Ответ оплачен: 130 грн.
Доброго дня, Олено!
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n2569):
Стаття 489. Правова охорона комерційного найменування
1. Правова охорона надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності.
2. Право інтелектуальної власності на комерційне найменування є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки.
3. Відомості про комерційне найменування можуть вноситися до реєстрів, порядок ведення яких встановлюється законом.
4. Особи можуть мати однакові комерційні найменування, якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють та (або) реалізовують, та послуг, які ними надаються.
Стаття 490. Майнові права інтелектуальної власності на комерційне найменування
1. Майновими правами інтелектуальної власності на комерційне найменування є:
1) право на використання комерційного найменування;
2) право перешкоджати іншим особам неправомірно використовувати комерційне найменування, в тому числі забороняти таке використання;
3) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
2. Майнові права інтелектуальної власності на комерційне найменування передаються іншій особі лише разом з цілісним майновим комплексом особи, якій ці права належать, або його відповідною частиною.
ВГСУ у своєму оглядовому листі від 28.02.2017 р. № 01-06/521 «Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства про захист прав на об’єкти інтелектуальної власності» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v_521600-17#Text) зазначив, що фірмовим (комерційним) найменуванням є назва, якою юридична особа або громадянин-підприємець позначають себе на ринку і яка використовується для їх ідентифікації в господарських (комерційних) відносинах. Фактично суди ототожнюють комерційне і фірмове найменування.
Отже, право інтелектуальної власності на комерційне найменування виникає з моменту першого використання та охороняється без обов’язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки. Першим використанням можуть бути: держреєстрація ЮО або ФОП; згадки в рахунках, накладних, технічних умовах, рекламі, патентах, при реєстрації доменного імені тощо.
А тому те, що інший суб'єкт господарювання використовує у своїй рекламі ваше комерційне найменування (без вашого дозволу), є порушенням ваших прав інтелектуальної власності, яке завдає шкоди вашим майновим інтересам.
Враховуючи зазначене, Ви маєте право надіслати такому порушнику претензію з вимогою негайно припинити використання вашого комерційного найменування, а в разі отримання відмови - звернутися до суду за захистом своїх прав.
Крім того, відповідно до статті 4 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/236/96-%D0%B2%D1%80#Text) неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування без дозволу (згоди) суб'єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб'єкта господарювання (на що також варто посилатися в претензії вашому недобросовісному конкуренту).
Стаття 21 цього ж Закону передбачає штраф за таке порушення у розмірі до 5% доходу (виручки) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф, або до 170 тис. грн., якщо доходу (виручки) немає або суб’єкт господарювання не надав такі відомості. Ще один наслідок — зобов’язання припинити порушення та можливість у подальшому в судовому порядку відшкодування завданої шкоди.
До відповідальності притягує відповідний орган АМКУ. На порушення він може звернути увагу як сам, так і за заявою інших осіб. Тобто, якщо ваш конкурент використовує ваше комерційне найменування, то Ви можете звернутись протягом 6 місяців (з моменту, коли вам стало відомо про порушення) до АМКУ із заявою про захист від недобросовісної конкуренції. За таке звернення плата не стягується.
Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога!
Всього доброго!