Украина
category

Использование не лицензионного ПО

Вопрос № 336
Использование не лицензионного ПО
3 консультации
Бесплатно

Здравствуйте. Меня интересует вопрос: как обстоит дело с наказанием физических и юридических лиц за использование не лицензионного (пиратского) программного обеспечения на своих персональных компьютерах? Насколько важен этот вопрос как для отдельного человека, так и для, минимум, малой организации? Когда люди привлекаются к ответственности и кто ответственный в Украине по этому вопросу вообще?

Консультации Советников

Згідно з ч.3 ст.426 Цивільного кодексу України використання об’єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право вирішувати використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Органи, уповноважені здійснювати контроль за правомірністю використання ПЗ:

1. Державна служба інтелектуальної власності

2. Правом контролювати правомірність використання програмного забезпечення у структурі органів внутрішніх справ наділено підрозділи Державної служби з боротьби з економічною злочинністю МВС(ДСБЕЗ).

3. Ініціювати притягнення до відповідальності мають право й податківці, якщо вони звернуть увагу на законність використання ПЗ при здійсненні звичайних перевірок. У разі виявлення порушень законодавства вони на підставі ст.255 КУпАП можуть складати протоколи про адмінправопорушення або звернутися до органів внутрішніх справ із заявою про виявлення ознак злочину.

Щодо відповідальності за незаконне використання ПЗ:

  • Цивільно-правову відповідальність – згідно ст.431 ЦК і ст.52 Закону України «Про авторське право та суміжні права»;
  • Так, стаття 431 ЦК установлює, що порушення права інтелектуальної власності тягне за собою відповідальність, установлену ЦК, іншими законами або договором.

    Відповідно до ст. 432 ЦК і ст. 52 Закону Про авторське право та суміжні права» правовласник може ініціювати притягнення порушника до відповідальності та звернутися до суду з відповідним позовом.

    Тому будь-якого користувача, який установив (записав) і використовує програмне забезпечення без дозволу правовласника, можна притягнути до цивільної відповідальності.

    Під цивільною відповідальністю ст. 52 Закону Про авторське право та суміжні права» має на увазі:

    • відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
    • відшкодування збитків (матеріального збитку), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником унаслідок порушення ним авторського права та (або) суміжних прав, або виплату компенсацій.
  • Адміністративну – згідно зі ст. 51-2 КУпАП;
  • Згідно зі ст. 51-2 КУпАП незаконне використання комп’ютерної програми тягне за собою накладення штрафу від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції, устаткування і матеріалів, призначених для її виготовлення.

  • Кримінальну – згідно зі ст. 176 Кримінального кодексу України.
  • Згідно з ч.1 ст.176 КК за умисне незаконне відтворення та розповсюдження комп’ютерних програм і баз даних, їх незаконне тиражування та розповсюдження передбачено кримінальну відповідальність, якщо в результаті таких дій завдано матеріальну шкоду у значному розмірі.

    Як мінімальне покарання передбачено штраф від 200 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк, з конфіскацією та знищенням матеріальних носіїв комп’ютерних програм, баз даних.

    22.02.17 08:04
    Антон
    Антон

    И что, у нас работает эта система или только на бумаге всё?

    Не только на бумаге, если правообладатель выявит нелицензионное использование программного обеспечения, он может инициировать уголовное производство по ст. 176 Уголовного кодекса и тогда правоохранительные органы могут нагрянуть к вам с обыском. Это в том случае, если вы получаете серьезную прибыль от использования нелицензионного ПО. Отвечать будет директор предприятия, которое использует компьютеры с таким ПО.

    На практике думаю, что такое маловероятно, поэтому если вы не зарабатываете миллионы на этом ПО, бояться в принципе нечего. По крайней мере, перед тем как обращаться в полицию, правообладатели, как правило, связываются с нарушителями и просят прекратить использование программы или приобрести лицензию. Так что если вы ничего о правообладателей не получали, значит они, скорее всего, даже и не в курсе о нарушении их прав.

    На практике может быть такое. 

    Любой человек за 100 долларов, полученных, например, от Вашего конкурента, или от специально нанятых правообладателями ПО лиц, идет в полицию и пишет заявление, что ему известно о факте уголовного преступления - использования не лицензионного ПО и зарабатывания на этом миллионов.

    Возбуждается уголовное дело, берется в суде определение, приходит следователь и изымает все компьютеры в качестве доказательств.

    Дальнейшее развитие событий зависит очень много от чего. 

    Но если ПО действительно окажется не лицензионное и это выясниться в процессе расследования - будет ответственность, описанная уже здесь моими коллегами.

    16.03.17 15:39
    Антон
    Антон

    А разве не нужно предоставлять заявляющему о нарушении прав использования ПО доказательства в полиции?

    16.03.17 15:50

    Заявления будет вполне достаточно. Нормативная мотивация сего есть в законе (Уголовно-процессуальный кодекс).

    Похожие вопросы

    Реклама
    Мой ответ