Украина
category

Наследство на правах "набувальної давності"

Вопрос № 368
Наследство на правах "набувальної давності"
2 консультации
Бесплатно

Добрый день!Я собственник 2/3   квартиры. 1/3 принадлежала моему отчиму, он умер 11 лет назад. Квартира была приватизирована.  Я обратилась в суд для признания этой части на правах "набувальноi давностi". В суде я столкунулась с тем, что ответной стороной выступает КМДА и просят отказать в моих требованиях. Если суд отклонит мой иск, может ли государство забрать эту 1/3, если да, то на каких основаниях? За эти 10 лет никто не претендовал на эту часть квартиры, родных детей у отчима не было. Заранее спасибо!

Консультации Советников

Добрий день, Марина!

Спадкове майно переходить у власність територіальної громади у випадках:

 - якщо спадкоємець заповів все своє майно або його частину державі;

 - якщо спадкоємці відмовилися від спадщини на користь держави;

 - якщо всі спадкоємці відмовилися від спадщини або не прийняли її у встановленому порядку;

 - якщо заповідана лише частина майна, а спадкоємці за законом відсутні;

 - якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом і за рішенням суду спадщина визнана відумерлою;

 - якщо спадкоємці усунуті від спадщини як негідні.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК).

Коментатори ЦК України поняття "проживали однією сім'єю" традиційно розкривають, виходячи із норм Сімейного кодексу України. Так, за ст. З СК сім'ю становлять особи, що спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. На практиці членами сім'ї можуть визнаватися падчерки, пасинки, зведені брати і сестри, вітчими, мачухи, фактичне подружжя та ін.

До п'ятої черги ЦК України відносить також утриманців померлого, які не були членами його сім'ї, тобто непрацездатних і неповнолітніх осіб, які протягом п'яти років одержували від спадкодавця матеріальну допомогу, яка була для них єдиним або основним джерелом засобів існування (ст. 1265 ЦК).

У п. 20 постанови пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 р. № 7 спеціально зазначається, що у п'яту чергу право на спадкування за законом також одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Утриманцями слід вважати неповнолітню або непрацездатну особу (жінку, чоловіка при досягненні відповідно 55 і 60 років, інвалідів І, П і III груп), яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Керуючись вищенаведеним, чи зверталися Ви в шестимісячний строк з моменту відкриття спадщини до нотаріусу з заявою про прийняття спадщини, після померлого. Чи проживали Ви разом з померлим на момент смерті, чи продовжували користуватися спадщиною? 

 За загальним правилом спадкоємець, який протягом шестимісячного строку, не подав заяву про прийняття спадщини, вважається таким, що не прийняв її. Разом з тим законодавством передбачені випадки, коли строк на прийняття спадщини може бути продовжений.

При виникненні ще питань пишіть мені на пошту: Lesiaukr86@gmail.com. З повагою, Яблокова Леся. 

Добрый день.

Государство может получить право собственности на 1/3 часть квартиры если в случае отсутствия наследников по завещанию и по закону, устранения их от права на наследование, непринятия ими наследства, а также отказа от его принятия орган местного самоуправления по месту открытия наследства, а если в состав наследства входит недвижимое имущество - по его местонахождению, обязан подать в суд заявление о признании наследства выморочным.

По описанной Вами ситуации считаю, что более перспективным для Вас было бы унаследовать 1/3 часть квартиры отчима (4 очередь наследников за законом). 

Для боле точного ответа необходимо видеть Ваши документы. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ