Украина
category

Покупка неякісного товару

Вопрос № 3755
Покупка неякісного товару
6 консультаций
50 грн.

Добрий день. Купив в інтернет магазині міксер за 11 тис грн! Вдома виявили, що міксер працює несправно. Подзвонили, менеджер відповів, що потрібно здавати в сервісний центр по гарантії. Я сказав, що хочу, щоб мені повернули кошти, бо купляв товар за такі гроші не для того, щоб його тут же ремонтували, на що мені відповіли, що так як я його вдома розпакував і включив (ще не пройшло 14 днів), то я ним користувався, а значить сам міг пошкодити. Чи маю я право на повернення коштів? Дякую.

Консультации Советников

Ответ оплачен: 10 грн.

Доброго дня!

Згідно статті 9 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено право споживача обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний, якщо куплений товар не підійшов за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний за призначенням.

Обмін або повернення товару можливе на протязі 14 днів, без врахування дня покупки, якщо триваліший термін обміну або повернення товару не було оголошено продавцем. Обмін або повернення товару проводиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вид, споживчі властивості, пломби, ярлики та розрахунковий документ, виданий продавцем разом з товаром. Якщо на момент обміну або повернення потрібного товару немає у продажу, споживач має право розірвати договір купівлі-продажу та повернути товар і одержати назад гроші.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. № 172 "Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів", затверджено перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню).

До товарів які не підлягають обміну, або поверненню відносяться:

1. Продовольчі товари.

2. Лікарські засоби.

3. Предмети сангігієни.

4. Фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір.

5. Корсетні товари.

6. Парфюмерно-косметичні вироби.

7. Перо-пухові вироби.

8. Дитячі іграшки м’які.

9. Дитячі іграшки гумові надувні.

10. Зубні щітки.

11. Мундштуки.

12. Апарати для гоління.

13. Помазки для гоління.

14. Гребінці, гребені та щітки масажні.

15. Сурдини (для духових музичних інструментів).

16. Скрипкові підборіддя.

17. Рукавички.

18. Тканини.

19. Тюлегардинні і мереживні полотна.

20. Килимові вироби метражні.

21. Білизна натільна.

22. Білизна постільна.

23. Панчішно-шкарпеткові вироби.

24. Товари в аерозольній упаковці.

25. Друковані видання.

26. Лінійний та листовий металопрокат, трубна продукція, пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником).

27. Аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом.

28. Вироби з натурального та штучного волосся (перуки).

29. Товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування т. д.).

30. Інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо).

31. Ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Перелік товарів, що не підлягають обміну або поверненню є вичерпним.

Продавець не має права відмовити в обміні або поверненні товару, не включеного до переліку, якщо він відповідає всім вимогам, передбаченим ст. 9 Закону.

Вам необхідно направити поштою претензію рекомендованим листом з врученням та доказами, паралельно направити аналогічну скаргу до відділу захисту прав споживачів(Держпродспоживслужба області) також поштою . або онлайн якщо їх служба має такий сервіс на сайті,  після отримання відповідей звернутись до суду.

З повагою

Костянтин Гончаренко

Ответ оплачен: 10 грн.

Здоров'я! До коментаря колеги, маю додати, що не завадить, також, звернутися до правоохоронних органів та прокуратури, що обов'язково Вам треба зазначити в листі-претензії, до продавця! Це, певним чином , повинно його стимулювати! Та, після отримання листа-претензії, продавець (якщо він при розумі) повинен розуміти, що Ви запускаєте процедуру так званого "досудового врегулювання спору", і йому вельми дешевше буде навіть виплатити Вам "відступні" ніж судитися! В завідомо програшній справі!

Ответ оплачен: 10 грн.

До мене достатньо часто звертаються з питанням «Що мені робити, я купив товар через Інтернет, він неналежної якості та зовсім не відповідає товару, який я замовляв. Продавець на дзвінки не відповідає. Як мені повернути гроші?»

Пропоную розібратись.

По-перше, треба розуміти, де саме Ви купляли товар, товар новий, чи був у використанні, чи є у Вас всі відповідні документи, інформація, щоб Ви змогли повернути свої гроші, звернувшись до органів, які займаються захистом прав споживачів, або суду.

Спочатку пропоную розібратись, які саме документи у Вас мають бути на товар, щоб Ви могли його повернути Продавцю та отримати за нього сплачені гроші.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів»:

1. Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.

Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) з підстав, зазначених у цій статті, затверджується Кабінетом Міністрів України (наприклад: парфюмерно-косметичні вироби, дитячі іграшки м'які, дитячі іграшки гумові надувні, зубні щітки, білизна натільна, білизна постіль, надруковані видання, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння та інш.)

2. Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.

3. При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Тобто, зробимо маленький підсумок.

Для повернення товару Вам необхідно:

  • 1.Повідомити продавця про намір повернути товар не пізніше, ніж 14 днів, не враховуючи дату покупки.
  • 2.Товар може бути повернутий, якщо він не використовувався і якщо збереженойого товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики.
  • 3.Обов’язково має бути збережений розрахунковий документ. Товарно-транспортна накладна з Нової пошти не є розрахунковим документом. Її можна використовувати тільки як доказ, коли саме Ви отримали товар.

Про розрахункові документи (чек) пропоную поговорити більш детально.

Розрахунковий документ обов’язково має відповідати діючому законодавству. Є декілька видів розрахункових документів, які частіше застосовуються Продавцями: касовий чек, розрахункова квитанція, спрощена розрахункова квитанція. Якщо при оплаті товару Вам разом з товаром надсилають касовий чек на придбаний товар, то перейматись майже нема за що, якщо в ньому вказана інформація стосовно товару (найменування, його вартість) та дата проведення розрахункової операції. Але, зазвичай, продавці не відправляють касовий чек. Покупець отримує його особисто, як правило, при оплаті товару саме в магазині.

Інша річ – це розрахункова квитанція. Дуже ретельно треба дивитись, що вказано у розрахунковій квитанції, так як половина інформації заповнюється продавцем власноруч. Згідно Положення «Про форму та зміст розрахункових документів» (саме важливе, на що Ви, як Покупець, маєте звернути увагу, я зазначаю жирним шрифтом. Ці данні мають бути коректно заповнені та містити повноцінну інформацію):

Розрахункова квитанція - розрахунковий документ, бланк якого виготовлений друкарським способом, а окремі реквізити заповнюються від руки або шляхом проставлення штампа при реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) або при видачі коштів покупцеві у разі повернення товару, рекомпенсації послуги, прийняття цінностей під заставу та в інших випадках.

Розрахункова квитанція складається з двох частин - корінця та відривної частини.

Відривна частина розрахункової квитанції повинна містити обов'язкові реквізити:

напис «РОЗРАХУНКОВА КВИТАНЦІЯ», серію (чотири літери) та номер (шість цифр), нанесені при виготовленні бланка квитанції;

найменування СГ (суб’єкту господарської діяльності);

для СГ, що не є платниками ПДВ, - податковий номер або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), перед яким друкуються великі літери «ІД»;

для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Кодексом; перед номером друкуються великі літери «ПН»; за наявності на розрахунковій квитанції податкового номера дозволяється не вказувати податковий номер або серію та номера паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);

назви окремих реквізитів, які стосуються даних про товар (послугу), а саме: написи «Назва товару (послуги)», «Вартість о. в.» (вартість одиниці виміру), «ПДВ (%)», «Акцизний податок», «Вартість»;

рядки для записування даних про товар (послугу) або про операцію виплати: назва товару (послуги, назва операції виплати), вартість одиниці виміру товару (суми коштів за однією операцією виплати), ставки акцизного податку, ставки ПДВ у відсотках, вартість товару (суми коштів за здійсненими операціями виплати);

напис «Сума розрахунку (грн, коп.)» та загальну вартість усіх товарів (послуг), оплачених за однією розрахунковою квитанцією (загальну суму виданих коштів);

напис «Розрахунок провів», рядок для підпису особи, яка здійснює розрахунки;

дату (день, місяць, рік) проведення розрахунків.

Корінець розрахункової квитанції повинен містити обов'язкові реквізити:

серію та номер, які нанесені при виготовленні бланка квитанції та збігаються із серією та номером відривної частини;

напис «Сума розрахунку (грн, коп.), всього» та загальну суму отриманих за товар або послугу (виданих покупцеві) коштів;

напис «у тому числі за ставками ПДВ ___ %», суму коштів, отриманих за товари чи послуги, продаж яких оподатковується ПДВ за ставкою ___ %, за ставкою акцизного податку ___, суму коштів, отриманих за товари чи послуги, продаж яких оподатковується акцизним податком за ставкою ___, або суму виданих покупцеві коштів, якщо видана сума зменшує податкові зобов’язання платника ПДВ;

рядки для записування даних про товари (послуги), а в разі реалізації в роздрібній мережі підакцизних товарів - назву товару (з додатковим зазначенням марки для палива) та його вартість;

дату (день, місяць, рік) проведення розрахунків.

При виготовленні бланка розрахункової квитанції додатково до серії та номера можуть наноситися друкарським способом інші реквізити.

Якщо розрахункові документи на відповідають нормам чинного законодавства, Продавець несе відповідальність за надання неналежної документації на придбаний товар.

По-друге, пропоную поговорити про самі головні Ваші права, як Покупця, та обов’язки Продавця.

Відповідно до Цивільного кодексу України:

Стаття 673

1. Продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу. (договір купівлі-продажу не обов’язково має бути письмовим)

2. У разі відсутності в договорі купівлі-продажу умов щодо якості товару продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, придатний для мети, з якою товар такого роду звичайно використовується.

Якщо продавець при укладенні договору купівлі-продажу був повідомлений покупцем про конкретну мету придбання товару, продавець повинен передати покупцеві товар, придатний для використання відповідно до цієї мети.

3. У разі продажу товару за зразком та (або) за описом продавець повинен передати покупцеві товар, який відповідає зразку та (або) опису.

4. Якщо законом встановлено вимоги щодо якості товару, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, який відповідає цим вимогам.

Продавець і покупець можуть домовитися про передання товару підвищеної якості порівняно з вимогами, встановленими законом.

Стаття 678. Правові наслідки передання товару неналежної якості

1. Покупець, якому переданий товар неналежної якості, має право, незалежно від можливості використання товару за призначенням, вимагати від продавця за своїм вибором:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

2. У разі істотного порушення вимог щодо якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути, недоліків, усунення яких пов'язане з непропорційними витратами або затратами часу, недоліків, які виявилися неодноразово чи з'явилися знову після їх усунення) покупець має право за своїм вибором:

1) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми;

2) вимагати заміни товару.

3. Якщо продавець товару неналежної якості не є його виготовлювачем, вимоги щодо заміни, безоплатного усунення недоліків товару і відшкодування збитків можуть бути пред'явлені до продавця або виготовлювача товару.

Стаття 679. Недоліки товару, за які відповідає продавець

1. Продавець відповідає за недоліки товару, якщо покупець доведе, що вони виникли до передання товару покупцеві або з причин, які існували до цього моменту.

2. Якщо продавцем надані гарантії щодо якості товару, продавець відповідає за його недоліки, якщо він не доведе, що вони виникли після його передання покупцеві внаслідок порушення покупцем правил користування чи зберігання товару, дій третіх осіб, випадку або непереборної сили.

Згідно ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Згідно ст. 12 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі реалізації продукції поза торговельними або офісними приміщеннями споживач має право розірвати договір за умови повідомлення про це продавця (виконавця) протягом чотирнадцяти днів з дати одержання документа, який засвідчує факт здійснення правочину поза торговельними або офісними приміщеннями чи прийняття продукції або першої поставки такої продукції, за умови, що така продукція є річчю, а прийняття чи поставка продукції відбувається пізніше часу одержання споживачем документа на їх продаж.

У разі реалізації продукції поза торговельними або офісними приміщеннями продавець (виконавець) повинен повернути сплачені гроші без затримки не пізніше тридцяти днів з моменту повідомлення споживачем про розірвання договору. Споживач має право не повертати продукцію або результати роботи чи послуги до моменту повернення йому сплаченої ним суми грошей.

Відповідно до п. 1 ч.7 ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі коли надання недоступної, недостовірної, неповної або несвоєчасної інформації про продукцію та про виробника спричинило придбання продукції, яка не має потрібних споживачеві властивостей, — споживач має право розірвати договір і вимагати відшкодування завданих йому збитків.

Підводимо підсумки.

Я достатньо багато використала статей з чинного законодавства. Для чого? Для того, щоб Ви розуміли на які основні Закони та статті треба звертати увагу, коли порушуються Ваші права, як споживача.

Так що ж треба робити, коли Ваші права були порушені та Вам не збираються добровільно повертати гроші?

В тому випадку, коли Ви купили «з рук» товар, який був у використанні, повернути сам товар та сплачені гроші за нього майже неможливо, так як у Вас немає чеку, який підтверджує покупку саме цього товару. Ви не можете довести, в якому саме стані він куплявся, а Продавець взагалі може не відповідати на Ваші дзвінки або використовувати одноразову телефонну картку. Купуючи Б/В товар, Ви маєте розуміти ризикованість. Моя порада, якщо Ви купуєте Б/В товар, то купуйте його при особистій зустрічі з Продавцем, ретельно перевіряючи його стан, якість та інші важливі деталі.

Тому товар треба купляти у таких продавців, які, як мінімум, надають Вам розрахунковий документ. Однак, нещодавно у мене була ситуація, коли звернувся до мене клієнт, який купив товар через ОЛХ. Йому надіслали товар, на який надавалась гарантія, була правильно складена розрахункова квитанція. Однак товар не відповідав обумовленим характеристикам та були інші фактори, за яких Покупець виявив намір повернути товар. Однак продавець проігнорував вимогу повернути гроші та прийняти товар назад. Як виявилось, печатка, яка була поставлена не розрахунковій квитанції та гарантії на товар фізичною особою підприємцем була підробкою, а саме такої фізичної особи підприємця взагалі не існує. Як же перевірити продавця? Якщо продавець фізична особа підприємець, або юридична особа, у нього є реєстраційний номер, який не є конфіденційною інформацією. Перед купівлею товару, особливо якщо за нього Ви збираєтесь сплатити немаленькі гроші, дізнайтесь у продавця реєстраційний номер його, як фізичної особи підприємця, або юридичної особи, за яким Ви можете перевірити Продавця чи існує він взагалі, не знаходиться в стадії ліквідації, припинення, дізнатись юридичну адресу для направлення претензії, та всю іншу необхідну інформацію за наступним просилянням: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch. Це офіційний сайт Міністерства юстиції України, де Ви можете зробити безкоштовний запит та перевірити Продавця за реєстраційним номером, або найменуванням компанії. Однак, навіть, якщо компанія існуюча, то є ймовірність її фіктивної діяльності, наявності кримінальних проваджень, можуть бути інші судові справи щодо претензій до компанії. Таку інформацію Ви можете перевірити на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень за наступним посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Page/1. В графі: пошук за контекстом Ви можете ввести назву компанії. Така інформація є у відкритому доступі. Також, є більш «модна» система перевірки суб’єктів господарської діяльності через систему OpenDataBot(https://opendatabot.com), яку можна встановити у Skype, Telegram, Facebook та Viber.

Якщо Ваш продавець існуючий, Ви йому довіряєте та вирішили саме у нього придбати певний товар, який Ви в подальшому купили, але він Вам не підійшов – Ваші дії покроково:

1.Попередити продавця про намір повернути товар не пізніше 14 днів, не рахуючи дати купівлі. Повідомлення в такий термін має бути письмовим, щоб Ви могли довести, що не порушили наданий законодавством термін.

2.Довести до Продавця, що саме Ви хочете: розірвати договір купівлі-продажу та повернути товар і сплачені за нього гроші, щоб Продавець замінив Вам товар на аналогічний або усунув недоліки в придбаному товарі.

3.Не використовувати придбаний товар, зберігати його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики.

4.Зберігати розрахункові документи.

Якщо продавець відмовляється виконувати Ваші вимоги, які відповідають діючому законодавству, Вашим наступним кроком буде написання офіційної претензії. В якій необхідно зазначити, що в разі незадоволення вимог, Ви будете звертатись до суду та Держпродспоживслужби за захистом своїх порушених прав.

Якщо Ви бажаєте досягнути бажаного та максимального позитивного результату в вирішенні Вашого питання, раджу звертатись до спеціалістів за грамотною юридичною допомогою, які зможуть перевірити всю інформацію стосовно Продавця, скласти правильно претензію з метою досудового урегулювання спору та надати якісну консультацію.

Якщо Ви потребуєте відповідної консультації юриста та підготовки необхідних юридичних документів, завжди рада Вам допомогти.

Можете звертатись до мене за номером телефону 0999500811, або писати на електронну адресу Besschastnaya@gmail.com.

https://brightadvise.com/blogs/46

Ответ оплачен: 10 грн.

Добрий вечір!

Погоджуюсь із консультацією Ірини Цалцалко!

Прошу Вас уточнити наступні моменти: 1) На якому інтернет магазині Ви замовляли товар? 2) Який чином здійснювалася оплата за товар? Готівкою у відділені отримання чи безготівковий розрахунок на рахунок підприємства або ФОП? 3) Яким чином здійснювалась доставка? (самовивіз чи через поштові сервіси) 4) Які у Вас наявні документи щодо даного товару та які дії Ви уже вчиняли щодо повернення коштів? 

Відповіді на запитання можете на даному сайті.

Якщо виникнуть запитання, звертайтесь.

P.S. Можу не одразу відповісти. Дякую за розуміння. 

Ответ оплачен: 10 грн.

Добрий день! Маєте право повренути гроші в декількох ситуаціях. В даному випадку, ні в який сервісний центр не здавайте - це довга історія і можуть вас ввести в оману з приводу стану товару. Важливо знати, який магазин Вам його продав. Якщо це Розетка, Алло, Ельдорадо чи подібний, то ситуація може розвиватися легше. Якщо це ФОП і Ви купили його в інтернеті та його доставили через НОВУ ПОШТУ, то там треба перевіряти, писати запити - роботи буде не мало. Окрім повернення грошей маєте право на неустойку, якщо вони затримують повернення коштів. Можна спробувати врегулювати цю ситуцію досить просто, якщо Ви праві в ній, то це реально. Якщо хочете, можу представляти Ваші інтереси - досвіду в цій сфері достатньо, тим паче свого, сам повертав гроші в подібних ситуаціях. gorbokonenko1988@gmail.com

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ