Украина
category

Спадщина

Вопрос № 3469
Спадщина
10 консультаций
120 грн.

Доброго дня.

06.01.2021 у мене помер рідний батько. З ним я не проживала з 3-ох річного віку. Хоча ми спілкувалися

Іншої сім'ї чи дітей у нього не має.

Після його смерті у нього залишилось певне майно, це трактор та близько 10 г. поля 

У нього є 2 рідних брати і в одного з братів всі документи.

На що я можу претендувати на рахунок спадщини?

Консультации Советников

Ответ оплачен: 12 грн.

Доброго дня. Спочатку треба перевірити чи є заповіт від імені вашого батька на користь когось з родичів (братів наприклад) або інших осіб.

Для цього вам потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем реєстрації вашого батька. З собою треба мати свідоцтво про смерть батька, ваше свідоцтво про народження, де він записаний батьком, ваш паспорт і код.

Якщо заповіт є - то спадкує той хто вказаний у заповіті.

Якщо заповіту немає, то йде спадкування за законом. 

Таке спадкування за законом йде по чергам.

Ви, як донька, входите до першої черги (ст. 1261 Цивільного кодексу).

Брати вашого батька - до другої черги (стаття 1262 Цивільного кодексу). 

В такому випадку брати вашого батька зможуть претендувати на майно тільки тоді, коли ви відмовитесь від спадщини або в 6-шестимісячний строк з моменту смерті вашого батька не подасте нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Тобто, якщо немає заповіту - то право на спадщину маєте тільки ви.

Ответ оплачен: 12 грн.

Если  Ваш отец не оставил завещания и у него умерли родители - то на все . 

Обратитесь к нотариусу  С заявлением  принятии наследства до 6 мес со дня смерти

Ответ оплачен: 12 грн.

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю наступне:

Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України , спадкування може проходити , як за заповітом так і за законом(якщо не має заповіту), спадкоемцями можуть бути особи , які перебували у родинних відносинах з спадкодавцем та спільно проживали або вели господарство, також діти спадкодавця ( які були народжені після його смерті, але зачаті за життя спадкодавця.).

Майно померлого підлягає поділу наступним чином:

Діти --- батьки --- дружина (з якою укладено шлюб) у рівних частинах.

Необхідно у термін 6- ти місяців подати заяву нотаріусу про прийнняття спадщини за місцем знаходження майна померлого.( перелік документів надає нотаріус , які необхідно зібрати для оформлення)

Розмір державного збору за нотаріальні послуги Вам обрахує конкретний нотаріус.

Експертну оцінку робить суб єкт оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат - оцінку замовляють спадкоемці самостійно( якщо в складі майна є об єкти цінностей та антикваріату.) ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України". За результатами оцінки необхідно сплатити податок державі за окремі предмети та подати декларацію про майновий стан та доходи до ДФС за місцем реєстрації в якій серед іншого зазначити про отримання майна у спадок.

У Вашому випадку оцінка майна є необов язковою.(якщо немає антикваріату)

Що треба зробити для того, щоб прийняти спадщину:

Потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання та знаходження майна спадкодавця (батька) в Україні із заявою про прийняття спадщини із доданими документами (ст. 1269 ЦК України), до яких відносяться:

 • 1) паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
 • 2) свідоцтво про смерть спадкодавця;
 • 3) заповіт, якщо такий є;
 • 4) якщо Ви вступаєте у спадок за Законом, потрібно взяти документ, що підтверджує родинні відносини зі спадкодавцем: це може бути свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і так далі;
 • 5) також потрібна довідка з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті.
 • 6) правовстановлюючі документи на все майно, про яке вам відомо, що воно буде успадковане.
 • Щодо правовстановлюючих документів, то бажано принести їх одразу, оскільки на їх основі нотаріусом робляться запити до державних органів: стосовно земельної ділянки – до Держземагентства – вони нададуть витяг з державного земельного кадастру (якщо ж акт на землю у вас старого зразка, то будуть робити нову документацію, оформлювати кадастровий номер, що займе певний час та потребуватиме додаткових витрат); будинок/квартира – БТІ – 2 довідки: хто власник і що немає самочинного будівництва; автомобіль – МРЕО (нині – сервісний центр МВС) – чи не в угоні (не викрадено); майнові паї – СільРада – довідка про суму, що належить до виплати; вклад у банку – Банк і т.д.

Більш детально щодо документів, необхідних для відкриття спадкової справи, краще звернутись до нотаріуса безпосередньо.

Строк подання заяви та відповідних документів, як вже було зазначено, - 6 місяців з моменту смерті батька, але рекомендується не відтягувати.

Що потрібно платити за отримання спадщини:

По суті, потрібно заплатити лише за послуги нотаріуса, мито, за додаткові послуги. Ціна в приватних нотаріусів визначається індивідуально, тому наперед сказати ціну, скільки Вам буде потрібно заплатити неможливо. Це буде залежати від нотаріуса та необхідності вчинення різних дій, в т.ч. технічного характеру, ним для оформлення спадщини.

Щодо отримання пенсійних виплат спадкодавця:

Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера особа по­дає до органу Пенсійного фонду України, в якому помер­лий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала по­мерлому пенсіонерові й зали­шилася недоотриманою, під­лягає виплаті членам його сім'ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утри­манні, незалежно від того, чи проживали вони разом із по­мерлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім'ї подають у Фонд заяви та надають не­обхідні документи.

Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім'ї по­мерлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то не­обхідно підтвердити факт спільного проживання з по­мерлим на час його смерті.

Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна пода­вати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.

Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.

Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідо­цтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спіль­не проживання надавати у Фонд не потрібно.

Процедура отримання недоотриманої пенсії

Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.

Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду. Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування. Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.

Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

У разі відсутності членів родини або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України

Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:

 • відповідна заява.
 • паспорт заявника,
 • свідоцтво про смерть,
 • документи, що підтверджують родинні стосунки,
 • документи про спільне проживання разом з померлим.

Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.

Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.

Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.

Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії діляться між заявниками порівну.

Недоотримана пенсія може виплачуватися за довіреністю.

Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України. Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.

Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до спливу 6 місяців з дня смерті пенсіонера.

Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.

Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера як спадщини

Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із пенсіонером на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії їм необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.

Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Відповідно до статті 9–1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок необхідно не пізніше 6 місяців із дня смерті особи. Після вступу в спадщину й на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці зможуть отримати недоотриману пенсію померлої особи.

Вартість оформлення недоотриманої пенсіїОтримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України повністю безкоштовне.

Щодо отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера, як спадщини, залежить від того у якого нотаріуса приватного чи державного буде відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа відкрита у державного нотаріуса, за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума в розмірі 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, відповідно до Декрету КМУ України «Про державне мито». Але можливі додаткові витрати на проведення нотаріальних дій (поштові витрати і т.д.). Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій стягують плату розмір якої визначається за домовленістю сторін, але не менше від розміру ставок державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії, відповідно до Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762/98 9 «Про впорядкування справляння плати за навчання нотаріальних дій» .

Якщо нотаріус встановить , що заповіт складався померлим, майно отримає зазначена у ньому особа , в такому разі Ви зможете претендувати лише на майно , яке не включено в заповіт за законом, якщо воно було.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 12 грн.

Спробую відповісти максимально просто. Ви є спадкоємцем першої черги за законом. Про наявність або відсутність заповіту, наскільки зрозуміло з Вашого повідомлення, Вам не відомо. Заповіт може містити різний текст. Можна заповідати все майно, або конкретно визначене майно. Вам потрібно звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини (місце, де помер Ваш батько) протягом 6 місяців з моменту його смерті. При цьому Ви маєте знати, що той, хто отримує спадок, спадкує і борги спадкодавця в розмірі, що не перевищує розмір спадку. Тож, якшо у Вашого батька були істотні кредити, При оформленні спадку на Вас, Ви будуте зобов‘язані їх сплачувати. 

Ответ оплачен: 12 грн.

Здоровья! Советую Вам, не терять времени и как можно скорее, обратиться к нотариусу! С соответствующим заявлением, установленного образца, который Вам предоставят у нотариуса и помогут заполнить! И, после этого, вы в скором времени, будете владеть полной картиной происходящего! А именно, наличием или отсутствием завещания, количеством наследства, наследников подавших заявление на наследство, и т.д. и т.п.

И уже имея полную информацию, Вы сможете получить исчерпывающую консультацию! Даже, у нотариуса! А, у нас, по желанию, сможете эту информацию, проверить!

Ответ оплачен: 12 грн.

"На що я можу претендувати на рахунок спадщини?"

Якщо немає заповіту - за загальним принципом на всю спадщину

Ответ оплачен: 12 грн.

Доброго дня! Дізнайтесь чи був заповіт у вашого батька, звернувшись до нотаріуса за місцем реєстрації батька.

Якщо заповіту немає то ви як донька є спадкоємицею першої черги. Брати вашого батька спадкоємці другої черги.

Тому ви маєте право на спадкування всього майна, якщо не відмовитесь від цього або не пропустите строк 6 місяців для прийняття спадщини. 

Ответ оплачен: 12 грн.

Добрий вечір!

Погоджуюсь з консультаціями колег.

Відповідно до частини (ч.) 1 статті (ст.) 1223 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч.2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1-6 ст. 1224 ЦК України, не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя.

Положення абзацу першого цієї частини не застосовується до особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом.

Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.

За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

Відповідно до ч.1 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ч.2 ст. 1235 ЦК України, заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

Відповідно до ч.1 ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до ч.1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ч.2 ст. 1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Відповідно до ч.1 ст. 1278 ЦК України, частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

Відповідно до ч.2 ст. 1278 ЦК України, кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.

Відповідно до ст. 1302 ЦК України, за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Відповідно до ст. 1304 ЦК України, спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, якщо відсутній заповіт, тоді здійснюється спадкування за законом.Необхідно також враховувати чи відсутній спадковий договір, оскільки майно зазначене у ньому не успадковується. 

З описаної Вами ситуації Ви відноситесь до першої черги спадкування за законом. Проте, окрім Вас право на спадкування мають також і батьки Вашого батька. Рідні брати Вашого батька відносяться до 2 черги спадкування, тому вони прийматимуть спадщину після Вас і батьків Вашого батька, якщо Ви відмовитесь від спадщини.

Частки спадкоємців є рівними. Тому все залежить від кількості осіб першої черги. Можливо Ви все успадкуєте, можливо 1/2 частини, а можливо 1/3 частину. Конкретну частину спадщини, що Ви можете отримати може лише нотаріус, що буде вести Вашу спадкову справу. Головне не пропустити 6 місячний термін для подання заяви на спадкування. Окрім майна Вашого батька Ви можете успадкувати і його борги (якщо такі існують, але не більше Вашої частки спадщини).

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Ответ оплачен: 12 грн.

Доброго вечора!

1) У нього є 2 рідних брати і в одного з братів всі документи - маєте на увазі документи на майно?

2) У разі відсутності заповіту відбувається спадкування за законом.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Отже, у разі спадкування за законом ваша частка у спадщині залежатиме від кількості спадкоємців першої черги.

3) Враховуйте, що заяву про прийняття спадщини необхідно подати нотаріусу в строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (смерті вашого батька).

Всього доброго!

Ответ оплачен: 12 грн.

Доброго дня!

Ви є спадкоємцем першої черги.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця.

Отже, якщо немає заповіту, то все майно батька спадкуєте Ви.

Спілкувались ви з батьком чи ні - немає значення для отримання спадщини.

Отже, ви є спадкоємцем за законом 1 черги. Якщо ви відмовитись від спадщини, то брати будуть спадкоємцями.

Вам необхідно звернутися до нотаріуса протягом 6 місяців з дня смерті батька та відкрити спадкову справу. 

Що стосується відсутності у вас документів, то ви можете отримати дублікати необхідних документів у відповідних органах.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ