Украина
category

Должен ли застройщик оплачивать за обслуживание дома?

Вопрос № 3582
Должен ли застройщик оплачивать за обслуживание дома?
4 консультации
120 грн.

должен ли застройщик оплачивать управляющей компании за сожержание дома и в каком размере? Дом введен в эксплуатацию.

Консультации Советников

Добрый день,

После ввода дома в эксплуатацию начинается отдельная жизнь данной недвижимости и у застройщиков нередко возникают проблемы, связанные с так называемым передачей объекта на баланс обслуживающего предприятия.

Ведение дома в эксплуатацию связано не только с заселением инвесторов-владельцев квартир, а также по определению организации, которая будет обеспечивать надлежащее содержание дома и придомовой территории, а также предоставлять необходимый перечень коммунальных услуг.

В будущем, в соответствии со ст. 19 Закона Украины «О финансово-кредитных механизмах и управлении имуществом при строительстве жилья и операциях с недвижимостью" от 19.06.2003 года  в течение 120 дней с момента ввода дома в эксплуатацию, застройщик обязан передать объединению совладельцев дома или владельцу, или эксплуатирующей организации вместе с необходимой технической документацией, этот дом в эксплуатацию. А кто и в каком порядке будет эксплуатировать дом к образованию ОСМД?

В соответствии со ст. 30, 31 Закона Украины «О местном самоуправлении в Украине» исполнительный орган соответствующего совета, где расположен новый дом, к образованию владельцами квартир ОСМД должен назначить эксплуатирующую организацию (управляющую компанию).

Независимо от назначения такой организации, следует помнить, что какой бы она ни была, на предоставление жилищно-коммунальных услуг необходимо будет заключить с ней договор о предоставлении этих услуг, который должен соответствовать типовому договору, утвержденному Постановлением Кабинета Министров Украины от 05.09.2018 р. № 712«Об утверждении Правил предоставления услуги по управлению многоквартирным домом и Типового договора о предоставлении услуги по управлению многоквартирным домом». Объем и качество коммунальных услуг, определен и должен соответствовать Постановлению Кабинета Министров Украины «Об утверждении Правил предоставления услуг по централизованному отоплению, поставке холодной и горячей воды и водоотводу и типового договора о предоставлении услуг по централизованному отоплению, поставке холодной и горячей воды и водоотводу» от 21 июля 2005 № 630 (в редакции от 26.12.2019).

После передачи дома эксплуатирующей организации (управляющей компании) застройщик не обязан оплачивать управляющей компании за содержание дома.

Доброго дня!

Стосовно вашого питання можу повідомити наступне

Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює обов'язок замовника будівництва передати побудований та підключений до інженерних мереж житловий будинок управляючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію.

До 2018 року на підставі цієї норми забудовники передавали будинок в обслуговування своїй управляючій компанії, яка набувала легітимності з моменту, коли орган місцевого самоврядування затверджував їй тариф.

З 10 червня 2018 року органи місцевого самоврядування втратили повноваження щодо затвердження тарифів на послугу з утримання багатоквартирних будинків, адже з цього часу було введено в дію норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги», які остаточно змінили правила у сфері управління будинками. Тепер, якщо управляюча компанія хоче забезпечувати утримання будинку вона має домовитися з його співвласниками, які мають обрати її управителем, затвердити умови договору з нею та ціну її послуг. Тобто, тепер ніхто не має права нав’язати будинку управляючу компанію, її можуть визначити тільки співвласники.

Отже, після того, як будинок введено в експлуатацію, забудовник не повинен сплачувати за обслуговування будинку, оскільки повинні бути укладені договори з співвласниками.

Договір між управителем та співвласниками має відповідати типовому договору, затвердженому Кабінетом Міністрів України. У ньому визначені загальні правила надання послуг з управління будинком та оплати за них, а також права та обов’язки співвласників будинку та управителя. Поняття «типовий договір» означає, що саме цей текст має братися за основу під час укладення договору між співвласниками та управителем. Проте, у нього можна внести зміни у межах, передбачених законодавством.

Договір між управителем та співвласниками — це основний документ, де мають бути визначені всі нюанси надання послуг з управління конкретним багатоквартирним будинком. Управитель та співвласники є сторонами цього договору, і мають домовлятися про його умови. Під час передачі будинку в управління критично важливо визначити, як управитель у подальшому буде комунікувати зі співвласниками, як та за яких умов він може змінювати ціну на свої послуги.

Стосовно тарифу, то він визначається на зборах співвласників, по якому будуть працювати з мешканцями: визначається розмір квартирної плати, оплата аварійної служби, обслуговування ліфтів, тощо. Це все обговорюється і наводяться конкретні цифри, і люди знають, який розмір квартплати буде в майбутньому.

Згідно з теперішнім законодавством, а саме згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги» і Законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» — без згоди мешканців тариф ніхто не піднімає.

Якщо у Вас є додаткові питання звертайтесь

Успіхів Вам!

Доброго дня!

Згідно з ч. 18 ст. 6 Закону про ОСББ колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення ОСББ, повинні передати ОСББ примірник:

— технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок;

— документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнятий в експлуатацію;

— технічного паспорта;

— планів інженерних мереж.

Для передачі документів законом відведено три місяці з дня державної реєстрації об’єднання

Детальніший перелік документів, які мають бути передані ОСББ, можна знайти в п. 1.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань ЖКГ від 17.05.2005 р. № 76. У ньому наведений перелік технічної документації постійного зберігання, який включає:

— технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок;

— проектно-кошторисну документацію зі схемами облаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо;

— акти державної комісії про приймання житлового будинку в експлуатацію;

— паспорти котельного господарства, котельні книги, за наявності вбудованих і прибудованих котелень;

— паспорти ліфтового господарства;

— акти приймання-передачі житлового будинку у разі зміни його власника або балансоутримувача.

До речі, на той факт, що саме цей перелік документів колишній балансоутримувач повинен передати в розпорядження ОСББ згідно із Законом про ОСББ, вказували фахівці Мінрегіонбуду у своєму листі від 21.08.2015 р. № 7/9-10109.

Зверніть увагу! Якщо якийсь із перерахованих документів відсутній, то він має бути виготовлений або відновлений коштом підприємства, з балансу якого передається житловий будинок, тобто за рахунок житлово-комунального підприємства. При цьому ч. 19 ст. 6 Закону про ОСББ надає на це півроку з дня державної реєстрації об’єднання.

З  моменту передачі документів на будинок за нього відповідає лише ОСББ.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

Доброї ночі!

Погоджуюсь із консультацією І. Філатова.

Відповідно до ч.12 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник зобов’язаний передати закінчений будівництвом та підключений до інженерних мереж житловий будинок, що споруджувався із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, об’єднанню співвласників або власнику, або експлуатуючій організації протягом ста двадцяти календарних днів з дня його прийняття в експлуатацію.

Забудовник може оплачувати послуги управляючої компанії за утримання будинку при умові наявності письмової домовленості між забудовником та власником квартири в даному будинку та угоди між забудовником і управляючою організацією.

Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

Сподіваюсь, що Вам допоміг!

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ