Украина
category

Купівля квартири

Вопрос № 3094
Купівля квартири
9 консультаций
120 грн.

Хочу купити однокімнатну квартиру.Продавцю квартира дісталась в спадок по заповіту,від дядька(рідного брата батька).Після отримання ним спадку пройшло менше 2 років.Прочитав багато інформації в інтернеті,нарахунок ризиків такої угоди.Пише що можуть з'явитися позашлюбні діти дядька,або інші особи які теж можуть мати право на долю квартири.

Запитання.

Як таку угоду зробити безпечною?квартиру хочу купити,тому що варіант дійсно непоганий!Але хочу бути впевнений що потім не прийде позов в суд на частку моєї квартири...

Консультации Советников

Ответ оплачен: 10 грн.

Доброго дня, рекомендую поговорити із нотаріусом, який посвідчував заповіт та оформлював право власності на квартиру, а також перевірити склад родини продавця - чи мав ще хтось право на спадок. Теоретично, нотаріус повинен був це перевіряти при оформлені права власності продавця.

22.01.20 13:07
rkropivskij

Яким чином перевірити склад родини?І якщо такі знайдуться?що тоді?не купувати?

22.01.20 13:24

Раніше РАГСи видавали, зараз може ЦНАП, не знаю точно, як у Вашому місті. Рекомендую почати з нотаріуса. А в цілому, рекомендую найняти місцевого юриста, щоб він все перевірив та склав нормальну угоду. 

Якщо знайдуться родичі, які мали право на частку квартири, вони можуть оспорювати угоду купівлі-продажу.

22.01.20 13:37
rkropivskij

хто тоді буде відповідати і нести матеріальні втрати?

22.01.20 13:57

більшість ризиків та витрат будете Ви несті, особливо у разі визнання угоди недійсною  

Доброго дня!

 По Вашому питанню повідомляю наступне:

Згідно Цивільного Кодексу України , розділу "Спадкування" термін подання позову про поновлення пропущених строків прийняття спадщини становить - 3 роки з поважних причин. В такому разі зверніться до нотаріуса , який оформлював спадок, поясніть ситуацію , він має доступ до реєстрів та знає, чи є інші спадкоємці на зазначену спадщину, якщо вони є то треба дочекатися терміну поки всі спадкоємці заявлять нотаріусу про своє право на спадок, самостійно шляхом подачі заяви нотаріусу або шляхом рішення суду про поновлення пропущених строків спадкування з поважних причин.

Як випливає з Вашого питання Вам необхідно дізнатися перелік попередніх власників майна перед його придбанням,  тому Вам необхідно звернутися до ЦНАПу(центр надання адмін.послуг) та замовити довідку з  Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, про кількість власників та всю історію власності по конкретній квартирі - вартість 90 грн, таку довідку можна замовити через кабінет електронних послуг мін юсту   https://kap.minjust.gov.ua/services/registry - платно , також попросіть власника або разом з ним зверніться до ЦНАПу та нехай він отримає довідку "про склад сім ї(фактично зареєстррованих(прописаних) осіб у помешканні, таку довідку також може надати ЖЕК.

Таким чином Ви будете впевнені чи варто придбати зазначене майно. В цілому цю всю інформацію Вам мав би надати саме власник квартири про своїх родичів, якщо вони є, але , як показує практика - краще самостійно перевірити.

Додам, що поки спадкова справа не закрита та спадкоємці точно не визначені - один спадкоемець не може продати майно, якщо ним не отримано свідоцтво про право на спадщину,(всю в цілому, або на окрему частину).

Рекомендую Вам дочекатися поки:

1. Спадкоемець котрий пропонує Вам придбати квартиру , отримає свідоцтво про право на спадщину всю в цілому - якщо він єдиний спадкоємець!

2. Всі інші спадкоємці-родичі заявлять про своє бажання взяти участь у спадкуванні(особисто або шляхом судового рішення), отримають свідоцтва або відмовляться від прийняття спадщини.

І вже після спливу термінів та остаточного прийняття спадщини придбати майно у власника, шляхом договору купівлі - продажу з нотаріальним посвідченням.

З повагою, 

Костянтин Гончаренко

Доброго дня.

Ризики дійсно є, Ви правильно зробили що їх знайшли. Тут Вам надають рекомендації які мало допоможуть, якщо нововиявлений спадкоємець подасть позов про поновлення строків заявлення прав через якісь поважні причини, а після поновлення подасть позов про визнання недійсним договору купівлі продажу. Формально у Вас буде право в порядку реституції витребувати свої кошти у продавця назад, однак фактично це буде важко зробити.

Моя Вам порада - знайдіть адвоката не за 200 грн, хай проведе аналіз ситуації і видасть Вам ризики і рекомендації по ним. А ще краще - взяти обєкт з простішим бекграундом. Нині в нашій країні право власності - річ відносна. Не вірите? спитайте у АШАНа про їхню недавню історію з АРМА.

Доброго дня.

Чи варто купувати успадковану квартиру - однозначно відповісти важко, однак це дійсно ризиковано та може закінчитися судовими спорами.

Отже, перед тим, як купити успадковану квартиру, зверніть увагу на:

1. Документ про державну реєстрацію прав на нерухомість;

2. Факт наявності інших зареєстрованих осіб в цій квартирі;

3. Можливість арешту квартири або перебування її в заставі;

4. Право інших громадян на проживання в квартирі;

5. Ймовірність того, що громадянин, визнаний померлим, з’явиться і відновиться в правах;

6. Відсутність чи наявність судових спорів щодо майна, набутого у результаті спадкування за заповітом;

7. Вартість квартири в договорі (адже, в разі визнання угоди недійсною, покупцеві має бути повернута сума грошових коштів, зазначена в договорі).

Саме так, відповідно до статті 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Тобто, у разі визнання договору купівлі-продажу недійсним Ви повертаєте квартиру, а продавець повинен повернути Вам кошти у розмірі всієї вартості квартири.

Частиною 2 статті 216  Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.

Тобто, якщо потім хтось заявить свої права на квартиру і договір купівлі-продажу визнають недійсним, то з продавця можна буде стягнути завдані вам збитки та моральну шкоду.

Адже саме продавець перед продажем квартири повинен все перевірити (та і надати Вам інформацію по родичам спадкоємця також - вимагайте цього у нього, якщо вирішите купувати).

Пара-трійка порад

1. Бажано купувати квартири, успадковані 7-10 років назад;

2. Необхідно ретельно вивчити документи і історію переходу прав на квартиру, коло спадкоємців;

3. Вимагайте нотаріально завірену заяву про те, що в разі виникнення судових розглядів, продавець задовольнить всі фінансові та майнові претензії, пов’язані з квартирою, за свій рахунок (для Вас це важливо, якщо все-таки вирішите купувати квартиру)

4. Вказуйте в договорі тільки реальну ціну (щоб саме її потім повернув продавець у разі визнання договору недійсним).

Також зверніть увагу!

Найбільш ризикованими операціями подібного виду залишаються ті, які володіють наступними характеристиками:

– «Молода» спадщина (якій не більше 2-3 років);

–Квартира, заповідана дальному родичу або зовсім не родичу;

– Нерухомість, успадкована від … чоловіка! Тут часто вступають в гру їх, так звані, бастарди або, іншими словами, позашлюбні діти.

Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

Ответ оплачен: 60 грн.

Доброго дня! Я таким чином купувала свою квартиру , яка перейшла власнику у спадок. Я не бачу багато ризиків. Треба розуміти, що ризики є завжди при будь-якій операції з купівлі нерухомості, але у Вашому випадку є заповіт, який не так просто оскаржити. Тим більше, що Ви є добросовісним набувачем нерухомості, і 99 %, що проблем у Вас не буде. Заповіт - це нормальний "бекграунд", як тут пишуть. 

Однак, є кілька важливих порад: 1. Зверніться до нормального нотаріуса, якого оберете саме Ви, а не Продавець. Він перевірить всі реєстри. 2. За можливості зверніться до юриста, який зробить перевірки по Вашому Продавцю на наявність щодо нього судових спорів, виконавчих проваджень, а також - якщо юрист буде досить потужним - то і наявність кримінального бекграунда. 3.  Поспілкуйтеся з сусідами (за можливості), виясніть, що вони знають про власників квартири. Повірте, це може бути дуже корисно. 4. Зазначайте в договорі дійсну суму угоди, без занижень.

Ну і на останок, не відмовляйтеся від угоди за тому що гугл сказав, що це ризиковано. Все буде нормально, якщо Ви дійсно відчуваєте, що це Ваша квартира.   

24.01.20 11:20
rkropivskij

Ще додам що у дядька,який заповів свою квартиру продавцю, не було сім'ї,він був все життя одиноким,ніколи не мав ні дружини ні дітей

24.01.20 11:22
rkropivskij

Ще додам що у дядька,який заповів свою квартиру продавцю, не було сім'ї,він був все життя одиноким,ніколи не мав ні дружини ні дітей,в нього з родичів є тільки сестра і брат,сестра живе в селі,має хату,старенька вже.а брат це батько продавця.

24.01.20 12:42

Робить угоду і не переймайтесь. Якщо квартира в Києві, пораджу Вам надійного нотаріуса.

Ответ оплачен: 20 грн.

Здоров'я! Погоджуюсь з колегами О. Савченко та Борисенко. І хоча, їх коментарі самодостатні і закінчені, від себе маю додати, те, що нотаріус (особливо приватний) несе відповідальність за вчинені ним угоди, своїм майном! І хоча, вони всі, відповідно до законодавства, застраховані як мінімум на 1000 000 грн.саме цей факт і спонукає нотаріуса перевіряти всі можливі ризики по угоді! Нотаріус людина, яка будує свою кар'єру десятиліттями, і чесне ім'я, принесе йому, набагато більше, ніж одноразової, не такий вже й великий прибуток! Зважайте на це, і ОБОВ'ЯЗКОВО ВИБИРАЙТЕ НОТАРІУСА САМІ! При виборі, раджу Вам, враховувати наступні складові, як: вік нотаріуса, термін його діяльності, розташування офісу, та й обов'язково думки клієнтів! 

Міцного Вам здоров'я, та безпечного здійснення мрії!

24.01.20 11:22
rkropivskij

Ще додам що у дядька,який заповів свою квартиру продавцю, не було сім'ї,він був все життя одиноким,ніколи не мав ні дружини ні дітей,в нього з родичів є тільки сестра і брат,сестра живе в селі,має хату,старенька вже.а брат це батько продавця.

24.01.20 22:02

Ось, бачите, ще один + до Вашого позитивного результату!

Доброї ночі!

Повністю погоджуюсь з консультацією Тетяни Борисенко.

В описаній Вами ситуації окрім інформації про квартиру, необхідно також вивчити інформацію про Вашого продавця. Оскільки по реєстрах по квартирі може бути все гаразд, а є судові справи по яких Ваша квартира може бути предметом спору. Тому, як описала колега потрібен комплексно вивчити інформацію про квартиру і її продавця. А те що пишуть в Гугл, не означає що потрібно відмовитись від квартири. Якщо вірити всьому, що пишуть в інтернеті, тоді не можна купувати авто або інші речі або майно. Ризики будуть завжди, все залежить від того, наскільки ми їх мінімізуємо або збільшимо. 

Тому, якщо Вам квартира підходить і після комплексної перевірки квартири і її власника все добре, тоді можете її купувати. 

Головне, щоб в договорі дані продавця збігалися із інформацією про власника і можете користуватися порадами колеги. 

А щодо нотаріуса, який вів спадкову справу, то я сумніваюсь, що Ви його знайдете, а навіть якщо і знайдете, то він Вам щось повідомить, тому Вам краще знайти свого нормального нотаріуса

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

Ответ оплачен: 30 грн.

риски есть всегда

кроме того исковая давность 3 года но не с момента смерти а с момента когда лицо узнало о нарушении прав

но все таки я вам рекомендую покупать - от всего не перестрахуешься - главное просмотреть нет ли исков и нет ли арестов

24.01.20 11:23
rkropivskij

Ще додам що у дядька,який заповів свою квартиру продавцю, не було сім'ї,він був все життя одиноким,ніколи не мав ні дружини ні дітей,в нього з родичів є тільки сестра і брат,сестра живе в селі,має хату,старенька вже.а брат це батько продавця.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ