Украина
category

Расширение участка

Вопрос № 3352
Расширение участка
6 консультаций
100 грн.

Здравствуйте!

Подавали заявление на расширение участка по ст.5 ЗУ "про особисте селянське господарство" закон гласит что (Громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства)

Пришел отказ, аргументируя тем что уже использовали свое право на бесплатную приватизацию по ст.121

Подскажите пожалуйста кто прав? Стои ли подавать в суд?

Консультации Советников

Ответ оплачен: 16 грн.

ЗКУ ч. 2 ст. 121:. Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

т.е. если у вас есть уже приватизированный участок, получить можно если получите земельный кусок (пай). это допустим наследство, или выход из юр лица с  получением земельной части.

Фактически право на бесплатную приватизацию вы уже использовали - сколько бы не было приватизировано, право разовое, за приватизацию оно целиком используется.

В вашем случае я  бы даже сказал имеет место коллизия норм. Приватизация проходит один раз по Земельному кодексу, в то же время по закону о сельхозе - можно доприватизировать. Подавать в суд - возможно, имеет ли смысл -  с экономической точки зрения - сомневаюсь. Суд может высказать позицию, что закон о личном сельском хозяйстве является специальным по сравнению с земельным кодексом и имеет высшую силу, но... это если "пан має час та натхнення".

Ответ оплачен: 16 грн.

Добрий вечір, Андрій!

Вважаю, що відмова є незаконною. Пояснюю чому.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам встановлені у ст. 121 ЗКУ. 

Згідно з п. б ч. 1 ст. 121 ЗКУ, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара. Однак, у чинному Земельному кодексі України чітко не встановлено, скільки земельних ділянок має право безоплатно одержати чи скільки разів громадянин України має право подавати клопотання до відповідних органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади для повної реалізації права на безоплатне одержання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель держаної та комунальної власності у межах норми, встановленої у п. б ч. 1 ст. 121 ЗКУ.

В ч. 7 ст. 5 Закону «Про особисте селянське господарство» додатково зазначено, що громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених п. б ч. 1 ст. 121 ЗКУ для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, аналіз наведених норм зазначених законодавчих актів дає підстави для висновку про те, що громадянин України, який отримав безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства меншої площі ніж 2 гектари, є таким, що не повністю реалізував надане йому законом право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. А раз так, то він має право отримати безоплатно у власність принаймні ще одну ділянку з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», яка разом з раніше отриманою ним безоплатно у власність земельною ділянкою з таким же цільовим призначенням не перевищуватиме розмір у 2 гектари.

Враховуючи зазначене, раджу оскаржити відмову виконавчого комітету Могилівської сільської ради шляхом подачі до суду адміністративного позову в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.

Тим паче, судовий збір за такий позов не сплачується. А відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, саме виконавчий комітет Могилівської сільської ради повинен буде доводити в суді законність свого рішення (відмови).

Якщо буде потрібна допомога в підготовці адміністративного позову, пишіть на mailmessage@ukr.net

Всього доброго!

Ответ оплачен: 16 грн.

Доброї ночі!

Погоджуюсь з консультацією В. Данилин. 

В ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) зазначається, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Але в ч.4 ст. 116 ЗК України зазначається, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

В постанові Верховного Суду по справі №308/10004/16-а від 02 квітня 2020 року зазначається: "За змістом частин 1, 3, 4 ст.116 ЗК громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.".

Таким чином, відмова сільської ради щодо надання дозволу на розширення земельної ділянки безоплатно є правомірним.

Але Ви можете розширити земельну ділянку на платній основі, або безкоштовно як описав колега вище, земельна частка(пай).

Щодо розширення земельної ділянки на платній основі. Земельну ділянку можна розширити за допомогою договору купівлі-продажу земельної ділянки, оренди земельної ділянки. 

На земельні ділянки сільськогосподарського призначення діє мораторій.

В ч.1 ст. 131 ЗК України зазначається, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.

Земельну ділянку можна розширити шляхом отримання земельної ділянки за іншим цільовим призначенням відповідно до ст. 121 ЗК України.

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Додаткова індивідуальна консультація (на електронну пошту) платна.

Ответ оплачен: 16 грн.

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю наступне:

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами із земель державної або комунальної власності передбачений Розділом IV Земельного кодексу України.

Перш за все, вам необхідно знайти вільну земельну ділянку, визначитись із цільовим призначенням земельної ділянки та її орієнтовними розмірами.

Земельний Кодекс України ст.121: надає громадянам можливість отримати безоплатно землі наступних розмірів:

 • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
 • для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
 • для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
 • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Законом передбачена одноразова можливість передачі земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм по кожному виду використання. Окремо. Тобто, ви можете приватизувати шість земельних ділянок різного цільового призначення з вищезазначеного переліку.

Для пошуку вільної земельної ділянки ви можете отримати таку інформацію в органах, які уповноважені надавати землі у власність громадян або скористатись Публічною кадастровою картою України (https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta). Там ви отримаєте повну інформацію про земельну ділянку, а саме про право власності та речові права на землю, кадастровий номер земельної ділянки, тип власності, цільове призначення та площу.

Наступним етапом є підготовка клопотання в порядку ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України та подання його:

 • до сільської , селищної, міської ради – щодо земель комунальної власності, які розташовані в межах населеного пункту;
 • до районної державної адміністрації – щодо земель державної власності поза межами населених пунктів;
 • до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) та його територіальних органів – щодо земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів).

Перелік цих органів, їх контактні дані ви можете знайти, перейшовши за посиланням https://land.gov.ua/info/terytorialni-orhany-derzhheokadastru/.

У клопотанні необхідно зазначити цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Також, до клопотання обов’язково додаються:

1. Графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Процес викопіювання графічних матеріалів та їх вартість передбачена Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 та Законом України «Про Державний земельний кадастр». За таку процедуру вам необхідно буде сплатити адміністративний збір у розмірі 63 грн. 06 коп. (станом на 2020 рік).

Деякі інтернет ресурси рекомендують отримувати такий документ саме в органах місцевого самоврядування, однак ви можете зекономити свій час та кошти і отримати такі графічні матеріали, шляхом самостійного викопіювання із Публічної кадастрової карти України, що є належним документом. Дане питання було розглянуто Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду 09 січня 2020 року у справі №812/1264/17 та зазначено «Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з позицією судів попередніх інстанцій, що додані ОСОБА_1 до своєї заяви графічні матеріали (викопіювання), на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, роздруковані із Публічної кадастрової карти України, інформація в якій створена належним суб'єктом, є належним документом із відображенням інформації, яка дає можливість ідентифікувати бажану земельну ділянку на місцевості, та містить прив'язку земельної ділянки до відповідного населеного пункту (Привільська сільська рада Троїцького району Луганської області), площу бажаної земельної ділянки.» Із повним текстом Постанови суду ви можете ознайомитись за посиланням (

2. Погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);

3. У разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства необхідно також подати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Даний перелік додатків до клопотання є вичерпним, зокрема Земельним кодексом України передбачено, що суб’єктами передачі земельних ділянок у власність громадянам забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені ст. 118 Земельного кодексу України.

Після того, як відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування отримав та зареєстрував ваше клопотання, він зобов’язаний розглянути його у місячний строк і надати або відмовити в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підстави для відмови у наданні такого дозволу передбачені ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то ви, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку, маєте право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повинні повідомити відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється землевпорядниками, на підставі укладеного з ними договору. І саме тут, в «безоплатній» процедурі, вам потрібно заплатити певну суму коштів за послуги землевпорядника.

Таким чином, в ст. 118 Земельного кодексу України закріплено право громадянина замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та жодним чином не позбавляє його права на отримання від уповноваженого органу після спливу місячного строку дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні, а також права на судовий захист у випадку неможливості реалізації права на отримання відповідного дозволу (бездіяльності суб'єкта владних повноважень) або відмови у його наданні після спливу місячного строку.

Дана правова позиція викладена в Постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10 липня 2018 року в справі №806/3095/17 та від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75253679, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78626478).

Варто зазначити, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов’язковому погодженню із територіальним органом Держгеокадастру, відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Після погодженого проекту землеустрою його також необхідно затвердити в органах місцевого самоврядування. Така процедура триває протягом двох тижнів з дня отримання погодженого проекту землеустрою. Результатом такого затвердження є прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, що передбачено ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України. Дуже часто органи місцевого самоврядування відмовляють громадянам у передачі земельної ділянки у власність на даній стадії, однак Земельним кодексом України передбачено право що така відмова може бути оскаржена в суді.

4. І останнім кроком для отримання земельної ділянки у власність є реєстрація права власності на земельну ділянку. Для цього вам необхідно звернутись до державного реєстратора в ЦНАП або нотаріуса в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням земельної ділянки.

Для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність із земель державної або комунальної власності, подається:

 • заява на проведення реєстраційних дій;
 • паспорт та ідентифікаційний код;
 • рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність;
 • витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • квитанція про сплату адміністративного збору у розмірі 210 грн. 20 коп. (станом на 2020 рік).

Подати таку заяву ви можете особисто, або через уповноваженого представника.

Строк розгляду заяви державним реєстратором складає 5 робочих днів.

Також державний реєстратор на підставах, визначених в ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» може відмовити у реєстрації права власності на земельну ділянку.

Отже, етапами безоплатного отримання земельної ділянки є:

 • визначення із цільовим призначення, розміром земельної ділянки;
 • подання клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в порядку ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України;
 • отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки/відмову в наданні дозволу.
 • укладання договору із землевпорядниками та замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі, якщо відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування не надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні;
 • повідомлення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про замовлення розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу;
 • погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
 • затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримання рішення про надання земельної ділянки у власність;
 • державна реєстрація права власності на земельну ділянку.
 • у разі відмови органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

  Таку відмову ви маєте право оскаржити до адміністративного суду. При цьому вам необхідно буде сплатити судовий збір та додаткові витрати пов’язані із розглядом справи. Також потрібно враховувати судову практику з аналогічних питань, оскільки на сьогодні суди України можуть тільки зобов'язати відповідні органи повторно розглянути клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а не зобов’язати надати такий дозвіл».

  Звісно , якщо у Вас є бажання то ви маєте право подати до суду заяву, аргументуючи , що ЗУ "Про особисті селянські(фермерські) господарства має вищу юридичну силу перед Земельним Кодексом України та просити вирішити питання з можливістю розширення проте це значно трудомістка та тривала процедура і вимагає фінансової підтримки.

  Рішення приймати Вам!

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  Ответ оплачен: 16 грн.

  Здоров'я! Як буде можливість, зателефонуйте мені на вказані номери телефонів, я розповім Вам про деякі варіанти отримання ділянки у власність, але мені треба знати деякі нюанси, уточнення... Телефонувати, бажано, завтра, з 12-13! Щоб, ми мали змогу поспілкуватися без поспіху та всебічно.

  Ответ оплачен: 16 грн.

  Добрый день!

  Владимир Данилин предоставил Вам совершенно верную консультацию. Добавлять особо то и нечего.

  Можно еще порыться в судебной практике, чтоб понимать на сколько велики Ваши шансы в суде. Однако, как указал коллега, экономическая и временная стороны вопроса не особо будут выгодны.

  В нашем государстве земельные вопросы решаются крайне тяжело и даже получить клочок земли два на два, грубо говоря, крайне тяжело и неприятно в процессе.

  Сами с семьей сейчас боремся за то, что положено нам по закону, однако, находят любые отговорки и отписки.

  Если хотите, могу проверить судебную практику и заняться Вашим вопросом более детально.

  Обращайтесь в индивидуальном порядке. Стоимость индивидуальной работы выше заявленной. 

  Похожие вопросы

  Реклама
  Мой ответ