Украина
category

Забезпечення рецептом на безоплатне отримання ліків в районній амбулаторії за місцем, де пацієнт стоїть на обліку, дітей з орфанним захворюванням згідно постанови 1303.

Вопрос № 3259
Забезпечення рецептом на безоплатне отримання ліків в районній амбулаторії за місцем, де пацієнт стоїть на обліку, дітей з орфанним захворюванням згідно постанови 1303.
5 консультаций
130 грн.

Чи повинна амбулаторія, де дитина з орфанним захворюванням стоїть на обліку, надавати рецепти на безоплатне отримання ліків, згідно постанови  1303? Згідно постанови 1303 під амбулаторним лікуванням дитини з інвалідністю можна розглядати варіант, що рецепт на безоплатне отримання ліків може бути на будь-який препарат, який наразі потрібен для амбулаторного лікування? Якщо розглядати амбулаторне лікування згідно діагнозів, перелік яких зазначений в постанові 1303, там вказано згідно основного захворювання, це мається на увазі тільки препарати, що вказані  в протоколі лікування, чи взагалі всі, що є необхідними або допоміжними в лікуванні? 

Консультации Советников

Ответ оплачен: 20 грн.

если вы только относитесь к категории по заболеванию , указанном в перечне - то только в случаи лечения основного заболевания, кроме вич и спида

но возможно у вас есть и другие льготы указанные в этом постановлении - тгда они распространяются на все лекарства

ПЕРЕЛІК категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно*

06.06.20 22:30
Оксана

Дякую, питання про основне захворювання, якщо по ньому, то які саме ліки можуть бути виписані по рецепту безоплатно, тільки ті, що зазначені в протоколі лікування, чи всі що мають відношення, є допоміжними для лікуванння основного захворювання? Якщо крім орфанного захворювання є статус інвалідності, то по постанові 1303, як дитина інвалід для амбулаторного лікування можна отримувати  безоплатний рецепт на які саме ліки?

07.06.20 01:34

если ребенок инвалид - он имеет право на все лекарства по необходимости - но бесплатные лекарства так же выписываются по перечню 

Минздрав утвердил новый перечень препаратов программы "Доступные лекарства". Так, на протяжении шести месяцев украинцы с сердечно-сосудистыми заболеваниями, диабетом 2 типа и бронхиальной астмой смогут получить 78 препаратов абсолютно бесплатно, еще 176 - с небольшой доплатой.

Соответствующее постановление Минздрава № 1805 вступило в силу 15 августа 2019 года.

https://jurliga.ligazakon.net/news/188572_78-lekar...

https://lawportal.com.ua/besplatnye-lekarstva-spisok-preparatov-porjadok-poluchenija.html

07.06.20 14:17
Оксана

Дякую

Ответ оплачен: 50 грн.

Оксано, доброго дня.

1) Якщо ваша дитина має орфанне захворювання, то питання забезпечення лікарськими засобами регулюється постановою КМУ від 31 березня 2015 р. № 160 "Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання" (далі - Порядок № 160 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/160-2015-%D0%BF).

Перелік рідкісних (орфанних) захворювань затверджений наказом МОЗ України 27.10.2014 № 778 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1439-14).

При цьому згідно з пунктом 2 Порядку № 160 громадяни, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, забезпечуються лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання (далі - лікарські засоби та харчові продукти) відповідно до медичних показань.

Якщо ваша дитина має медичні показання для прийому ліків від її орфанного захворювання (наприклад, хвороба знаходиться в активній стадії, а не ремісії), то в амбулаторії повинні виписати відповідний рецепт на безкоштовне отримання ліків.

Якщо цього не роблять - подавайте скаргу на ім'я керівника амбулаторії.

Якщо керівник амбулаторії не реагує - звертайтесь зі скаргою до управління охорони здоров'я, до голів місцевої держадміністрації та місцевої ради.

За необхідності - можу надати Вам допомогу у підготовці документів.

2) ПЕРЕЛІК груп населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно або на пільгових умовах наведений в Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1303-98-%D0%BF#n18).

Особа (дитина), яка лише має орфанне захворювання, не входить до переліку осіб, яким лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно або на пільгових умовах.

А тому необхідно знати: скільки років вашій дитині, чи має вона групу інвалідності тощо?

Адже:

1. Групи населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно:

1) незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу їх сім’ї:

діти віком до трьох років;

неповнолітні діти померлих громадян, віднесених до категорій 1 та 2, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

діти з інвалідністю відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”

2) якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу:

діти з багатодітних сімей відповідно до Закону України “Про охорону дитинства”;

неповнолітні діти померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

2. Групи населення, в разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються з оплатою 50 відсотків їх вартості:

діти віком від трьох до шести років;

Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

Всього доброго.

06.06.20 22:39
Оксана

Дякую, хотіла уточнити, згідно пункту 2 останови 160, що значить відповідно медичних показань, те що вказано в протоколі лікування, чи всі, що допомагають покращити стан і є допоміжними основному препарату? Якщо є статус дитини-інваліда (у дітей не присвоюється група до 18 років, просто зазначено дитина з інвалідністю), то по постанові 1303, на які ліки має право отримувати безоплатний рецепт?

06.06.20 23:25

Оксано, будь ласка.

1) Дякую, хотіла уточнити, згідно пункту 2 останови 160, що значить відповідно медичних показань, те що вказано в протоколі лікування, чи всі, що допомагають покращити стан і є допоміжними основному препарату? - лише основні препарати.

Хоча, на жаль, навіть на основні препарати держава не виділяє достатнього фінансування.

При цьому, органи місцевого самоврядування (районні та міські ради) приймають свої програми для виділення додаткових коштів на лікарські препарати жителям районної чи міської територіальної громади, які мають орфанне захворювання.

Тобто, як Ви розумієте, лікарні виписують рецепти лише в межах коштів, отриманих від державного та місцевого фанансування.

2) Якщо є статус дитини-інваліда (у дітей не присвоюється група до 18 років, просто зазначено дитина з інвалідністю), то по постанові 1303, на які ліки має право отримувати безоплатний рецепт?

1. Установити, що безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань згідно з додатками 1 і 2.

Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, крім лікарських засобів, що включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 “Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів”.

Тобто, ваша дитина має право отримувати ті ліки, які включені до галузевих стандартів (протоколів лікування) її захворювання.

Всього доброго.

Сподіваюсь, що Вам допоміг.

07.06.20 14:19
Оксана

Дякую

07.06.20 15:26

Оксано, буль ласка.

Взагалі я рекомендував би Вам звернутися до департаменту (управління) охорони здоров'я вашої обласної державної адміністрації, щоб Вам надали точний перелік лікарських засобів, на отримання яких має право ваша дитина.

Також зверніться до органів місцевого самоврядування щодо наявності місцевих програм по фінансуванню даних заходів. Зазвичай за їх реалізацію відповідають УСЗН.

Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

Всього доброго.

07.06.20 17:17
Оксана

Я вибачаюсь, що знову турбую, але я тут подумала, що в постанові 1303 додаток 1 і 2 не пов'язані між собою, так як інвалідність може бути не за тими діагнозами що в переліку додатка 2. Тому згідно додатку 1 діти з інвалідністю відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” мають право на безоплатні рецепти у разі амбулаторного лікування, питання ще в тому на які саме ліки, бо згідно ЗУ “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” п. 38 , це вирішує КМУ, тобто знову повертаємось до постанови 1303. А згідно додатку 2,пацієнти мають право на безоплатні рецепти вже згідно основного захворювання, яке є в переліку цього додатку. Якщо брати до уваги галузеві стандарти у сфері охорони здоров'я, то згідно із статтею 14-1 згідно із Законом № 3611-VI від 07.07.2011 це дуже широке поняття, яке включає в себе не тільки протоколи лікування, а й лікарський-формуляр, тобто всі ліки зареєстровані в Україні. Чи може моя ця думка бути вірною? Прошу не думати, що я хочу отримати не справедливо безкоштовне лікування, я представляю спілку батьків у яких діти з  інвалідністю й орфанним захворюванням. Питання виникло тому, що пацієнтам з іншим орфанним захворюванням виписують безоплатно, препарат якого нема в протоколі лікування, але він надзвичайно важливий і дієвий, звісно й не дешевий, згідно постанові 1303, а нам відмовляють. Саме тому і намагаюсь з'ясувати, щоб все було згідно букви закону. Дякую.

07.06.20 22:05

Доброго вечора.

Навпаки, додатки 1 та 2 пов'язані між собою.

Адже, для отримання ліків згідно постанови № 1303 особа повинна одночасно входити до обох переліків (тобто, належати до відповідної групи населення та мати відповідне захворювання).

У вашому випадку по додатку 1 - це дитина з інвалідністю, по додатку 2 - захворювання з цього переліку.

Звичайно інвалідність може бути і не пов'язана із захворюванням з додатку 2. 

Тим паче,  до додатку 1 входять і категорії осіб, які навіть не мають інвалідності (учасники бойових дій, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 1 та 2 тощо).

Щодо стосується відмови виписати Вам рецепт на ліки, то необхідно розуміти письмова ця відмова чи усна.

У будь-якому разі Ви маєте право відповідно до Закону України "Про звернення громадян" подати на ім'я керівника амбулаторії звернення скаргу щодо відмови медичних працівників виписати Вам рецепт, а також скарги до управління охорони здоров'я, до голів місцевої держадміністрації та місцевої ради.

Всього доброго.

08.06.20 20:25
Оксана

Дякую

Ответ оплачен: 20 грн.

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю наступне:

Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб.

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303

№ 759 від 26.08.2015, № 469 від 13.06.2018}

Витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я.

Визначення права на отримання окремими групами населення пільг щодо забезпечення лікарськими засобами у разі амбулаторного лікування за рецептами лікарів, які відпускаються залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї, здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Рецепти на отримання лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах дозволяється виписувати лікарям лікувально-профілактичних закладів системи Головного управління охорони здоров'я та інших відомств, котрі мають відповідні кошти на оплату рецептів.

 Рецепти пільговим верствам населення на отримання лікарських засобів, виробів медичного призначення виписуються лікарями, використовуючи перелік (додаток 9), при пред'явленні документів, що підтверджують право особи на безоплатне та пільгове забезпечення лікарськими засобами. Номер і дата видачі документа заноситься в амбулаторну карту хворого.

Лікарські засоби за межами переліку життєво-необхідних лікарських засобів для надання медичної допомоги при амбулаторному лікуванні окремих груп населення та категорій захворювань, за яким передбачено їх безоплатний або пільговий відпуск, призначаються комісійно.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

06.06.20 22:49
Оксана

Дякую, згідно додатку 1 від 17 серпня 1998 р., редакція від 26 серпня 2015 р. №759 постанови 1303, діти з інвалідністю у разі амбулаторного лікування на які ліки мають право отримати безоплатний рецепт?

07.06.20 11:34

Безоплатні рецепти під час лікування можуть бути видані лікарем на ті препарати ,які він першочергово призначив ,інші згідно переліку програми "доступні ліки" також за окремим рецептом лікаря,проте можливо з доплатою, адже не всі категоріі ліків забезпечені компенсацією з бюджету. Але перелік ліків значно розширили.

Життєво важливі ліки лікар призначає першочергово , супутні за потребою ,але також дитина може отримати безкоштовний рецепт .

Головне ,щоб вони були включені до переліку МОЗ для пільгового забезпечення "Доступні ліки"

Загалом дитина має право отримувати всі призначені ліки на пільгових умовах ,але в межах зазначеного переліку МОЗ

З повагою,

Костянтин Гончаренко

07.06.20 14:20
Оксана

Дякую

Ответ оплачен: 20 грн.

Здоров'я! Сам є інвалідом, тому орієнтуюся в цьому питанні, з врахуванням власного досвіду, повідомлю наступне. Перелік ліків,які лікар може виписати по безкоштовному або зі знижкою рецепті, затверджується кабінетом міністрів України, що року, для кожної хронічної хвороби окремо! Тобто, для діабетиків буде один перелік ліків,для епілептиків інший! Але, навіть не це є головним чинником при виписуванні рецепту, а наявність фінансування на той чи інший місяць, коли стали в нагоді ці ліки! Є фінансування-рецепт пишеться! Немає - ні! Щоб Ви розуміли, державні поліклініки співпрацюють виключно з державними аптеками!  При наявності фінансування, державна аптека отримує кошти, на, які лікарі взмозі писати рецепти! 

Раніше, ще рік-два тому, рецепти писали з 1-10 число щомісяця! Ви могли отримати потрібний препарат, а аптека вже чекала на перерахування коштів за виданими рецептами! Зараз же, є кошти, рецепти пишуться! Немає - ні! І така форма, що є безумовно вигідною для аптекарів, є достатньо не вдалою для пацієнтів! Пацієнти в разі затримки проплат, повинні, майже щодня, телефонувати лікареві і питати чи з'явилася можливість на отримання рецепту!? 

А, стосовно ліків, то ці переліки що року здешевлюють замінюючи дорогі і дієві ліки на дешеві і меньш дієві аналоги. Нажаль, це жорстокі дії сьогодення... Ось Вам приклад з власного досвіду, на початку своєї інвалідності, я виписував есенсаліе по два рази на рік, в якості підтримуючої терапії, на фоні прийому тяжких препаратів, які мають руйнівний вплив на печінку! Згодом, есенсаліе був замінений на дешевший аналог, але тут досягали приблизний результат  ( есенсалійного прийому) підвищенням дози і збільшенням тривалості прийому препарату! Але, через два роки, після 2014 року, і ці ліки було замінено на ще більш дешеві! 

Зараз, можна отримати есенсаліе,але при наявності гострих житевоважливих показників! Підтвердженими на хвилину, не менш як трьома різними спеціалістами! І тільки на стаціонарному лікуванні! От, яка картина, з отриманням ліків за безкоштовними рецептами! 

Я маючи, повне безкоштовне лікування на амбулаторному лікуванні, не отримував ліків за безкоштовними рецептами, більше року! Те, що є не діє, а що треба не має можливості виписати!

Замкнене коло! Ще недавня історія з фондами Дмитра Шерембея, які крали кошти виділяємі Глобальним фондом, саме для закупівлі ліків, які в подальшому повинні були роздавати безкоштовно! Додали до цієї картини, негативного відтінку, тож наразі, хворим, краще надіятися на Бога і на свої сили та кошти!

З повагою та співчуттям, Мазур Олександр.

07.06.20 14:24
Оксана

Дякую! З приводу фонду Шерембея зараз йде судова справа, фонд Шерембея подав в суд з приводу того звинувачення, тому висновки поки робити рано. Хотіла уточнити препарат есенціале, який ви отримували є в протоколі лікування? Згідно якого закону(постанови) вам його виписували?

07.06.20 18:06

Я його отримував ще у 2002-2005 роках. На той час діяли зовсім інші нормативно-правові акти та постанови кабінету міністрів! Які дуже давно втратили чинність! 

Такі "номера" з ліками вперше, на моїй пам'яті, виникли після 2004 року! Коли ю.тимошенко поставили прем'єр міністром! За її "вдалого" керування відбувалося багато чудес! Основні з яких, по закону належить, і рецепти на руках, і з ранку обіцяє клянеться,що затримки проплат це недолугість банківської системи, а на повірку виявляється, що роздавали повітря! А грошей навідь не було і передбачено на ці витрати! 

А скільки, за цей період, було видано ліків аптеками, і так залишилися без компенсації!? Один Бог знає! Ті, діячі, дуже полюбляли розподіляти повітря! Для людей... А, самі, потім, на самому дорогому курорті, донечці ДН справляли! 

Та, ще,ще і ще багато чого іншого, було сплачено людьми! Здоров'ям, нервами, життями...

Особисто від себе, бажаю Вам, міцного здоров'я, просвітленого терпіння, та везіння у всіх ваших діяннях!

Стосовно ж Шерембея, то в певній період часу, співпрацював з тими організаціями, маючи хворого родича, який на пряму залежав від них, намагався допомогти і в написанні тендерної документації, і в написанні програм до Глобального фонду! Потім, випадково із-за помилки нового працівника, до мене потрапили деякі папери... Після, ознайомлення з якими, я навіть не з'явився щоб передати свої наробки! Передав через кур'єра, і став чекати, встановлення справедливості! ;)

Якби він мав справу з нашими агентами, то здивувань не виникало б! А так, Глобальний фонд, міжнародна організація, отримує фінансування з США, то й прилетіла ластівка справедливості! А його наміри судитися, не більше ніж відтягування часу!

07.06.20 18:35
Оксана

Дякую за відповідь! В нашій країні складно хворіти на застуду, не кажучи вже про щось складніше. Бажаю також міцного здоров'я!

Ответ оплачен: 20 грн.

Доброї ночі!

Погоджуюсь з консультацією О.Савченко.

Якщо Ваша дитина має статус дитини з інвалідністю, то вона має право на безоплатне отримання ліків за рецептом лікаря, але які включені до галузевих стандартів (протоколів лікування) її захворювання.

В пп.1 п.1 Переліку груп населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно або на пільгових умовах що є додатком №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303 зазначається, що групи населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу їх сім’ї є діти з інвалідністю відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”.

Проте, в п.3 Постанови КМУ №1303 від 17 серпня 1998 р. "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань" зазначається, що витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я.

В п. 6 Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 160 зазначається, що безперебійне і безоплатне забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, закупленими за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснюється в межах бюджетних призначень.

Таким чином, Ваша дитина має право на безоплатне отримання ліків які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, але з урахуванням бюджетних надходжень на дані потреби.

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

07.06.20 14:26
Оксана

Дякую

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ