением объектов налогообложения на основании первичных документов. В свою очередь, в соответствии с пунктами 16.1.5 и 85.4 Налогового кодекса налоговая служба имеет право требовать первичные документы при проведении проверок, а налогоплательщик их предоставлять на надлежащим образом оформленную письменное требование.

То есть, любой субъект хозяйствования, в том числе физическое лицо - предприниматель как на едином налоге так и на общей системе налогообложения, должен иметь первичные документы на приобретенный товар.

В состав документов, которые необходимо получить, должны входить как документ, подтверждающий поставку, так и документ, подтверждающий оплату за товары.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ