Украина
category

Чи може бути зменьшина пенсія працюючому пенсіонеру

Вопрос № 3634
Чи може бути зменьшина пенсія працюючому пенсіонеру
4 консультации
250 грн.

Добрий день,мій батько пенсіонер МВС та отримує відповідну пенсію. Зараз знайомий пропонує йому підробіток на пів року -рік з оформленням за трудовим договором. Підкажіть будь ласка, які будуть наслідки оформлення та чи не втратить батько частину пенсії? 

Консультации Советников

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю наступне:

Розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально з урахуванням набутого ним страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено внески.

Законом передбачено, що пенсії виплачуються без врахування одержуваної заробітної плати, крім випадків, передбачених законом.

Тобто, пенсіонер має правона  призначення пенсію, отримувати її, продовжувати працювати, навіть на тій же посаді (крім пенсіонерів, які отримують пенсію за вислугу років). вони не можуть працювати за тією ж спеціальністю за якою є вислуга років.

Розмір призначеної пенсії переглядається (перераховується) за правилами, визначеними законодавством.

Через кожні 2 роки пенсіонерам, які працювали після призначення пенсій, проводяться перерахунки з урахуванням набутого після призначення пенсії страхового стажу або страхового стажу та заробітної плати (обирається найвигідніший варіант перерахунку).

Крім того, такі пенсії “індексуються 50х50” за загальновизначеними правилами.

Закон “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” зобов’язує кожну застраховану особу повідомляти про зміни, зокрема, щодо свого працевлаштування. Про такий обов’язок ми повідомляємо кожного пенсіонера у заяві, пам’ятці, які він підписує.

Однією з підстав для перерахунку пенсій є зміна прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Як правило, така зміна передбачена двічі на рік – з липня та грудня.

Надбавки, доплати, підвищення, інші виплати, встановлені законодавством, переглядаються (збільшуються) при зміні прожиткового мінімуму незалежно від факту роботи пенсіонера.

А ось мінімальний розмір пенсій за віком, доплата за понаднормовий стаж, які також можуть залежати від прожиткового мінімуму, перераховуються лише непрацюючим пенсіонерам.

Крім того, лише непрацюючим пенсіонерам встановлюється надбавка на непрацездатних членів сім’ї.

Саме з точки зору визначення належного розміру пенсії і має значення повідомлення про факт працевлаштування.

На жаль, спотворюючи вимоги законодавства, окремі “експерти” розповсюджують “страшилки” про штрафи, які ніби накладають органи Пенсійного фонду України. Нічого подібного законодавством не передбачено. Навпаки, після встановлення факту роботи, про який пенсіонер не повідомив своєчасно, його розмір пенсії визначається з урахуванням нових даних. Щодо повернення надміру виплачених сум, то тут закон передбачає можливість повернути неналежні пенсіонеру суми добровільно. Якщо ж ні, то утримується переплата з пенсії в розмірі не більше 20 % місячної пенсії.

Про офіційне працевлаштування необхідно повідомити орган ПФУ за місцем обліку пенсіонера.

З повагою,

Костянтин Гончаренко

https://www.pfu.gov.ua/kv/211910-yak-zminyuyetsya-pensiya-v-razi-pratsevlashtuvannya-pensionera/

Якщо пенсіонер працює, це впливає на його право на доплати, надбавки, підвищення, а також перерахунки пенсії в разі зміни прожиткового мінімуму. Тому пенсія пенсіонера, що працює або здійснює підприємницьку діяльність, буде іншою.

Зокрема, у разі працевлаштування пенсіонера перерахунок з урахуванням нового прожиткового мінімуму для обчислення мінімального розміру або доплати законодавством не передбачено. Такий перерахунок здійснюється автоматично за даними пенсійної справи, у якій інформація щодо працевлаштування з’являється, якщо особа повідомляє про це. Може утворитися переплата пенсійних коштів. Надбавку пенсіонерам, що не працюють і мають на своєму утриманні дітей до 18 років, також не виплачують у разі працевлаштування. Буває й так, що після працевлаштування пенсіонера виплата пенсії йому взагалі має припинитися. Приміром, так відбувається в разі працевлаштування одержувача пенсії за вислугу років, якщо він іде працювати за тією спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Під час призначення (перерахунку) пенсії пенсіонеру під особистий підпис повідомляють про його обов’язок у разі працевлаштування надати дані про це до органів Пенсійного фонду. Таке саме попередження міститься в пенсійному посвідченні. Якщо пенсіонер не повідомить про такі зміни, Фонду стане про них відомо, оскільки систематично здійснюється звіряння даних з державними реєстрами загальнообов’язкового державного соціального страхування, юридичних і фізичних осіб — підприємців і виявляється факт працевлаштування. Однак на дату звіряння вже обчислюється сума надміру виплачених пенсійних коштів. Отже, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це управління Пенсійного фонду і внаслідок цього утворилася переплата пенсійних сум, управління Пенсійного фонду на підставі статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» має право ухвалити рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20% від пенсії (щомісяця). Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних (а в цьому випадку неповідомлення про працевлаштування вважають зловживанням), пенсіонер може повернути добровільно.

Для запобігання переплатам пенсій у зв’язку з працевлаштуванням обов’язково треба своєчасно повідомляти про це управління Пенсійного фонду за місцем проживання.

Ответ оплачен: 250 грн.

Доброго дня, Ксенія!

Пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. У разі влаштування на роботу за посадою, яка дає право на пенсію за вислугу років, виплата пенсії припиняється на весь період роботи на цій посаді, у тому числі у випадках, коли робота на цих посадах має місце після досягнення пенсійного віку.

Упевнений, що підробіток вашого батька не пов'язаний з роботою в органах МВС, а тому підстав для зупинення виплати пенсії немає. Однак, про працевлаштування потрібно повідомити пенсійний орган.

ПОРЯДОК подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#Text):

2.21. У разі працевлаштування (початку діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви згідно з цим Порядком.

Всього доброго!

Щасти Вам!

30.05.21 17:13
Ксения

Чи правильно я зрозуміла, що на період роботи батьку буде виплачуватись та пенсія яка йому призначена? Просто п’ять років тому, коли він працював у нього знімали кожного місяця 5% від пенсії у зв’язку з працевлаштуванням.

30.05.21 18:14

Доброго дня, Ксенія!

Так, Ви все правильно зрозуміли. Однак, якщо ваш батько також отримує надбавку до пенсії, то на період працевлаштування її нараховувати не будуть.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2262-12#Text):

Стаття 16. Надбавки та допомога до пенсії за вислугу років

До пенсії за вислугу років, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім’ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім’ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім’ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім’ї надбавку. За наявності в сім’ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім’ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором;

Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

Всього доброго!

Щасти Вам!

Здоровья! Пенсия будет, как и была и "урезать" её никто не имеет право! Это противоречит ряду законов, в частности о защите прав человека! А, вот касательно всевозможных надбавок (в том числе и субсидии) это скорее всего коснется! 

Для вас с папой есть идеальный вариант, чтобы как говорится и волки сыты и овцы в своё удовольствие;). Вы в договоре укажите, что папа будет предоставлять услуги консультанта на добровольной основе (волонтёр), что не предусматривает фиксированную финансовую оплату или заработную плату! 

Приподнесите это как то, что Ваш отец, имея колоссальный опыт, помогает другу в решении некоторых вопросов по его (друга) бизнесу. И, как старые друзья, имеющие при этом понимание чести и достоинства, не в праве оставить приятеля наедине с его возникшими проблемами. И разумеется, папа находясь на пенсии имеет массу свободного времени, которое и хорошая возможность, занять, и помочь, и как всем пожилым людям жизненно необходимо, почувствовать свою нужность и значимость! А, брать деньги с друга, последнее дело! И пусть, эта душещипательная история и фигурирует в пояснении отца в органах назначения выплат! 

И с копией этого договора, в ПФ или собес, где папе назначали пенсию. А, уж если Вы пишете, что подработку предлагает друг, то они каким-то образом договорятся?!

Во всяком случае, если оплата будет безналом на карту, то почему бы не переводить на Ваш счёт? Или на любой другой!? А, карта отца будет только с пенсионными начислениями.

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ