Украина
category

Перенесення ЛЕП

Вопрос № 3430
Перенесення ЛЕП
3 консультации
50 грн.

 Доброго дня! Працівники РЕМ перенесли опори ЛЕП під межу моєї приватизованої ділянки. Тепер проводи частково проходять над моєю ділянкою. Крім того для охоронної зони ЛЕП вони позрізували частини моїх дерев. Чи мали вони право робити це без погодження зі мною? Які мої дії? Дякую!

Консультации Советников

Ответ оплачен: 16 грн.

Доброго дня!

Повідомляю наступне:

Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму, відповідно до пунку 5 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 №209 (далі - Правила) відводяться земельні ділянки, встановлюються охоронні зони електричних мереж, мінімально допустимі відстані від електричних мереж до будинків (!), споруд, дерев, а також від проводів повітряних ліній електропередачі (далі - ПЛ) до земельної і водної поверхні, прокладаються просіки в лісних масивах і зелених насадженнях.

Охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони ліній від крайніх проводів при невідхиленому їх положенні на відстань:

- 2 метрів - до 1 кВ

- 10 метрів - до 20 кВ

- 15 метрів - 35 кВ

- 20 метрів - 110 кВ

- 25 метрів - 150, 220 кВ

- 30 метрів - 330, 400, 500, +(-)400 кВ

- 40 метрів - 750 кВ;

Згідно з пунктів 8, 9 Правил в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв забороняється виконувати будь - які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

-перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підмикання до електричних мереж;

-накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі і електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;

-будувати житлові, громадські та дачні будинки (!);

-розпалювати вогнища;

-запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;

-саджати дерева та інші багаторічні насадження;

-влаштовувати будь-які звалища, складати добрива, корми, солому, дрова, інші матеріали (!);

-розташовувати автозаправні станції або інші сховища паливно-мастильних матеріалів;

-влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;

-здійснювати зупинки усіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище;

-виконувати в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали.

Крім того, в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди відповідного обленерго, а також без присутності представника енергопідприємства забороняється:

-будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд;

-здійснення усіх видів вантажно-розвантажувальпих, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубання дерев, розташування загонів для худоби;

-проїзд та виконання робіт в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин і механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра;

-виконання в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі земляних робіт на глибині понад 0,3 метра, на орних землях - на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання ґрунту;

- риболовля, збирання рослин, влаштування водопою в охоронних зонах підводних кабельних ліній електропередачі.

Отже, під лініями електропередач знаходитись небезпечно.

Жити під ними категорично не рекомендовано.

Що стосується переміщення опори, яка тримає кабелі високої напруги над дахом Вашого будинку, то тут все залежить від того, що було збудовано раніше - будинок чи прокладено лінію, а також те, чи допущено порушення охоронні зони електричних мереж, тобто чи знаходиться Ваш будинок в охоронній зоні електричних мереж, яка у Вашому випадку, становить 2 метри по обидва боки від крайніх проводів.

У будь якому випадку переміщення можливе у двох випадках:

-добровільному;

-примусовому.

Для добровільного Вам належить звернутись до відповідного обленерго з заявою про перенесення.

Для примусового Вам належить звернутись з позовною заявою до суду. Якщо ж судом буде встановлено, що лінія електропередач встановлена з порушеннями, то суд може зобов'язати усунути порушення.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

26.11.20 09:01
Тарас

Добрий день! Я хотів уточнити наступну річ. Ділянка приватизована раніше. Проводи проходять не над будинком, а над моєю ділянкою. І чи працівники РЕМу були зобов'язані погоджувати зі мною план ЛЕП?

26.11.20 10:45

враховуючи,що земельна ділянка приватизована,вона є Вашою приватною власністю. Тому енергетики мали узгодити план розміщення мереж і повідомити Вам про факт ііх розміщення.

Рекомендую розпочати діалог з енергетиками,щодо добровільного переміщення мереж.(листування краще вести письмово аби потім мати докази для судового процесу.

Узгодження з Вами,як власником є необхідною умовою!

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 16 грн.

Здоров'я! Погодження з Вами (та отримання Вашого письмового дозволу) є обов'язковою умовою для розміщення ЛЕП над Вашою ділянкою! 

Ваші дії: перш за все, щоб справа прийняла ранг офіційної, треба звернутися до поліції! Потім, треба звернутися до прокуратури, з відповідною заявою, щоб перевірили законність дій робітників при встановленні ЛЕП!

Паралельно з цим, погоджуюся з колегою, треба вести листування з керівництвом організації якій належить ця лінія!

Ви також, можете звернутися до центру безкоштовної правової допомоги, який знаходиться найближче до Вас, і отримати допомогу зі свого питання!

Ответ оплачен: 16 грн.

Доброго дня, Тарасе!

На жаль, вирішити дану справу на вашу користь не вийде (це підтверджується не лише нормами чинного законодавства, але й судовою практикою). 

Закон України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2480-17#Text):

Стаття 18. Спеціальні зони об'єктів енергетики

Для забезпечення надійної експлуатації та охорони енергогенеруючих об'єктів і об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а також безпеки населення і охорони навколишнього природного середовища встановлюються спеціальні зони об'єктів енергетики:

санітарно-захисні зони атомних електростанцій;

зони спостереження атомних електростанцій;

охоронні зони об'єктів енергетики;

санітарно-захисні зони об'єктів енергетики;

охоронні зони магістральних теплових мереж.

Земельні ділянки в межах спеціальних зон об'єктів енергетики не вилучаються (викупляються) у власників чи користувачів земельних ділянок, а використовуються з обмеженнями (крім випадків, коли встановлення спеціальних зон призводить до неможливості використання земельних ділянок за цільовим призначенням).

У разі якщо встановлення спеціальних зон об'єктів енергетики призводить до неможливості раціонального використання земельної ділянки за цільовим призначенням, власник чи користувач земельної ділянки має право вимагати вилучення (викупу) всієї земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а орендар такої земельної ділянки має право вимагати в односторонньому порядку розірвання договору оренди земельної ділянки та відшкодування завданих цим збитків.

Стаття 32. Обмеження на використання земель у спеціальних зонах об'єктів енергетики

В охоронних зонах кабельних ліній електропередачі власникам і користувачам земельних ділянок, фізичним і юридичним особам забороняється:

нок, фізичним і юридичним особам забороняється:

саджати дерева та кущі;

зводити будинки, споруди будь-якого призначення;

виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад п'ять тонн;

зливати їдкі і такі, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали;

кидати якорі, проходити із закинутими якорями, ланцюгами, лотами, волокушами і тралами (в охоронних зонах підводних кабельних ліній електропередачі).

Правилами охорони електричних мереж, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року № 209 (далі - Правила), передбачено, що охоронні зони електричних мереж встановлюютьсяза периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 метрів від огорожі або споруди.

Відповідно до п.2 Правил для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи:

- відводяться земельні ділянки;

- встановлюються охоронні зони;

- визначаються мінімально допустимі відстані.

Згідно з п. 4 Правили у межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими цими Правилами.

Тобто, обмеження у користуванні земельною ділянкою визначені на законодавчому рівні.

Судові рішення:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/91702391

https://reyestr.court.gov.ua/Review/88641516

https://reyestr.court.gov.ua/Review/88187649

Всього доброго!

Успіхів Вам!

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ