Украина
category

Строительство на соседнем земельном участке

Вопрос № 2912
Строительство на соседнем земельном участке
2 консультации
80 грн.

Добрый день! Подскажите пожалуйста, возле моего жилого дома (частный дом) находится пустой земельный участок, назначение участка - под садоводство. У меня опасение, что на этом земельном участке могут построить многоэтажный дом без взятия у меня разрешения как соседа. Подскажите, существуют ли какие-то условия, при которых нужно брать разрешения на строительство (возможно это зависит от высотности здания или этажности), существуют ли какие-то нормы по застраиваемой площади на участке (соотношение застраиваемой площади и, допустим, придомовой территории) и какие есть ограничения о расстоянии для строительства от соседнего участка, и чем эти все нормы регламентируются? Заранее спасибо 

Консультации Советников

Добрий вечір.

1) Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Категорії земель визначені статтею 19 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 38 Земельного Кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Ст. 39 Земельного Кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Отже, ділянка для індивідуального садівництва належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, а землі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) – до земель житлової та громадської забудови.

Тобто, якщо цільове призначення сусідньої земельної ділянки – для садівництва, то для будівництва на ній саме житлового будинку необхідно змінюватити її цільове призначення..

2) Однак, згідно із статтею 35 ЗК, земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.

Під садовим будинком, відповідно до п.2.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України №127 від 24 травня 2001 року, розуміється будинок для літнього (сезонного) використання.

Пунктом 3.48 ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень» визначено регламент погодження граничних розмірів площі забудови і поверховості садового будинку, згідно з яким загальна площа і поверховість садового будинку та господарських будівель на ділянці встановлюються статутом садівницького товариства чи кооперативу за погодженням з місцевими органами архітектури та містобудування.

Основним призначенням земель садівництва є все ж закладення багаторічних плодових насаджень, а тому їх використання лише для будівництва житлових будинків та господарських споруд є порушенням режиму цільового використання земель.

Окрім того, зареєструвати постійне місце проживання у садовому будинку неможливо.

3) Споруджувати житлові будинки та господарські споруди потрібно відповідно до державних будівельних норм і протипожежних та санітарних правил, які затверджуються Державним комітетом України з будівництва та архітектури і Міністерством охорони здоров'я.

Згідно державних з будівельними нормами, відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни повинна становити не менше 1 м. Крім цього, власник будівлі має забезпечити необхідні інженерно-технічні заходи, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.

Відстань до літньої вбиральні та душу також регламентовано - не ближче, ніж за 15 метрів від житлового будинку і літньої кухні, і не менш ніж за 20 м від питного колодязя.

Є й норми щодо огорожі - вона має проходити по межі і не повинна створювати перешкод для використання за призначенням сусідської земельної ділянки, затінювати її тощо.

Щодо зелених насаджень, то встановлено такі відстані для зелених насаджень: від стін будинків і споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м; від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м.

Також власники і землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок, відповідно до їхнього цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей: затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення інше.

При виявленні порушень можете поскаржитись в Держархбудінспецію та органи місцевого самоврядування (сільську раду).

Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

Ответ оплачен: 80 грн.

Добрий день.

Хотів дещо додати. Брати дозвіл на будівництво у вас як сусіда, власник сусідньої земельної ділянки не повинен. Однак він має погоджувати свої дії з Держархбудінспецією.

Відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова територій здійснюється шляхом розміщення об’єктів будівництва, а суб’єкти містобудування зобов’язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об’єктів. 

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об’єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів;

6) реєстрація права власності на об’єкт містобудування.

Вам потрібно перевірити, чи здійснив забудовник зазначені дії, визначені у п.п. 1-3, чи ні.

Відповідно до статті 27 Закону забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Вам потрібно перевірити, чи є у цього власника будівельний паспорт, чи ні.

Контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Крім того, згідно зі статтею 103 Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них.

Власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.

Отже, Ви можете перевірити наявність у забудовника вищезазначених документів, а в разі їх відсутності поскаржитись в Держархбудінспецію та органи місцевого самоврядування, або звернутись з позовом до суду, якщо сусід порушує вищезазначені правила добросусідства .

03.09.19 11:23
Костя

спасибо!

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ