Украина
category

Оформлення трудового договору між двома фізичними особами на надання разових послуг

Вопрос № 3081
Оформлення трудового договору між двома фізичними особами на надання разових послуг
15 консультаций
250 грн.

Доброго дня,

Відразу питання а потім детальний опис ситуації: чи можу я, являючись ФОПом, укласти договір як фізична особа з іншою фізичною особою на надання тимчасових разових послуг / робіт за грошову винагороду?

Опис ситуації: я явлюсь ФОПом з видами діяльності згідно КВЕДами: 58.29, 62.01, 62.02, 63.11 (Інформаційні системи, обробка даних, програмування тощо).

Наразі мені потрібно щоб інша фізична особа (називатимемо його “Автор”) надала мені певні послуги, а саме - намалювала художні ілюстрації (називатимемо їх Твором) на задану тему за певну грошову винагороду. Твір я надалі хочу використовувати у комерційних цілях (тобто хочу за допомогою нього заробляти гроші).

Це є робота разовою а не на постійній основі. Тим не менше, і я і Автор хочемо укласти договір де б оговорили деталі на кшталт термінів, обсягів робіт, грошову винагороду і, що важливо, права на викристання Твором тощо.

От і питання: чи можу я, як фізична особа, укласти договір на надання таких послуг з Автором не порушуючи закон? Я не є бухгалтером але не хотів би розширювати свої КВЕДи щоб не змінювати свою систему оподаткування (ЄП) чи группу ЄП

Якщо так, то ще додаткових два питання:

 • Де я можу укласти такий договір? У нотаріуса чи потрібно до юристів йти?
 • Чи не виникнуть проблеми з податковою? Чи мають сплачуватись податки і хто саме має їх сплачувати в такому випадку?
 • Дякую

  Консультации Советников

  У Вашому випадку потрібно укладати не трудовий договір, а простий цивільно-правовий договір. У чому різниця?

  Трудовий укладається між роботодавцем та працівником. Віпустки, соціальне страхування, виплата ЄСВ за працівника, утримання з його заробітку податку, оплата лікарняних.... Прийняття на роботу за наказом, виконнаня трудових обов'язків у робочий час, а не у вихідні дні... І головне. За таким договором працівник отримує заробітну плату щомісяця, незалежно від результату роботи.

  Чи таке вам потрібно?

  Достатньо просто укласти з працівником цивільно-правовий договір про створення ілюстрацій, приймання результату роботи за актом приймання наданих послуг і оплатою фактично наявного результату. Сплата податку - головний біль автора, адже він отримує гонорар, і Ви не є його податковим агентом. За нього Ви нічого не сплачуєте. 

  Чим це відрізняється від трудового договору? У цьому випадку автор працює вдома, у зручний для нього час, хоч під час хвороби, хоч уночі, хоч у вихідні. На роботу він не ходить, адже Вам потрібний лише результат. Відпустки Ви не надаєте, лікарняні не оплачуєте. Податки за працівника не перераховуєте.

  До нотаріуса звертатися не потрібно. Достатньо підписів сторін на договорі. Скласти такий договір можете й Ви самі, або будь-який студент юрфаку. Можна допомогти у цьому, але тут потрібна конкретика. Хто, про що, коли, у якому обсязі, яка якість, формат ілюстрації, жанр тощо.... 

  Доброго вечора! Трудовий договір передбачає виконання трудової функції. В Вашому випадку послуга, як Ви зазначили, разова. Ви можете укласти цивільно-правовий договір (надання послуг чи підряду). Враховуючи, що результатом буде певна робота (малюнок, дизайн...) я би пропонувала укласти саме договір підряду, Тим більше, що для замовника (Вас) він має певні переваги. Ви можете підписати договір в простій письмовій формі, але, звісно, доцільно звернутися до юриста, щоб він розробив договір на вигідних для Вас умовах. Крім цього Ви таки будете податковим агентом. Попередня консультація не зовсім коректна. Ось аргументація відповідно до податкового кодексу:

  297.3. Платник єдиного податку виконує передбачені цим Кодексом функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах. Норми цього пункту не поширюються на фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку четвертої групи.

  З повагою, Тетяна

  Ответ оплачен: 50 грн.

  Доброї ночі!

  Погоджуюсь з консультацією Тетяни Борисенко.

  Ви як ФОП можете укладати як трудові договори так і цивільно-правові. 

  В описаній Вами ситуації, краще укладати цивільно-правовий договір. Як уже зазначила колега, можете укласти як договір про надання послуг (стаття 901 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) так і договір підряду. 

  Відповідно до частини 2 статті 837 ЦК України, договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

  Проте, зверніть увагу, що є різні договори підряду: побутовий, будівельний та інші. Вам необхідно просто договір підряду. В ньому можете прописати всі умови, щодо строків, оплати та майнових прав на Твір, а саме, що Виконавець передає всі майнові права на твір Вам.

  Щодо оподаткування Вам колега описала. 

  Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

  Сподіваюсь, що Вам допоміг!

  Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

  P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

  Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

  Здоров'я! Частково погоджуюсь з колегами. Щоб лишній раз не завантажувати Вас зайвою юридичною термінологією, якою Вас вже і без того, засипали колеги, поясню людською, простою мовою. Ваші дії наступні: звертаєтесь до нотаріуса, це і дешевше і надійніше, та просте його (завчасно пояснивши ситуацію), що Вам потрібно укласти! Доречі, Ви можете перевіривши компетентність нотаріуса вже прийняти рішення щодо подальших дій! А саме, на початку вашого спілкування, Ви пояснюєте ситуацію і просите порадити, як Вам краще поступити в даній ситуації, якщо нотаріус запропонує Вам укласти цивільно-правовий договір про надання разових послуг за плату, то можете (ознайомившись з шаблонами договорів, вони як правило схожі один на одного, як близнюки, шаблонні договори) укладати саме в нього такий договір. Якщо ж Вам буде запропоновано укласти трудовий договір, то навіть не дякуючи, біжіть звідти, як найдальші! 

  Сподіваюсь, що допоміг Вам в прийнятті рішення, та спонуканні до правильних дій!

  Добрий день!

  В продовження попередньої консультації, хочу ще дещо добавити. 

  Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України), трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

  Тому, про яку нотаріальну форму трудового договору має на увазі колега, я не розумію, оскільки трудовий договір укладається у простій письмовій формі. Я сумніваюсь, що якийсь нотаріус пропонуватиме Вам трудовий договір у нотаріальній формі, а цивільно-правовий договір може запропонувати.

  Відповідно до ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. 

  Незалежно від того, що це буде за договір чи підряду чи надання послуг, обов'язково конкретизуйте які послуги чи роботи Вам мають надати. Також в договорі зазначте, що факт надання послуг підтверджується Актом приймання-передачі наданих послуг або Актом приймання-передачі. І після того, як Вам нададуть послуги, не забудьте його скласти і підписати. 

  І найважливіше, щоб Ваш цивільно-правовий договір не визнали трудовим, обов'язково пропишіть, що на Виконавця (той, хто Вам надає послуги) не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку. Тому, що потім його можуть визнати трудовим, якщо це не зазначити.

  Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

  Сподіваюсь, що Вам допоміг!

  Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

  P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

  Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

  Ответ оплачен: 150 грн.

  Добрий день.

  У даному випадку Ви можете укласти цивільно-правовий договір саме як фізична особа, а не ФОП.

  Необхідно укладати договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме – художніх ілюстрацій.

  Даний тип договору не потребує нотаріального посвідчення, а тому потреби звертатися до нотаріуса – немає.

  За умовами договору Ви виступатимете Замовником, а інша фізична особа – Автором.

  По суті, предмет такого договору – Автор за завданням Замовника зобов’язується створити об’єкт авторського права (в подальшому – Твір), передати Замовнику оригінал Твору та/або носій, на якому цей Твір зафіксований, та майнові авторські права на цей Твір, виникнення яких зумовлено фактом його створення, а Замовник зобов’язується прийняти оригінал Твору та виплати Автору обумовлену цим договором винагороду.

  Я вже готував подібні договори – на створення та передачу відеоролику, художнього твору, програми для телефону.

  Тому, якщо Вам необхідна допомога, з радістю підготую договір і для Вас.

  За необхідності пишіть на mailmessage@ukr.net.

  2) Так як Автор за умовами договору отримуватиме дохід не від суб’єкта господарювання (ФОПу), а від фізичної особи – то саме Автор повинен сплачувати податок, адже у цьому випадку Ви не виступатимете щодо Автора податковим агентом.

  Всього доброго. 

  12.01.20 22:43
  Roman

  Дякую, завтра зв'яжусь з вами для обговорення договору

  Доброго дня!

  По Вашому питанню повідомляю наступне:

  Вам необхідно як ФОП просто укласти з автором договір ЦПХ ПРО ВИКОНАННЯ РОБІТ НАДАННЯ ПОСЛУГ:

  1. передбачити в ньому конкретний перелік (1,2,3,) послуг та робіт , які повинен надати автор.

  2. Форму суму , та порядок виплати винагороди за послуги( безготівкова на картку , 2 500 грн , до 15- го числа місяця)

  3. Порядок прийняття робіт та відповідальність сторін( прийняття робіт відповідно до акту прийому -передачі робіт , послуг. Відповідальність сторін: шляхом перемовин врегулювання спору або у судовому порядку згідно законодавства.)

  4. Термін дії договору - обов язково зазначити , аби у податкової не виникло питань ( не більше ніж 90 днів з дати укладання , дату закінчення чітко вказати - діє до 12.02.2020 року для прикладу)

  5. реквізити сторін Ваше та автора( назва або ПІБ , адреса , ІНН(ЕДРПОУ) , дані паспорту , контакти з вязку)

  Вами , як ФОП видається наказ про прийняття працівника на роботу за договором ЦПХ , та в податкову подається повідомлення про прийняття.

  Податки сплачуються Вами(якщо Ви ФОП), а в даному випадку саме Атором,  згідно акту прийому - передачі послуг та виплаченої винагороди( не зарплати):

  1 ПДФО - 18%

  2. В.З( Військовий збір) - 1,5%

  Остаточна сума після сплати податків виплачується винагородою автору на картку, як зазначено в договорі.

  підписаний сторонами акт подається в податкову для звітності.

  Нотаріального посвідчення не потребує: на офісі підписали , печатку ФОП ( якщо є Проставили) і він має юридичну силу( один примірник у роботодавця , інший у автора.)

  З повагою, 

  Костянтин Гончаренко

  Відповідь К. Гончаренко - це дещо.

  Його цитата: "Вами , як ФОП видається наказ про прийняття працівника на роботу за договором ЦПХ , та в податкову подається повідомлення про прийняття". - це просто...

  У разі укладання цивільно-правової угоди особа на роботу не приймається та повідомлення в податкову не подається, лише - у разі укладання трудового договору.

  Інша цитата: "Податки сплачуються Вами(якщо Ви ФОП), а в даному випадку саме Атором, згідно акту прийому - передачі послуг та виплаченої винагороди( не зарплати)".

  Так хто все-таки сплачує податки?

  можете заключить  гражданско - правовой договор - налоги платите Вы 

  Доброго дня.

  Ви можете укласти цивільно-правову угоду в 2-х екземплярах без нотаріального посвідчення. В цьому Вам допоможе юрист або інтернет.

  Щодо проблем з оподаткуванням, то вони не виникнуть, так як кошти за виконану роботу отримує Автор Твору.

  Ответ оплачен: 50 грн.

  Доброго дня! У Вашому випадку доцільно укладати договір про надання послуг між Вами як фізособою (замовником) і фізособою (автором). У такому разі податки сплатить автор.

  Від того, що Ви є ФОП, Ваші цивільні права як фізособи не змінюються. Ви маєте право укладати такі угоди рівно як і здійснювати всі правочини, встановлені ЦКУ.

  Зателефонуйте мені на 0637931295 для детальних роз'яснень. Маю досвід вирішення подібних питань.

  Додам дещо важливе.

  При укладанні такого договору необхідно дотримуватись деталей щодо переходу права на твір, які перелічив у своїй відповіді Олександр Савченко.

  І ще раз нагадаю, що це звичайний договір про надання послуг між фізособами, після виконання якого податкові зобов'язання з ПДФО та військового збору виникають у виконавця (автора), який одержить аинагороду за надану послугу, і подасть до податкової відповідну декларацію за той рік, у якому він одержав винагороду.

  Звісно, для того, щоб виявити та розрахувати всі ризики у даній ситуації, доцільно було б описати наслідки (у тому числі і податкові) варіантів тих договорів, які Вам запропоновані у деяких консультаціях. Наприклад, варіанту трудового договору, або договору ЦПХ на виконання робіт. Такі договори Ви б укладали лише як ФОП, і лише за умови, шо у переліку Ваших видів госп.діяльності є такий КВЕД, у рамках якого ви бажаєте запросити спеціаліста, який би виконав потрібну Вам роботу.

  І  у обох варіантах Ви мали би виконати обов'язок податкового агента. Відмінність між цими двома варіантами полягає лише в тому, що при укладанні трудового договору Ви подаєте до податкової повідомлення про найманого працівника, а у варіанті ЦПХ таке повідомлення подавати не потрібно. Однак Ви сплатите за такого працівника (або контрагента) ПДФО, ВЗ, ЄСВ.

  Крім того, Ви не зобов'язані нікому звітувати про те, яким чином будете використовувати продукт (твір), одержаний в результаті виконання такого договору. Це так само, якби Ви придбали кабель, девайс, чи ліцензійну програму для своєї госп. діяльності

  Похожие вопросы

  Реклама
  Мой ответ