Украина
category

Облаштування прибудинкової території та місць для паркування авто

Вопрос № 3338
Облаштування прибудинкової території та місць для паркування авто
3 консультации
120 грн.

В новому житловому комплексі  біля будинку на 44 квартири забудовник облаштовує дорогу навколо будинку шириною  3 метра. При цьому місця для паркування авто взагалі відсутні. Прохання пояснити чи правильно це згідно норм ДБН. І які актуальні правила облаштування прибудинкової території для нових багатоквартирних житлових будинків? ( наявність парковок, дитячих майданчиків тощо)

Консультации Советников

Добрий вечір, Альоно!

Дане питання врегульовано наступними нормативно-правовими актами.

Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/417-19#Text):

Стаття 1. Визначення термінів

1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

4) прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій (https://dnaop.com/html/32602/doc-%D0%94%D0%91%D0%9D_%D0%91.2.2-5_2011):

6 БЛАГОУСТРІЙ ПРИБУДИНКОВИХ ТЕРИТОРІЙ 

6.1 На території з колективним користуванням прибудинковою територією (багатоквартирна багатоповерхова забудова) треба передбачати: транспортний проїзд (проїзди), пішохідні комунікації (основні, другорядні), велодоріжки, майданчики (дитячі, спортивні, відпочинку, розміщення контейнерів для збирання побутових відходів, гостьових автостоянок, майданчики для вигулу собак), озеленення території. В усіх місцях перетину пішохідних шляхів з проїздами необхідно влаштовувати плавні переходи для зручності пересування маломобільних груп населення. Висоту бордюрів на краях пішохідних шляхів на ділянці приймають згідно з ДБН В.2.2-17. Біля будинку треба обов’язково розмежувати проїзну та пішохідну частини.

6.2 Проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки на прибудинковій території треба проектувати відповідно до ДБН 360. Трасування внутрішньоквартальних проїздів повинне забезпечувати механізоване прибирання сміття і снігу без "мертвих зон", недоступних для спеціально обладнаних транспортних засобів, що здійснюють механізоване прибирання. Із зовнішнього боку проїздів треба залишати технічну смугу для складування снігу під час його прибирання з проїздів. Використання майданчиків розворотів для зупинки і зберігання транспортних засобів заборонено.

6.3 Обов’язковий перелік елементів благоустрою на прибудинковій території колективного користування повинен включати: тверді види покриття проїзду, різні види покриття майданчиків, елементи сполучення поверхонь, обладнання майданчиків, озеленення, освітлювальне обладнання, урни, обладнання для паркування велосипедів.

6.4 Вимощення по периметру будівель повинне щільно примикати до цоколя будівлі. Похил вимощення повинен бути не менше ніж 1% і не більше ніж 10%. У місцях, недоступних для роботи механізмів, основу під вимощення ущільнюють уручну до зникнення відбитків від ударів трамбівки і припинення переміщень ущільненого матеріалу. Зовнішня кромка вимощення в межах прямолінійних ділянок не повинна мати скривлення по горизонталі і вертикалі більше ніж 0,01 м. Бетонне вимощення за морозостійкістю повинно відповідати вимогам, що пред’являються до дорожнього бетону.

6.5 Озеленення прибудинкової території треба формувати між вимощенням житлового будинку і проїздом (прибудинкові смуги озеленення), між проїздом та зовнішніми межами території: на прибудинкових ділянках – квітники, клумби, рослини, що в’ються, компактні групи кущів, невисоких окремо стоячих дерев; на іншій території – вільні композиції і різноманітні прийоми озеленення. Рекомендується використання декоративних видів зелених насаджень.

6.6 Розміщення майданчиків (дитячих, спортивних, для розміщення контейнерів) на прибудинковій території, що розташована вздовж магістральних вулиць, заборонено.

6.7 Дозволено проектувати огородження як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови. Висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.

ТИПОВІ ПРАВИЛА благоустрою території населеного пункту (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1529-17?lang=ru#Text):

1. Утримання прибудинкової території здійснюється з дотриманням вимог Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207, та ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень».

Для визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків застосовується Національний стандарт України ДСТУ-Н Б Б.2.2-9:2013 «Настанова щодо розподілу територій мікрорайонів (кварталів) для визначення прибудинкових територій багатоквартирної забудови», затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 лютого 2014 року № 56.

2. Благоустрій присадибної ділянки та прилеглої до присадибної ділянки території здійснюється власником або користувачем цієї ділянки. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, укладеного з органом місцевого самоврядування, забезпечувати належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.

3. Організація благоустрою присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством, взяті на облік як безхазяйне майно або передані в комунальну власність як безхазяйне майно, здійснюється органом місцевого самоврядування.

4. Забороняється складати опале листя на прибудинкових територіях, а також поряд з контейнерними майданчиками.

5. Забороняється викидати трупи собак, котів та інших тварин або захоронювати їх у не відведених для цього місцях (контейнерах для сміття, газонах тощо).

6. Дороги, проїзди та проходи до будівель, споруд, пожежних вододжерел, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, обладнання та засобів пожежогасіння мають бути у вільному доступі, утримуватися справними, взимку очищатися від снігу. Забороняється довільно зменшувати нормативну ширину доріг та проїздів.

Всього доброго!

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю:

Якщо у плані будівництва будинку (макеті будівництва ) та договорі з забудовником ,було передбачено ,його обов язок облаштувати місце парковки та дитячий майданчик і інші елементи благоустрою,то Ви можете звернутись письмово до забудовника з вимогою ,забезпечити належний благоустрій територій.

У іншому випадку Ви як співласники можете створити ОСББ та прийнявши відповідне рішення на зборах облаштувати територію будинку ,встановити огорожу,майданчик,парковку і т.д. Ваше право гарантовано ЗУ Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"

З повагою,

Костянтин Гончаренко

07.08.20 12:05
Альона

Нажаль, в договорі не прописано облаштування прибудинкової території. А на сайті забудовника план забудови та облаштування ділянки постійно змінюється.  Чи є в такому випадку якісь державні норми, які чітко зобов'язують забудовника облаштовувати паркомісця та дитячі майданчики?  

07.08.20 13:10

Если в договоре благоустройство не прописан, вряд ли застройщик согласится обустраивать территорию. (Хотя минимально благоустройство прописывают).

В Вашем случае Вы можете собрать инициативную группу не менее 3-х совладельцев квартир и решить вопрос о создании ОСМД или ЖБК в дальнейшем у Вас была возможность решать вопросы благоустройства дома совместно с привлечением специалистов.

На застройщика надежды возлагать не стоит особенной.

согласно ЗУ О жилищно- комунальных услугах , придомовая территория это те об екты которые расположены в 10 квадратных метрах от дома ( включая дорогу во дворе).

Согласно статье 42 Земельного кодекса Украины земельные участки, на которых расположены многоквартирные дома, а также относящиеся к ним здания, сооружения и придомовая территория, находящихся в общей совместной собственности владельцев квартир и нежилых помещений в доме, передаются безвозмездно в собственность или в постоянное пользование совладельцам многоквартирного дома в порядке, установленном Кабинетом Министров Украины.

Что касается земельных участков частной собственности, на которых построены многоквартирные жилые дома, то после окончания их строительства, ввода дома в эксплуатацию и создание ОСМД собственник земельного участка может бесплатно передать участок ОСМД в собственность по договору дарения. Кроме того, землевладелец может добровольно отказаться от права собственности на земельный участок в пользу территориальной общины в порядке, определенном статьей 142 Земельного кодекса Украины. То есть владелец должен обратиться к местным властям с заявлением о добровольном отказе от права собственности на земельный участок в пользу территориальной общины, а уже потом после заключения соглашения о передаче права собственности на земельный участок ОСМД может обратиться в совет о передаче земельного участка бесплатно в собственность или постоянное пользования.

Право собственности или право постоянного пользования подлежит обязательной государственной регистрации в Государственном реестре прав.

Исходя из сказанного можно прийти к выводу о том, что после создания ОСМД и принятия придомовой территории в постоянное пользование , Вы сможете заняться ее обустройством( глава ОСМД должен будет письменно обратиться на имя городского главы Вашего города с заявлением о передачи земли под домом и возле дома в бесплатное пользование или собственность ОСМД( ЕСЛИ ЗЕМЛЯ ОФОРМЛЕНА НА ЗАСТРОЙЩИКА то глава ОСМД обращается письменно к нему с требованием передать землю в коммунальную собственность, после чего на главу города с требованием передать землю в постоянное пользование вашему ОСМД. в решении гор совета о передачи вам земли будет четко указано какой размер территории вам передан. (соответственно на ней вы сможете провести благоустройство и даже огородить забором вашу территорию при наличии согласия совладельцев выраженного протоколом собрания с подписью главы ОСМД и секретаря сборов.

С уважением,

Константин Гончаренко

Ответ оплачен: 120 грн.

- "Нажаль, в договорі не прописано облаштування прибудинкової території. А на сайті забудовника план забудови та облаштування ділянки постійно змінюється. Чи є в такому випадку якісь державні норми, які чітко зобов'язують забудовника облаштовувати паркомісця та дитячі майданчики?"

- Так, є. Я навів їх у своїй попередній відповіді.

ДБН Б.2.2-5:2011. Благоустрій територій (https://dnaop.com/html/32602/doc-%D0%94%D0%91%D0%9...:

6 БЛАГОУСТРІЙ ПРИБУДИНКОВИХ ТЕРИТОРІЙ

6.1 На території з колективним користуванням прибудинковою територією (багатоквартирна багатоповерхова забудова) треба передбачати: транспортний проїзд (проїзди), пішохідні комунікації (основні, другорядні), велодоріжки, майданчики (дитячі, спортивні, відпочинку, розміщення контейнерів для збирання побутових відходів, гостьових автостоянок, майданчики для вигулу собак), озеленення території. В усіх місцях перетину пішохідних шляхів з проїздами необхідно влаштовувати плавні переходи для зручності пересування маломобільних груп населення. Висоту бордюрів на краях пішохідних шляхів на ділянці приймають згідно з ДБН В.2.2-17. Біля будинку треба обов’язково розмежувати проїзну та пішохідну частини.

6.2 Проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки на прибудинковій території треба проектувати відповідно до ДБН 360. Трасування внутрішньоквартальних проїздів повинне забезпечувати механізоване прибирання сміття і снігу без "мертвих зон", недоступних для спеціально обладнаних транспортних засобів, що здійснюють механізоване прибирання. Із зовнішнього боку проїздів треба залишати технічну смугу для складування снігу під час його прибирання з проїздів. Використання майданчиків розворотів для зупинки і зберігання транспортних засобів заборонено.

6.3 Обов’язковий перелік елементів благоустрою на прибудинковій території колективного користування повинен включати: тверді види покриття проїзду, різні види покриття майданчиків, елементи сполучення поверхонь, обладнання майданчиків, озеленення, освітлювальне обладнання, урни, обладнання для паркування велосипедів.

6.4 Вимощення по периметру будівель повинне щільно примикати до цоколя будівлі. Похил вимощення повинен бути не менше ніж 1% і не більше ніж 10%. У місцях, недоступних для роботи механізмів, основу під вимощення ущільнюють уручну до зникнення відбитків від ударів трамбівки і припинення переміщень ущільненого матеріалу. Зовнішня кромка вимощення в межах прямолінійних ділянок не повинна мати скривлення по горизонталі і вертикалі більше ніж 0,01 м. Бетонне вимощення за морозостійкістю повинно відповідати вимогам, що пред’являються до дорожнього бетону.

6.5 Озеленення прибудинкової території треба формувати між вимощенням житлового будинку і проїздом (прибудинкові смуги озеленення), між проїздом та зовнішніми межами території: на прибудинкових ділянках – квітники, клумби, рослини, що в’ються, компактні групи кущів, невисоких окремо стоячих дерев; на іншій території – вільні композиції і різноманітні прийоми озеленення. Рекомендується використання декоративних видів зелених насаджень.

6.6 Розміщення майданчиків (дитячих, спортивних, для розміщення контейнерів) на прибудинковій території, що розташована вздовж магістральних вулиць, заборонено.

6.7 Дозволено проектувати огородження як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови. Висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.

Крім того, Ви можете звернутися в письмовій формі за роз’ясненнями до компанії забудовника та Державної архітектурно-будівельної інспекції України (відповідно до Закону України "Про звернення громадян").

Також Ви можете наполягати на тому, щоб в договір були внесені зміни щодо облаштування прибудинкової території (так як таке облаштування передбачено чинними ДБН).

Всього доброго!

Успіхів Вам!

11.08.20 18:21
Альона

Чи є якість норми по кількості гостьових паркових місць в залежності від кількості квартир у жк/будинку?

11.08.20 19:11

Альоно!

ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій (за посиланням https://dreamdim.ua/wp-content/uploads/2019/07/DBN-B22-12-2019.pdf).

Напишу пункти, які містять потрібну інформацію (тут текст не відображається):

6.1.4;

6.1.7 (в примітці 1 прописано щодо облаштування паркомісць);

6.1.9-6.1.14;

6.1.23-6.1.29.

Що стосується кількості гостьових паркових місць, то в законодавстві дана норма відсутня. Однак, це має бути відображено в проекті новобудови, з яким Вас повинні були б ознайомити.

А тому рекомендую звернутися до забудовника з проханням надати Вам необхідну інформацію по цьому об'кту.

Якщо дана консультація була Вам корисна, буду вдячний за її оплату.

Всього доброго!

11.08.20 19:39
Альона

Дякую за консультацію!

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ