Украина

Відпрацювання після інтернатури

Вопрос № 3284
Відпрацювання після інтернатури
4 консультации
100 грн.

Закінчив у 2017 році медичний університет. При державному розподілі 24.11.2016 отримав місце ренгенолога в м. Києві. В липні 2017 знайшов самостійно місце дитячого хірурга в зовсім іншій лікарні, писав Заяву на ім"я головного лікаря з проханням взяти на посаду лікаря інтерна і що я готовий відпрацювати 3 роки. В липні 2017 написав заяву в деканаті університету, що я "відмовляюся від отриманого під час роботи Комісії з працевлаштування  24.11.2016р. місця за розподілом". В департаменті Охорони здоров"я видали мені наказ про зарахування в інтернатуру по дитячій хірургії. Пройшов інтернатуру. Тепер хочу звільнитися з лікарні, щоб не відпрацьовувати 3 роки та не повертати гроші за навчання.Як можна вирішити це питання ?

На даний час не планую далі працювати в медицині.

Консультации Советников

Ответ оплачен: 15 грн.

1 січня 2017 року вступив в силу Закон України № 1662-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (далі- Закон). Згідно Закону, випускники вищих навчальних закладів вільні у виборі місця роботи, крім випадків, передбачених цим Законом. Таким випадком, згідно Закону, є укладання угоди про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищах міського типу. Студенти, інтерни, та лікарі, які зараз відпрацьовують 3 роки за направленням, таких угод не укладали, з ними були укладені, порушуючи принцип свободи договору, закріплений у Цивільному кодексі України, угоди про підготовку фахівців з вищою освітою. Тобто, це інші угоди, і вони всі мають бути звільнені від відпрацювання. На думку МОЗ, цей закон діє лише на тих випускників, які вступають до ВНЗ у 20 17 році. Тобто, закон буде діяти фактично через 8-9 років, коли ці майбутні випускники можуть будуть працевлаштовані після інтернатури. Водночас, випускники інших спеціальностей не зобов'язані відпрацьовувати, що є прямою дискриміницією медиків та порушенням їх права на вільний вибір місця працевлаштування. Свою позицію МОЗ аргументує тим, що випускники минулих років та теперешні студенти вже підписали угоди про підготовку фахівця з вищою освітою, яка є додатком 1 до Наказу № 367, і на них вже поширюються зобов'язання цивільного характеру. Таким чином, МОЗ вважає силу дії угоди вищою за Закон. Крім того, типова угода не відповідає сучасному законодавству, а саме, містить термін "державний сектор народного господарства". Згідно роз'яснень Міністерства юстиції, комунальні заклади (більшість місць працевлаштування ) є комунальним сектором економіки, тому вищезгадана угода не відповідає чинному законодавству та не може бути виконана навіть з боку вищого навчального закладу, який має працевлаштувати випускників у державний сектор народного господарства. Прикінцеві положення Закону зобов'язують Кабінет міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, чого й досі не було зроблено, а Міністерство охорони здоров'я й досі посилається на Порядок працевлаштування випускників, хоча до нього треба було внести зміни Таким чином, так як Ви підписали угоду про відпрацювання ще до набрання сили законом, що скасовує відпрацювання, а зворотньої сили Закон не має, то керівництво закладу буде наполягати на Вашому відпрацюванні. Але враховуюючи вищевикладене та відсутність житла (те, що його не надали Вам) Ви можете звернутись з листом (заявою) про надання дозволу на звільнення Вас без необхідності відпрацювання до відповідного управління охорони здоровя, посилаючись на скасування обовязкового відпрацювання та інші перелічені мною вище обставини.

07.07.20 17:36
Любомир

1.Житло не надали, але для цього треба ж отримати якийсь офіційний папір де буде писати , що не можуть забезпечити житлом.  Як його отримати ?2. Як виглядає лист (заява) про надання дозволу на звільнення без необхідності відпрацювання . Можливо є якийсь зразок ?

07.07.20 18:46

1. это как вариант

2 заява пишется в произвольной форме или могу подготовить официальное заявление - нужна помощь - обращайтесь

07.07.20 19:05
Любомир

В мене в наказі про зарахування в інтернатуру у розділі Підстава зазначно : направлення №353 та заява.Заяву я писав. Направлення я взагалі в очі не бачив. При розподілі в університеті мені видавали направлення, але там був номер 659. Потім я від того направлення відмовився і шукав місце інтернатури сам.Де можна взнати , що це за направлення №353 і чи грає воно якусь роль при звільненні ??

Ответ оплачен: 50 грн.

Добрый день!

По Вашему вопросу сообщаю:

Важен именно факт подписания соглашения с Высшим учебным заведением , на обязательное прохождение интернатуры на протяжении 3 -х лет , если такое соглашение между Вами и университетом имело место быть , то университет имеет законное право требовать от Вас возврата средств за полное обучение и выплаченную стипендию в судебном порядке!

Но если соглашение об отработке 3-х лет между университетом (в лице -ректора) и Вами подписано не было никто не вправе требовать от Вас возврата средств и т.д.

Далее привожу нормы законодательства на языке оригинала(украинский):

Відповідно до п. 6.3 Положення " Про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III-IV рівнів акредитації медичних факультетів університетів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 19.09.1996 № 291" відрахування з інтернатури здійснюється: - за невиконання навчального плану і програми; - за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку; - за пропуск занять (в т.ч. і з поважних причин, якщо лікар (провізор)-інтерн пропустив більше третини занять на кафедрі); - за непрацездатністю, якщо за висновком лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) або медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) визначена непрацездатність лікаря(провізора)-інтерна до роботи лікарем (провізором).

Заробітна плата лікарям (провізорам)-інтернам протягом всього періоду навчання сплачується за рахунок закладів (установ), в які вони зараховані лікарями (провізорами)-інтернами, або закладом (установою), з яким укладено трудовий договір у розмірі, встановленому чинним законодавством (п. 7.3).

Відповідно до частини другої статті 52 Закону України «Про освіту», у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, випускники вищих навчальних закладів, які здобули освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, направляються на роботу і зобов'язані відпрацювати за направленням і в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 22.08.1996 № 992, яка втратила чинність з 07.06.2017, було передбачено, що згідно з угодою випускник зобов'язаний глибоко оволодіти всіма видами професійної діяльності, передбаченими відповідною кваліфікаційною характеристикою, та відпрацювати у замовника не менше трьох років, а вищий навчальний заклад забезпечити відповідні якість та рівень підготовки фахівця з вищою освітою (п. 6).

У разі неприбуття молодого фахівця за направленням або відмови без поважної причини приступити до роботи за призначенням, звільнення його з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни, звільнення за власним бажанням, звільнення із служби за контрактом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, із служби в Національній поліції у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду або рішенням суду про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, через службову невідповідність, у зв’язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку, набуттям громадянства або підданства іншої держави, за порушення дисципліни, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, особою рядового і начальницького складу протягом трьох років випускник зобов'язаний відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати (п. 14).

Пункт 6 Наказу МОЗ № 367від 25.12.1997 передбачає: випускники, які уклали угоду з вищим закладом освіти після зарахування на навчання, а також ті, що почали навчання до 1996 року за державним замовленням без укладення угоди, зобов'язанівідпрацювати за місцем призначення не менше ніж три роки.

Випускник зобов'язаний глибоко оволодіти всіма видами професійної діяльності, передбаченими відповідною кваліфікаційною характеристикою, та відпрацювати у замовника не менше трьох років (п. 13).

У разі, якщо частина друга статті 52 Закону України «Про освіту» була чинна на час вступу студента до університету, та особа добровільно підписала угоду про підготовку фахівця з вищою освітою, погодилась відшкодувати вартість навчання, погодилась на працевлаштування її навчальним закладом, отримала направлення на роботу та навчалась за кошти державного бюджету, то у разі відмови відпрацювати не менше трьох років, заклад освіти може в судовому порядку стягути кошти за навчання.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.03.2019 №753/8546/16-ц.

Стосовно угоди з лікарнею, в якій йдеться про повернення коштів за проходження інтернатури у разі не відпрацювання трьох років, то така угода суперечить чинному законодавству.

Згідно до положень ст. 94 КЗпП України, заробітна плата є винагородою, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно дост. 127 КЗпП України відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

Законодавством передбачена можливість відшкодування витрат, понесених стороною угоди в зв'язку з безпосереднім навчанням спеціаліста, але до цих витрат не відноситься оплата праці самого спеціаліста, так як наряду з процесом навчання під час інтернатури інтерн виконує і обов'язки, покладені на нього трудовим договором, за що і отримує заробітну плату.

Аналогічні висновки встановлені судовими рішеннями у справах № 766/20432/18, № 344/570/19

Конвенція Міжнародної організації праці N 29 "Про примусову чи обов'язкову працю", що набула чинності для України 10 серпня 1956 року, зобов'язує держави не допускати примусової праці. Згідно зі статтею 1 Міжнародної Конвенції "Про скасування примусової праці" N 105, що ратифікована Законом України від 05 жовтня 2000 року N 2021-III, держава зобов'язується скасувати обов'язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми як методу мобілізації і використання робочої сили для потреб економічного розвитку.

Згідно зі ст. 8 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції Україниі повинні відповідати їй. Стаття 53 Конституції України вказує на те, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.

Рішенням Конституційного Суду України від 04.03.2004 року у справі про доступність та безоплатність освіти визначено, що безоплатність вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах необхідно розуміти як можливість здобуття освіти у цих закладах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги. Безоплатність вищої освіти означає, що громадянин має право здобути її відповідно до стандартів вищої освіти без внесення плати в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі в межах обсягу підготовки фахівців для загальносуспільних потреб (державне замовлення). Відповідно дост. 151-2 Конституції України, рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Згідно із нормами статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється.

Право вільно обирати собі роботу чи вид занять є невід'ємним (природним) правом людини.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Тобто підставою для обов'язкового 3-річного відпрацювання випускником-бюджетником, коли його працевлаштовує університет, є угода, укладена між студентом і вишем в особі ректора, яка передбачає обов’язок відпрацювати протягом трьох років та відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати. В цьому разі заклад освіти може в судовому порядку стягнути кошти за навчання.

База проходження інтернатури (лікарня) не має законних підстав вимагати від інтерна укладення трудового договору з обов’язком 3-річного відпрацювання. Заробітна плата, яку отримував інтерн під час проходження інтернатури, не підлягає стягненню у разі звільнення після закінчення інтернатури.

С уважением,

Константин Гончаренко

07.07.20 18:58
Любомир

Я спочатку погодився з розподілом, потім написав заяву на відмову. Знайшов місце проходження інтернатури сам. Головний лікар дав мені гарантійний лист

07.07.20 19:30

Це означає ,що Ви можете взагалі не відпрацьовувати, так як самі шукали роботу і у вас є цьому підтвердження ( довідка яку ви підписали у ВНЗ про відмову) ця довідка підтвердження того ,що університет не зміг вас працевлаштувати ,отже Ви не маєте відпрацьовувати.

Просто подайте заяву про звільнення директору клініки.

Вас повинні звільнити у той же день з видачею трудовоіі книги.

Проте законних підстав вас утримувати клініка не має жодних.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

07.07.20 19:05
Любомир

В мене в наказі про зарахування в інтернатуру у розділі Підстава зазначно : направлення №353 та заява.

Заяву я писав. Направлення я взагалі в очі не бачив. При розподілі в університеті мені видавали направлення, але там був номер 659. Потім я від того направлення відмовився і шукав місце інтернатури сам.Де можна взнати , що це за направлення №353 і чи грає воно якусь роль при звільненні ??

07.07.20 19:27

щодо помилки з направленням це Вам необхідно уточнити у ВНЗ -Комісії з розподілу, щодо направлення 353

Щодо направлення 659 то воно втратило силу , адже є Ваша заява про відмову.

Враховуючи це відпрацьовувати вам не треба, просто направте гарантійний лист до ВНЗ ТА обласний МОЗ РАЗОМ З висновком про проходження інтернатури в тій клініці згідно спеціалізацї по диплому.

З  цієї лікарні Ви можете звільнитись адже направлення 353 ви не підписували, а тому ця лікарня нічого вимагати не може.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 15 грн.

Доброго дня.

Відпрацювання 3-х років було передбачено лише у випадку укладання угоди з ВНЗ (відповідно до чинних на той момент ЗУ "Про освіту" (а саме статті 52) та Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 992).

Типова форма такої угоди наведена в Додатку 1 до пункту 5 Порядку працевлаштування випускників вищих медичних фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом МОЗ України від 25 грудня 1997 р. N 367 (за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98).

Відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку розірвати таку угоду випускник має право з таких причин:

- встановлення інвалідності I або II групи, внаслідок чого випускник не може стати до роботи за місцем призначення;

- встановлення інвалідності I або II групи у дружини (чоловіка) випускника або у одного з його батьків (чи осіб, які їх замінюють);

- якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину віком до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

- у разі проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;

- у разі вступу випускників вищих закладів освіти I-II рівнів акредитації до вищих закладів освіти III-IV рівнів акредитації.

А тому необхідно знати чи укладали Ви таку угоду.

Якщо ні - можете не відпрацьовувати 3 роки, негативних наслідків не буде.

Якщо так, то треба дивитися саму угоду та розуміти чи маєте Ви підстави для її розірвання. Так як університет може подати на Вас до суду у разі невідпрацювання.

Всього доброго!

07.07.20 19:35
Любомир

На скільки я знаю, то таку угоду ми всі підписували при вступі

07.07.20 19:41

Якщо така угода дійсно є, то університет може подати на Вас до суду (інколи цього не роблять або пропускають строки позовної давності).

Так як свій обов'язок по вашому працевлаштуванню університет виконав (надав Вам місце роботи, однак Ви від нього відмовилися).

А тому, відповідно Ви також повинні виконати свій обов'язок по даному договору - відпрацювати не менше 3 років на посаді лікаря-спеціаліаста у державному секторі.

Звичайно примусова праця в Україні заборонена, а тому Ви можете не відпрацьовувати 3 роки. Однак, це буде порушенням угоди з університетом та підставою для подачі судового позову проти Вас.

Всього доброго!

Ответ оплачен: 20 грн.

Добрий день! Закони та інші нормативно-правові акти (в т. ч. акти цивільного законодавтсва - постанови КМУ 992)  не мають зворотньої сили. Після скасування акта, у вас не має більш обов'язку перед державою відпрацювати 3 роки

Колеги правильно зазначили, що при написанні заяви про прийняття на роботу у Вас не виникає обов'язку з відпрацювання трьох років. Ви не є боржником ЗОЗ. Тому що він Вам не освітніх послуг. 

Перед державою (в особі вищого закладу освіти) Ви також не є боржником, тому що працевлаштувались самостійно.

Номер направлення можете уточнити у департаменті охорони здоров'я обласної адміністрації. Зверніться письмово.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ