Украина
category

Как заставить соседей убирать сарай?

Вопрос № 66
Как заставить соседей убирать сарай?
3 консультации
100 грн.

Здравствуйте.

У меня есть дача в селе, с огородом. Огород с двух сторон граничит с чужими участками. У соседей слева есть корова и гуси, которые живут в сарае, практически граничащем с моим участком. Из этого сарая воняет так, что чувствуется уже на крыльце дома, не говоря уже о запахе на огороде. Сарай в радиусе метра в грязи, все завалено пометом. На мои жалобы соседка говорит: "Не нравится - не нюхай". Мол, в селе это нормально.

Что делать? Как заставить соседей убирать за своим скотом и держать сарай в чистоте?

Консультации Советников

Доброго дня!

Згідно з ст. 78 Земельного кодексу - право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. 

Згідно з статтею 152 ЗК держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Якщо сарай сусідів заважає Вам у реалізації вказаного права то згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК - власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Також хотіла б звернути увагу на те, що існують певні підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (згідно з статтею 159 ЗК), а саме: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;

б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;

в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;

г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;

ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;

д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Сарай - нежитлове господарське підсобне приміщення, що може використовуватися як побутове, складське приміщення, для розміщення худоби тощо. Так, у містах і селищах міського типу на присадибних ділянках при дотриманні санітарних протипожежних і будівельних норм можуть бути розміщені господарські будівлі. Господарські будівлі для утримання худоби, інших тварин і птиці допускаються в селищах міського типу, а також у міських районах садибного житлового будівництва, де згідно з нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування та державного нагляду дозволено їх утримання. Розташування цих будівель на присадибних ділянках слід виконувати відповідно до місцевих правил забудови для сільських населених пунктів. Розміщення господарських будівель по лінії забудови з житловими будинками не допускається. Відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами слід приймати відповідно до санітарних норм, але не менше протипожежних норм. Виникає питання "Чи дотримані дані норми вашими сусідами?". Між господарськими будівлями (сараями) для худоби, свійських тварин та птахів, площею до 50 кв. м. та житловими будинками та літньою кухнею повинно бути 15 м. (а між питним колодязем 20 м.).

Попробуйте пояснити своїм недобросовісним сусідам що Ви прокунсультувались з фахівцем і тепер знаєте що їхні дії можуть бути оскаржені у судовому порядку (за що вони понесуть відповідальність). У разі їх небажання вступати в діалог Ви маєте повне право подати  позов до суду, в якому ви зможете викласти всі свої претензії і вимоги, а також доказати свою правоту.

Бажаю Вам терпіння та успіху!

Вам нужно обратиться в местный совет с жалобой на соседа. Исполнительным комитетом совета будет назначена комиссия, которая обследует ваши домовладения и составит соответствующий Акт обследования по его результатам. Если будут найдены нарушения, они будут указаны в этом акте.

Далее, если Ваши действия не возымеют эффекта и сосед продолжит свою деятельность, Вы с чистой совестью можете обращаться в суд. Основанием будет нарушение добрососедства, содержание которого закреплено в ст. 103 Земельного кодекса Украины, а именно в п.1:

Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Соберите хорошую доказательную базу, в которую включите Акт комиссии, а также заручитесь поддержкой других соседей (ведь наверняка не одного Вас беспокоит неприятный запах), сошлитесь на риск возникновения эпизоотии, распространения "птичьих гриппов", и у Вас будет шанс позитивного решения суда. Только учтите, что суды склонны становиться на сторону ответчика в похожих спорах, поэтому не заявляйте излишних исковых требований (например полностью снести сараи и т.д.)

Ответ оплачен: 100 грн.

Шановний Володимиру!

Для вирішення Вашого питання пропоную Вам наступний алгоритм дій:

1. Необхідно подати заяву до Санітарно-епідеміологічної служби. Дану заяву розглянуть та за результатами перевірки буде складено акт.

2. Необхідно звернутися до сільської ради (або міської) за місцезнаходженням земельної ділянки, аби комісія склавши акт огляду зафіксувала даний випадок порушення Ваших прав.

3. Необхідно звернутися з відповідною заявою до прокуратури про порушення Ваших прав та законних інтересів.

У заявах до цих установ звертайте увагу на порушення Ваших прав та законних інтересів, зазначаючи наступні норми законодавства:

* відповідно до ст. 103 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (неприємні запахи, забруднення, тощо).

* Ч. 2 ст. 103 ЗК України передбачає те, що власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

* Ч. 3 ст. 103 ЗК України зобов’язує власників та землекористувачів земельних ділянок співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю.

* ст. 104 ЗК України передбачає, що власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу. Якщо дії сусіда є неправомірними та не відповідають умові заподіяння якнайменших незручностей, такі дії підлягають припиненню.

* в Законі України «Про охорону навколишнього природного середовища», а саме ст. 12 передбачено обов’язки громадян, які пов’язані з бережливим ставленням до природи, її охорони та раціонального використання її багатств відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; одним з обов’язків є непорушення екологічних прав та законних інтересів інших громадян.

Вважаю, що після усіх цих дій Вашого сусіда настільки засмикають, що він буде готовий до діалогу.

Але якщо і це не допоможе звертайтеся до суду з вимогами про знесення сараю.

Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» № 13 від 25 грудня 1996 року було визначено, що спори з приводу додержання правил добросусідства розглядаються судами або узгоджувальною комісією, обраною місцевою радою.

До позовної заяви додавайте усі зібрані до цього документи - акти обстеження, заяви до прокуратури, висновки Санітарно-епідеміологічної служби, які будуть достатніми доказами, по-перше, порушення Ваших прав, а по-друге, того, що Ви намагались вирішити спір у досудовому порядку.

Крім того, пропоную Вам до звернення до суду направити письмову вимогу сусіду (рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення), у якій послатися на усі зазначені вище норми законодавства, вимагати припинити порушення Ваших прав та з попередженням про звернення до Санітарно-епідеміологічної служби, прокуратури, сільської (місцевої) ради, суду.

Як свідчить моя практика, після отримання таких "офіційних" вимог сусід може звернутися до Вас з пропозицією домовитися без установ та судів.

Якщо виникнуть додаткові запитання, також звертайтесь - з радістю Вас проконсультую!

З повагою, Катерина Романенко.

Реклама
Мой ответ