Украина
category

спадщина

Вопрос № 3006
спадщина
7 консультаций
50 грн.

Батько заповів земельний пай брату, мене в заповіті не вказав. Після смерті батька  я маю право на спадщину і яка частка землі мені належить?

Консультации Советников

Доброго вечора.

Відповідно до ст . 1216 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У разі відсутності заповіту спадкування здійснюється за законом.

У даному випадку заповіт є.

Право на спадкування мають усі особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ст. 1241 ЦКУ малолітні, неповнолітні, непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка б належала кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Таким чином, якщо Ви та батькова жінка підпадаєте під зазначену у ст. 1241 категорію осіб, то можете претендувати на обов'язкову частку спадщини.

При цьому, враховуючи погане ставлення дружини до вашого батька (відсутність піклування під час його хвороби, виписка з будинку) можу сказати, шо відповідно до ч. 2       ст. 1241 розмір обов'язкової частки у спадщині для неї може бути зменшений судом.

Всього доброго. Сподіваюсь, що вам допоміг.

если было завещание- вам ничего не положено,  жена имеет право на обязательную часть, если ее не лишат наследства в судебном порядке 

Здоров'я! Як, зазначали колеги, за заповітом спадщину отримують лише особи, які зазначені в заповіті, та особи яким за законом, належить частка в спадщині! Однак, якщо є підстави, та зацікавлені в тому лиця, особи якім за законом належить частка у спадщині, можуть через суд, бути позбавлені цього права! Але, це досить складний, довгостроковий та затратний процес! В разі виникнення додаткових питань, звертайтеся безпосередньо на пошту або телефонуйте!

Доброї ночі!

Відповідно до статті 1223 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ч.5 ст. 1224 ЦК України, за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Відповідно до ч.2,3 ст. 1225 ЦК України, до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Відповідно до ч.1,2,3 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1236 ЦК України, заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1245 ЦК України, частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.

Таким чином, як уже писали колеги, що якщо Ви підпадаєте до категорії осіб, що мають право на обов'язкову частку, тоді Ви з дружиною Вашого батька матимете рівні частки, але з урахуванням відносин між дружиною Вашого батька і Вашим батьком, судом може бути зменшено її частку.

Якщо ж Ви не підпадаєте до категорії осіб, що мають право на обов'язкову частку, тоді у Вас є право на спадкування частини майна, що не охопений заповітом у рівних частинах з дружиною Вашого батька та Вашим братом у порядку спадкування за законом (1/3).

Ви можете отримати право на земельну ділянку-пай, при умові, що Ваш брат відмовиться від паю на Вашу користь, або не прийме спадщини.

Але звертаю Вашу увагу, що Ви не маєте права змушувати, це зробити, оскільки це його право, а не обов'язок.

Я не зовсім зрозумів, що означає дружина його виписала з будинку.

Рекомендую звернутися до нотаріуса, щоб перевірити інформацію, хто є власником даного будинку, якщо Ваш батько, то Ви маєте право на спадкування частини даного будинку.

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

06.11.19 08:20
Лариса

ДЯкую за розширену відповідь!

І ще одне питання: Батько не являється власником будинку, але він багато вклав коштів на будинок ( добудова до будинку, достроїв літню кухню, провів воду), коли він женився вдруге, перейшов жити до жінки, у напівзбудовану хату. Чи мають його сини частку з цієї домівки?

06.11.19 12:18
Лариса

додатково: жінка і чоловік не є власниками будинку, будинок не зареєстрований, вюжінка прописана в будинку, а чоловіка зняла з реєстраціі перед його смертю. Жінка не пенсіонерка.

10.11.19 02:17

Доброї ночі!

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Тобто, Ви та Ваш брат можете спадкувати, що належало на праві власності Вашому батьку. Якщо ніхто не є власником будинку та на нього немає документів, тоді Ви можете отримати право власності на земельну ділянку, на якому знаходиться неприватизований будинок, і після отримання свідоцтва про праву на спадщину його приватизувати, але краще це зробити до прийняття рішення нотаріуса або сільського голови, в залежності де відкрита сппадщина.

Проте знову виникає запитання, а хто є власником земельної ділянки?

І чи є у Вас документи, що підтверджують вкладення Вашим батьком коштів в ремонт та покращення будинку?

А також прошу уточнити Ваше запитання, щодо якої дружини стоїть запитання, щодо першої з якою він розлучився і одружився з іншою, чи до другої, з якою Він жив до своєї смерті?.

 Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

Доброго дня!

Якщо заповіт було складено на брата , то все майно , що в ньому вказано буде належати братові згідно ЦК України та порядку спадкування зазначеному у ньому!

Якщо є вагомі підстави вважати , що заповіт було складенно під тиском з боку третіх осіб , то такий документ визнається недійсним , але виключно у судовому порядку!

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Закон закріплює право фізичної особи призначити спадкоємців шляхом складання заповіту і розподілити спадкове майно, майнові права та обов’язки на свій розсуд.

Разом з тим, у статті 1241 Цивільного кодексу України визначено право певних осіб на отримання частки спадкового майна, незалежно від змісту заповіту закон гарантує визначену частку спадщини, яка називається обов’язковою часткою.

Таким чином, свобода спадкового розпорядження обмежується правом осіб, які закликаються до спадкування незалежно від волі спадкодавця в силу прямої вказівки закону.

Перелік таких осіб, визначений вищевказаною статтею Цивільного кодексу України, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. До цього переліку входять лише особи, які належать до першої черги спадкоємців за законом і є малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми непрацездатними дітьми спадкодавця (в тому числі усиновленими), непрацездатною вдовою (вдівцем), непрацездатними батьками (усиновителями) та дітьми, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини.

Малолітніми е особи, що не досягли чотирнадцяти років, неповнолітніми є особи, що не досягли вісімнадцяти років. Непрацездатними вважаються жінки, які досягли 55 років та чоловіки – 60 років; інваліди І, ІІ, ІІІ груп, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.

Неповнолітні особи, які набули повної цивільної дієздатності (у разі реєстрації шлюбу особи, яка не досягла повноліття, або у тому разі, якщо особа, яка досягла шістнадцяти років, працює за трудовим договором, а також неповнолітня особа, яка записана матір’ю або батьком дитини) також мають право на обов’язкову частку, якщо на час відкриття спадщини не досягли вісімнадцяти років, оскільки вони продовжують належати до категорії неповнолітніх.

Продовження особою трудової діяльності після досягнення загального пенсійного віку не позбавляє права на обов’язкову частку у спадщині. Однак, вихід на пенсію на пільгових підставах права на обов’язкову частку у спадщині не дає.

Обов’язкова частка у спадщині визначається в розмірі половини від тієї частки, яка належала б кожному зі спадкоємців, що мають право на неї, при спадкуванні за законом, незалежно від змісту заповіту.

Право на обов’язкову частку в спадщині не залежить від згоди інших спадкоємців на її отримання, а також місця проживання спадкоємця. Але, якщо інші спадкоємці заперечують проти видачі свідоцтва про право на спадщину на обов’язкову частку, то вони вправі звернутися з відповідним позовом до суду.

Доброго дня. 

Спадщину отримує той, хто вказаний в заповіт. 

На обов’язкову частку у спадщині, вне залежності від заповіта, мають право  малолітні, неповнолітні, непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ