Доброго дня.
Чи варто купувати успадковану квартиру - однозначно відповісти важко, однак це дійсно ризиковано та може закінчитися судовими спорами.
Отже, перед тим, як купити успадковану квартиру, зверніть увагу на:
1. Документ про державну реєстрацію прав на нерухомість;
2. Факт наявності інших зареєстрованих осіб в цій квартирі;
3. Можливість арешту квартири або перебування її в заставі;
4. Право інших громадян на проживання в квартирі;
5. Ймовірність того, що громадянин, визнаний померлим, з’явиться і відновиться в правах;
6. Відсутність чи наявність судових спорів щодо майна, набутого у результаті спадкування за заповітом;
7. Вартість квартири в договорі (адже, в разі визнання угоди недійсною, покупцеві має бути повернута сума грошових коштів, зазначена в договорі).
Саме так, відповідно до статті 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Тобто, у разі визнання договору купівлі-продажу недійсним Ви повертаєте квартиру, а продавець повинен повернути Вам кошти у розмірі всієї вартості квартири.
Частиною 2 статті 216 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.
Тобто, якщо потім хтось заявить свої права на квартиру і договір купівлі-продажу визнають недійсним, то з продавця можна буде стягнути завдані вам збитки та моральну шкоду.
Адже саме продавець перед продажем квартири повинен все перевірити (та і надати Вам інформацію по родичам спадкоємця також - вимагайте цього у нього, якщо вирішите купувати).
Пара-трійка порад
1. Бажано купувати квартири, успадковані 7-10 років назад;
2. Необхідно ретельно вивчити документи і історію переходу прав на квартиру, коло спадкоємців;
3. Вимагайте нотаріально завірену заяву про те, що в разі виникнення судових розглядів, продавець задовольнить всі фінансові та майнові претензії, пов’язані з квартирою, за свій рахунок (для Вас це важливо, якщо все-таки вирішите купувати квартиру)
4. Вказуйте в договорі тільки реальну ціну (щоб саме її потім повернув продавець у разі визнання договору недійсним).
Також зверніть увагу!
Найбільш ризикованими операціями подібного виду залишаються ті, які володіють наступними характеристиками:
– «Молода» спадщина (якій не більше 2-3 років);
–Квартира, заповідана дальному родичу або зовсім не родичу;
– Нерухомість, успадкована від … чоловіка! Тут часто вступають в гру їх, так звані, бастарди або, іншими словами, позашлюбні діти.
Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.