Украина
category

Купівля 50% частки нежитлового майна з самобудом і проблемним орендарем.

Вопрос № 884
Купівля 50% частки нежитлового майна з самобудом і проблемним орендарем.
5 консультаций
250 грн.

є об єкт нежитлового майна. Я потенційний покупець 50% ідеальної частки.. Нежитлове майно складається з 2 поверхів, зданих в оренду 2 різним людям. Орендар на 2 поверсі здійснив самовільну реконструкцію, за яку на власника приміщень наклали штраф ДАБІ та припису про усунення . На даний момент вони оскаржуються в суді. Оскільки є фактично самобуд, нотаріус поперджає про певні ризики придбання частки, а саме:  орендар на 2 поверсі( з яким власник приміщень в напружених стосунках і судовій тяганині) може оскаржити договір купівлі продажу та просити визнати його недійсним як заінтересована особа , аргументуючи  тим, шо є встановлений факт самобуду,(постанова та припис ДАБІ).

Питання: чи може орендар оскаржити договір на вищезазначеній підставі? Якшо так, і суд визнає договір недісним, мала б бути двостороння реституція. Як її провести , якшо у продавця на той час грошових коштів вже не буде (наприклад.) Оцініть ризики.

Консультации Советников

щоб мінімізувати ризики укладіть договір купівлі продажу частки з відтермінування платежу на рік - два. Щоб детальніше оцінити ризики - треба бачити документи. 

Доброго вечора Віталію! Звісно орендар може звернутись до суду і вказати підстави про які ви говорити, проте такий позов є безперспективним. Але, можливо в орендаря є й інщі підстави для позову котрі вам не відомі. Відповідно до ч.3 ст. 214 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Щодо питання про реституцію, то якщо в продавця будуть відсутні кошти, а також інше майно, на котре можливо звернути стягнення для погашення заборгованості перед вами, то коштів ви не побачите. 

Вам треба детально дослідити усі умови договору оренди, так як, згідно ч.1 ст.770 ЦК України, у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.

Окрім того, треба прослідити усю ланку підстав (ретельно перевірити реєстр судових рішень на наявність спорів з продавцем) набуття продавцем права власності на частку котру він має намір продати Вам.

Не бачачи документів, важко давати оцінку на наявність інших ризиків. Тому раджу Вам звернутися до юриста для здійснення Due Diligence, аби потім Вам не довелось витрачати ще більше коштів на представництво у судових процесах.

Маю практичний досвід, і можу здійснити для Вас вказаний аналіз. По телефону можемо обговорити деталі. Телефонуйте на мій номер вказаний в анкеті.

Вітаю.

На підставі наданої Вами інформації можна сказати наступне.

1. Щодо ризику визнання договору купівлі-продажу недійсним. Законодавством не встановлено такої підстави визнання договору недійсним, як здійснення самочинного будівництва (реконструкції або перепланування) нерухомого майна орендарем.

Однак є один спосіб привласнення майна, яким дуже довго користувались орендарі державної і комунальної нерухомості. Він полягає у тому, що в орендованому приміщенні робились поліпшення (іноді тільки на папері), що потім слугувало підставою для заявлення вимог про те, що орендар став співвласником нібито нової речі відповідно до ч. 4 ст. 778 Цивільного кодексу України. В такому випадку дійсно можна потім визнати укладений договір недійсним з підстав ст. 203 Цивільного кодексу України.

Проте цей ризик є досить незначним, адже новітня судова практика чітко встановлює, що поліпшення орендованого нерухомого майна, збільшення його вартості та корисності без зміни функціонального призначення цього майна самі по собі не означають створення нової речі. Тому і підстав для набуття права власності орендарем немає. А отже, і питання з реституцію у Вашому випадку не надто актуальне.

2. Існує також ризик того, що орендар забажає компенсації за зроблені ним поліпшення у нерухомому майні, адже законодавством передбачена можливість вимагати такої компенсації.

Положеннями ч. 3 ст. 773, ч. 1 ст. 778 Цивільного кодексу України передбачено, що обов’язковою передумовою зміни (поліпшення) речі, переданої в найм, є наявність на це згоди наймодавця, і наявність такої згоди надає право наймачеві на відшкодування вартості необхідних витрат на поліпшення речі (ч. 3 ст. 778 Цивільного кодексу України).

При цьому, якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості (ч. 5 ст. 778 ЦК України).

Відповідно до ст. 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. 

Тобто, якщо Ви станете власником майна, є ризик того, що до Вас перейде обов'язок відшкодування вартості зроблених поліпшень орендованого майна.

У будь-якому випадку точно оцінити цей ризик можна після аналізу договору оренди між нинішнім власником і орендарем, а також його вимог і підстав позову (наявність-відсутність згоди на поліпшення майна тощо). 

Ответ оплачен: 80 грн.

Вітаю.

Зверніть увагу на наступні статті Цивільного кодексу України.

Ст. 770 ЦК України, 1. У разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. 2.Сторони можуть встановити у договорі найму, що у разі відчуження наймодавцем речі договір найму припиняється.

Ознайомтесь з договором оренди можливо в ньому передбачено припинення договору оренди у випадку відчуження об'єкту оренди.

        

Ст. 777 ЦК України, 2.Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.

Важливо знати чи пропонувалось в письмовій форму наймачу придбати об'єкт оренди? Якщо так, чи була якась відповідь? А також які докази звернення до наймача з пропозицією придбати об'єкт оренди?

Тобто у випадку порушення переважного права на придбання об'єкта оренди наймач може звернутись  до суду про переведення на нього прав та обов'язків покупця і в нього є значні шанси виграти суд.

      

Крім того в постанові ДАБІ вказано хто провів самочинне будівництво ?

Чи виділено в натурі майно, що Ви хочете придбати? Чи Ви стаєте власником спільної часткової власності?

       

Зверніть увагу на ст. 362ЦК України: 1.У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

А ч. 4 ст. 362 ЦК України встановлює, що у разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

Тобто дуже важливо чи повідомлявся інший співвласник про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає?

Якщо так то які докази такого звернення та чи є відповідь на таке звернення?

       

Маєте на увазі навіть якщо у Вас на руках буде рішення суду на Вашу користь, а коштів у продавця не має Ви їх і не побачите. Не можливо забрати у продавця те чого в нього фактично не має.

27.05.17 09:11
Віталій

Вітаю. Орендар буде належним чином через нотаріальну передачу повідомлений з вказанням реальної ціни продажу.  Власник приміщення 1 продає де-факто 50 % ідеальної частки в цілому приміщенні ,хоча в прдеметі договору нотаріус перерахує конкретні приміщення 1 поверху на підставі довідки БТІ.  Повторюю, є винесені припис і постанова ДАБІ про самовільну реконструкцію ( терасу 2 поверху замурували). Чи може орендар, отримавши повідомлення нотаріуаса про пропозицію продажу, дати відповідь нотаріусу, що реконструкція даного об*єкту оскаржується в суді, а отже об*єкт в цілому не може бути об*єктом продажу. Дії нотаріуса? може вона посвідчити такий договір? чи може орендар оскаржувати договір купівлі-продажу саме на цій підставі? 

27.05.17 10:07

Орендар отримавши повідомлення скоріше повідомить нотаріуса, що хоче купити цю нерухомість (хоча можливо і не збирається) однак після такого повідомлення з Вами не зможуть підписати договір оскільки є особа яка має переважне право і вони повідомляє, що хоче цим правом скористатись.

Оскарження постанови ДАБІ в суді може бути підставою для відмови в посвідченні договору купівлі-продажу лише у випадку якщо судом буде встановлено заборону відчужувати такий об'єкт до закінчення розгляду справи. 

Орендар звичайно може оскаржувати договір купівлі-продажу з підстав, що в момент його вчинення в суді оскаржувалась реконструкція об'єкту купівлі, однак шансів перемогти в суді в нього замало. 

Якщо де-факто власник має у власності 50% ідеальної частки на якій підставі він продає саме ці приміщення? Уважно ознайомтесь з довідкою БТІ, на якій підставі там перелічуються конкретні приміщення першого поверху? Був договір про виділ частки в натурі чи рішення суду про виділ в натурі? 

27.05.17 11:39
Віталій

власник володіє зараз усім приміщенням, 100%. Я мав намір купити весь, але коли вилізла ця тяганина з орендарем та незаконна реконструкція, прийняв рішення купити половину , тобто тільки перший поверх, який не має ні проблемного орендаря ,ні незаконної реконструкції. Перший поверх згідно довідки бті,якраз і складає 50%. В довідці написано - обстеження приміщень для їх подальшого продажу. В довідці перелічені всі приміщення 1 поверху. Ніякого поділу майна не відбувалось, тому і виходить цікава ситуація: в предметі договору буде написано 50% частки в загальному приміщення з конкретизацією які саме приміщення продаються, Але нотаріус в реєстр нерухомого майна цю конкретизацію внести не може, там буде написано: цілий об*єкт належить на 50% мені і на 50 % продавцю. Тобто я нібито купую конкртених 50% визначених, але в реєстрі це 50% усього приміщення. без конкретизації.

27.05.17 12:59

На мою думку не вірним буде, що в договорі Ви купуєте конкретно перший поверх, а в державному реєстрі зазначається про те, що Ви володієте ще з однією особою будинком, що складається з двох поверхів. В реєстру має бути ідентична інформація, що вказана в договорі купівлі-продажу. Така невідповідність збільшує ризики оспорити такий правочин. 

Щодо внесення в реєстр інформації тут краще отримати консультацію кваліфікованого нотаріуса, але мені відомо, що нотаріус може "відкрити розділ Державного реєстру прав та/або внесення записів до нього". Запитайте у нотаріуса чи можливо відкрити розділ в реєстрі у Вашому випадку і зазначити, що ви є власником конкретно першого поверху, а інша особа володіє другим поверхом. 

Похожие вопросы

Реклама
Мой ответ