Украина
category

Вчинення крадіжки на підприємстві

Вопрос № 3730
Вчинення крадіжки на підприємстві
4 консультации
120 грн.

На підприємстві працівником вчинено крадіжку техніки. Винна особа зізналася, написала пояснювальну записку, де зазначила причини вчинення та яким чином розпорядилася майном підприємства (сума 500 тис. грн., що є кримтнальним злочином). Водночас, написала заяву про звільнення за власним бажанням, та попросила не заявляти у правоохоронні органи (оскільки якщо посадять не буде можливості сплачувати) і вона сама буде частинами компенсовувати підприємству вартість вкрадених матеріальних цінностей з ЗП добровільно. 

Цікавлять наступні моменти: 

1.Якщо працівник напише заяву про відрахування з ЗП (або буде сплачувати), то після звільнення - це вже не буде реалізацією добровільної матеріальної відповідальності працівника, а кошти будуть безпідставно отриманими, вірно? Чи є якась можливість оплат підприємству після звільнення? З особою укладено договір про повну матеріальну відповідальність при прийомі на роботу.

2. Якщо працівник написав заяву про звільнення за власним бажанням, то ми маємо його звільнити у зазначений строк за відповідною статтею? (для звільнення за вчинення крадіжки необхідно мати вирок суду, якого не буде за 14 днів, а не звільняти ми не маємо права?)

3. Чи можна застосувати повну матеріальну відповідальність за крадіжку без звернення до правоохоронних органів (за фактом крадіжки)? 

4. Чи можна заявити до правоохоронних органів про вчинення злочини не одразу при виявленні, а, скажімо через 1 рік? при цьому всі матеріали будуть підписані (зібрані) поточною датою. Тобто, умовно кажучи, рік назад. Які наслідки можуть бути за це для керівництва (за зволікання з повідомленням)?

Консультации Советников

Доброго дня!

По Вашому питанню повідомляю наступне:

Межі між адміністративною та кримінальною відповідальністю залежить від суми, на яку особи скоїли крадіжку. Причому сума крадіжки визначається не по ціннику на товар, а за накладною на даний товар (за ціною, по якій магазин закуповував товар).

Адміністративна відповідальність

При скоєнні крадіжки на суму менше 210 грн. 20 копійок Винного притягнуть до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу або виправними роботами, або адміністративним арештом. (15 -ть діб.)

Кримінальна відповідальність

При скоєнні крадіжки на суму понад 210 грн., 20 копійок винного притягують до кримінальної відповідальності за статтею 185 КК України. Покарання за крадіжку передбачає від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадські та виправні роботи, арешт або позбавлення волі. Причому при крадіжці грає роль, чи розпорядився злодій вкраденим товаром чи ні. Якщо винного зупинили в момент, коли він тільки вийшов з магазину і не встиг розпорядитися вкраденої річчю, він буде притягнутий за замах на крадіжку, і покарання буде рівнятися не більше ніж ¾ від максимального терміну покарання.

Однак слід виходити і з того, що крадіжка може передбачати собою, як таємне викрадення чужого майна шляхом вільного доступу так і крадіжку з проникненням. Це два різних терміни, які мають зовсім різну кваліфікацію та відповідно і покарання за дане діяння різне.

Якщо крадіжка вчинена в період роботи магазину, який відчинений, і має вільний доступ для відвідувачів, то такі дії слід кваліфікувати як ч. 1 ст. 185 КК України.

Якщо ж особа вирішила наживитись в період коли магазин не працює, і проникла всередину будь-яким способом, чи то через вікно, чи то через вхідні двері, то такі дії кваліфікуються як ч. 3 ст. 185 КК України, і в даному випадку відповідальність уже має суворіші наслідки, і особа, яка вчинила дане діяння може нести відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 6 років.

Крім того, крадіжка передбачає також і вчинення даного діяння повторно та за попередньою змовою групою осіб.

В даному випадку особа, яка має непогашену судимість за корисливий майновий злочин нестиме відповідальність за ч. 2 ст. 185 КК України, і відповідно, якщо дане правопорушення вчинено двома чи більше особами відповідальність буде кваліфікуватись за цією ж частиною вказаної статті.

Серед іншого повідомляю, що відповідальність за крадіжку настає при досягненні особою на час злочину 14 - ти років, а відповідальність адмін. характеру настає - з 16 -ти років.

Таким чином до винного  можливо застосувати вказані вище заходи покарання. Вони можуть бути наступних видів:

Варіант 1. Вирок та реальне покарання

Здійснюється досудове розслідування та судовий розгляд, за результатами якого ухвалюється вирок з призначенням покарання до відбування. При цьому, Кримінальним кодексом України передбачено більш м’який підхід до призначення покарання неповнолітнім: деякі види покарань взагалі не можна застосовувати до дитини, а деякі – можна лише у знижених розмірах. У даному випадку можливе призначення таких покарань:

а) штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн. – 1700 грн.) – лише якщо дитина має самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення (ст.99 КК України);

б) позбавленням волі на строк до 3 років.

Передбачені ч.1 ст.185 КК України покарання у виді громадських робіт, виправних робіт та арешту

Варіант 2. Вирок та звільнення від відбування покарання з випробовуванням

Здійснюється досудове розслідування та судовий розгляд, за результатами якого ухвалюється вирок з призначенням покарання, проте відповідно до ст.104 КК України особа звільняється від його реального відбуття з випробуванням, тобто під умовою, що протягом визначеного іспитового строку (від 1 до 2 років) не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов'язки (попросить пробачення у потерпілого, повідомлятиме кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання, періодично з'являтиметься для реєстрації в інспекцію тощо).

Варіант 3. Вирок та звільнення від відбування покарання з призначенням примусових заходів виховного характеру

Здійснюється досудове розслідування та судовий розгляд, за результатами якого ухвалюється вирок з призначенням покарання, проте відповідно до ст.105 КК України особа звільняється від його реального відбуття, якщо неповнолітній вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості і буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього кілька примусових заходів виховного характеру:

- застереження;

- обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

- передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

- покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків;

направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи на строк до 3 -х років , або до моменту його виправлення( в залежності від того , що настане раніше.)

Якщо ви бажаєте отримати компенсацію збитків то все ж таки.

Вам необхідно звернутись до поліції з відповідною заявою додавши , фото, відео фіксацію , свідків покази , акт службової превірки та висновок ревізійної комісії - письмово зареєструвати в порядку ст. 214 КПК України отримати витяг з ЕРДР про прийняття заяви та чекати виклику слідчого.

По Вашим питанням:

1. Добровільна згода нічого не дасть після звільнення . Так як особа може звернутись до суду і повідомити, що її кошти Ви вимагаєте безпідставно, адже вона у вас не працює. Аби мати можливість стягнути кошти необхідно звернутися до поліції з заявою про злочин особи, пройдуть слідчі дії , передадуть матеріали до суду , або Вам необхідно звернутися до суду про стягнення збитків додавши докази і тоді з рішенням суду звернутись до органу ДВС для примусового виконання рішення суду, лише в такому випадку виконавець зможе накласти арешти на рахунки винної особи та проводити відрахування на вашу користь тої суми , що визначить суд.

2. Якщо є факт злочину згідно документів то особа не може звільнитись за власним бажанням, але якщо - це сталося необхідно подати заяву до поліції про злочин аби особа несла відповідальність.

3. Можна, треба аби ці норми були прописані у договорі про матеріальну відповідальність і порядок притягнення до неї , всі докази мають бути збережені.

Матеріальна відповідальність поширюється на працівника поки він працює на підприємсті чи установі.

Якщо працівник звільнився , то аби отримати компенсацію збитків необхідно відкрити кримінальне провадження у поліції

 стаття 49 Кримінального кодексу України встановлює ці терміни і вони безпосередньо залежать від тяжкості злочину, який скоїла особа.

Стаття 49 КК України: Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності

 • Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
 • 1) два роки – у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;

  2) три роки – у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі;

  3) п’ять років – у разі вчинення злочину середньої тяжкості;

  4) десять років – у разі вчинення тяжкого злочину;

  5) п’ятнадцять років – у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

 • Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з’явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п’ятнадцять років.
 • Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
 • Питання про застосування давності до особи, що вчинила особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі, вирішується судом. Якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі не може бути призначено і заміняється позбавленням волі на певний строк.
 • Давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-1, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першій статті 442 цього Кодексу.
 • Наприклад у випадку, коли особа витягла гроші з карману у пасажира в тролейбусі, то через п’ять років вона звільняється від кримінальної відповідальності.

  Але, які можуть бути підводні камені :

  • як передбачає ч. 2, 3 ст.49 КК України – перебіг давності зупиняється, якщо особа ухиляється від досудового слідства і суду, або якщо вона скоїла новий злочин середньої тяжкості, або більш тяжкий.

  Повертаючись до нашого прикладу, якщо наш злочинець, після першої крадіжки, вирішив переховуватись від поліції чи від суду. Виїхав до Польщі, або іншої країни. Його відповідно оголосили в розшук, і наприклад затримали через 7 років, прикордонники під час повернення до України. У цьому випадку його притягнуть до кримінальної відповідальності – бо термін давності було зупинено з часу оголошення в розшук і до часу його затримання. Але якщо б його було затримано через 15 років – то у цьому випадку, цей злодій вже не був би притягнутий до кримінальної відповідальності – бо вже пройшло 15 років з часу скоєння злочину;

  • ч. 3 ст.49 КК України встановлює, що перебіг давності переривається у випадку вчинення нового злочину середньої тяжкості, або більш тяжкого злочину до спливу термінів давності і термін давності починає відраховуватись знову – саме з часу вчинення нового злочину. Наприклад, наш злочинець, після першої крадіжки, протягом 5 років ще раз заліз в чиїсь карман, і щось вкрав через 4 роки. То термін давності буде відраховуватись з часу вчинення другої крадіжки – тобто знову 5 років. А відносно першої крадіжки – фактично вже пройде 9 років. Термін давності для кожного злочину обчислюється окремо.

  Ч.1 ст. 185 КК України – Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) – карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років – відноситься до злочинів середньої тяжкості у відповідності до ст. 12 КК України).

  Якщо Ваша крадіжка мала ознаки середньої тяжкості то строк повідомлення про такий злочин - 5 років з моменту вчинення.( але ймовірність знаходження винних буде нижчою)

  Але у кожному випадку слідчий досліджує обставини окремо для кожного випадку.

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  Доброго вечора, Дмитро!

  По вашим питанням повідомляю наступне:

  1) Якщо працівник напише заяву про відрахування з ЗП (або буде сплачувати), то після звільнення - це вже не буде реалізацією добровільної матеріальної відповідальності працівника, а кошти будуть безпідставно отриманими, вірно? - а яким чином Ви зможете після звільнення цієї працівниці робити відрахування з її заробітної плати. Пояснювальна записка не гарантує, що вона добровільно відшкодує завдану підприємству матеріальну шкоду (враховуючи суму розкрадання).

  2) Чи є якась можливість оплат підприємству після звільнення? З особою укладено договір про повну матеріальну відповідальність при прийомі на роботу. - Вам потрібно звертатися до суду з позовом про відшкодування матеріальної шкоди. При цьому для фактичного виконання рішення необхідно просити суд забезпечити позов шляхом заборони відчуження майна боржника.

  Можу підготувати для Вас таку позовну заяву.

  3) Якщо працівник написав заяву про звільнення за власним бажанням, то ми маємо його звільнити у зазначений строк за відповідною статтею? (для звільнення за вчинення крадіжки необхідно мати вирок суду, якого не буде за 14 днів, а не звільняти ми не маємо права?) - так, якщо є заява, то маєте звільнити.

  4) Чи можна застосувати повну матеріальну відповідальність за крадіжку без звернення до правоохоронних органів (за фактом крадіжки)? - так, у судовому порядку. При цьому можна звернутися до поліції, а потім у рамках кримінального провадження подати цивільний позов проти працівниці.

  5) Чи можна заявити до правоохоронних органів про вчинення злочини не одразу при виявленні, а, скажімо через 1 рік? при цьому всі матеріали будуть підписані (зібрані) поточною датою. Тобто, умовно кажучи, рік назад. Які наслідки можуть бути за це для керівництва (за зволікання з повідомленням)? - ніяких наслідків не буде. Кримінальна відповідальність передбачена лише за приховування злочину, а не за неповідомлення про злочин.

  Якщо консультація була Вам корисна, буду вдячний за її оцінку.

  У разі необхідності - пишіть на mailmessage@ukr.net

  Всього доброго!

  Успіхів Вам!

  Вітаю!1. Якщо працівник напише заяву про звільнення, Ви його звільнюєте, поривається трудові правовідносини, заробітної плати вже не будете платити, то і відраховувати ні з чого. 

  2. Не звільняти не маєте права, але поясніть йому, якщо він захоче звільнитися за власним бажанням, то Ви одразу напишите заяву про крадіжку. Його можуть не посадити, все залежить від того, яка його кримінологічна характеристика ( чи притягувався раніше чи ні). Головне оформити юридично факт крадіжки на підприємстві. Закріпити це документально. Тут проблема в тому, якщо у нього не буде роботи, як він буде виплачувати збитки? Якщо він хоче звільнитися, значить не хоче відповідати за вчинок??? Але навіть якщо Ви його звільните за власним бажанням, то це йому не допоможе. Заяву в поліцію Ви можете написати і через рік, але якщо пройде 5 років і не буде вироку суду щодо нього, то його звільнять від кримінальної відповідальності. 3. Відшкодувати можна не тільки шляхом застосування санкцій трудових відносин, але шляхом подачі цивільного позову. Для цього є позовна давність 3 роки.

  Доброї ночі!

  Щодо Ваших запитань:

  1.Якщо працівник напише заяву про відрахування з ЗП (або буде сплачувати), то після звільнення - це вже не буде реалізацією добровільної матеріальної відповідальності працівника, а кошти будуть безпідставно отриманими, вірно?

  В залежності від того, як це все оформити. Потрібно провести службове розслідування і все документально оформити. Винести наказ по підприємству про стягнення певного відсотка із заробітньої плати (ст. 127, 128 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України). Можете звернутися до суду з цивільним позовом і стягувати за рішенням суду.

  Чи є якась можливість оплат підприємству після звільнення? - за договором або рішенням суду.

  Чи можна застосувати повну матеріальну відповідальність за крадіжку без звернення до правоохоронних органів (за фактом крадіжки)? 

  Відповідно до ст. 134 КЗпП України, відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, коли:

  1) між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до статті 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей;

  2) майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами;

  3) шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

  Також зверніть увагу на ст.ст. 127,128, 132, 133, 135, 135-1 КЗпП України.

  Запитання, подяку можете залишити у коментарі на даному сайті.

  Сподіваюсь, що Вам допоміг!

  Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

  P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння.

  Реклама
  Мой ответ