Украина
category

Переоформлення землі

Вопрос № 6
Переоформлення землі
2 консультации
150 грн.
  • Доброго дня! Опишіть будь-ласка процедру переоформлення земельного паю на членів сім'ї, зокрема які документи потрібні та до яких органів потрібно звернутися. Дякую!

Консультации Советников

Вітаю Вас!

Нещодавно, а саме набрав чинності підписаній Президентом України Петром Порошенко 20 жовтня 2014 року завдяки якому було спрощено та здешевлено процедуру оформлення спадщини.

Спочатку трохи узагальнено про нововведення:

1) Дані спрощення стосуються насам перед жителів сільських населених пунктів. Селяни можуть впоратись зі всією процедурою оформлення за місцем проживання. Для прийняття спадщини в сільській місцевості слід просто подати заяву та оформити спадщину в уповноваженої особи сільської ради;

2) Законом скасовується обов’язкове проведення оцінки майна та земельної ділянки;

3) Також не треба платити податок у випадках спадкування майна спадкоємцями першої черги (діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадко­давця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пере­жив, та батьки) та другої черги (рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (не успадковують один після одного зве­дені брати і сестри, якщо вони не мають спільних батьків)) за законом чи за заповітом.

Тепер те, що може перш за все цікавити Вас особисто:

1) Закон України №1709-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо деяких питань спадкування)» зобов’язує сільради після отримання повідомлення про відкриття спадкової справи поставити до відома про цей факт інших спадкоємців. У тому числі і шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі. Ст.60 Закону України «Про Нотаріат», дослівно: «Нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, за місцем відкриття спадщини за заявою спадкоємців або за повідомленням підприємств, установ, організацій, громадян, або на підставі рішення суду про оголошення фізичної особи померлою чи за своєю власною ініціативою вживає заходів до охорони спадкового майна, коли це потрібно в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів, кредиторів або держави»;

2) Розділ 1 ч.2 п.8 Закону України №1709-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо деяких питань спадкування)» вносить зміни до Закону України «Про Нотаріат», а саме у ст.67: «Свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) після смерті фізичних осіб, евакуйованих із зони відчуження, відселених із зони безумовного (обов’язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадян України, які самостійно переселилися з територій, що зазнали радіоактивного забруднення, і на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонерів з їх числа, які проживали у сільській місцевості, може бути видане уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування спадкоємцям першої та другої черги за законом (як у випадку спадкування ними за законом, так і у випадку спадкування ними за заповітом) і за правом представлення на підставі трудової книжки члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи засвідченого належним чином витягу з неї, за наявності в ній відповідного запису, чи рішення суду, яке набрало законної сили, про членство в колективному або іншому сільськогосподарському підприємстві, що розташовувалося на цій території».

Внесено аналогічні зміни у ст.1269, 1272 - 1273, 1283, 1288, 1297, 1300 Цивільного Кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 40-44, ст. 356).

Процедура оформлення земельної частки (паю).

Для успадкування земельної частки (паю) необхід­но вчинити низку послідовних та взаємодоповнюючих дій, зокрема:

1) Протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця подати письмову заяву до державної нотаріальної контори за місцем проживання спадкодав­ця, а якщо воно невідоме — за місцем знаходження земельної частки (паю) або земельної ділянки про прийняття їх у спадщину;

2) Зібрати і додати до заяви такі документи: Паспорт

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номера

- свідоцтво про смерть спадкодавця

- заява про прийняття спадщини (подається до 6 місяців з дня смерті спадкодавця)

- довідка, що підтверджує факт прийняття спадщини шляхом спільного проживання зі спадкодавцем (за відсутності заяви про прийняття спадщини)

- довідка про останнє місце реєстрації та проживання померлої особи

- заповіт (для спадкування за заповітом)

- документи, що підтверджують і визначають ступінь родинних відносин між спадкодавцем і спадкоємцем (для спадкування за законом)

- сертифікат на право на земельну частку (пай)

- виписка з членів колективного сільскогосподарського підприемства

- нормативно-грошова оцінка земельного паю на дату смерті спадкодавця

3) Отримати у державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, сплативши за його видачу державне мито (0,1% вартості зе­мельної частки (паю) — при спадкуванні родичами по крові або одним із подружжя чи 0,5% вартості земельної частки (паю) — при спадкуван­ні за заповітом неродичами по крові; 0,5% вартості земельної ділянки для будь-яких спадкоємців — при спадкуванні земельної ділянки);

4) Залежно від місця знаходження земельної частки (паю) чи земельної ді­лянки, подати відповідно до місцевої ради чи держадміністрації заяву про видачу на ім'я спадкоємця державного акта на право власності на земельну ділянку.

Маю надію, що інформація наведена мною матиме певну цінність для Вас.

Бажаю успіхів!

Ответ оплачен: 150 грн.

Доброго дня.

Наразі в Україні продовжує діяти так званий мораторій на відчуження земельних ділянок і зміну їх цільового призначення. Угоди (в тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження щодо таких земельних ділянок є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення), у тому числі угоди в частині передачі прав на відчуження земельних часток (паїв) на майбутнє. 

Тому перехід прав на земельні паї в основному проходить шляхом спадкування. Для успадкування земельної частки (паю) або земельної ділянки необхід­но протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця подати заву про прийняття спадщини державному або приватному нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Також є можливість передачі прав на земельні паї шляхом укладання договору міни або передачі земельної ділянки у власність після викупу (вилучення) її у попереднього власника для суспільних потреб. Але обидва ці варіанти несуть свої ризики або значні додаткові витрати.

Отже, якщо переоформлення земельного паю не пов'язане зі спадкуванням, доцільним буде дочекатись відміни мораторію (поки що діє до 1 січня 2017 року) та передати право власності родичу за договором дарування або іншим зручним шляхом. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ